Drożdżowe rogale maślano dyniowe

Lubicie piec rogale? Ja bardzo. Ostatnio oglądałam program Anglia piecze, w którym uczestnicy mieli za zadanie upiec rogale. Muszę przyznać, że tego typu programy należą do jedynych programów telewizyjnych, które oglądam. Można się z nich dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy, nie mniej nauczyć się techniki jak dany wypiek wykonać. Drożdżowe rogaliki, o których była mowa w ostatnim odcinku były wykonane z istną precyzją, przy pomocy linijki! Równiutkie i jednakowe co do jednego. Postanowiłam upiec takie równiutkie rogale i w miarę mi się to udało…jak myślicie?

rogaliki drożdżowe przepisA żeby było trochę inaczej to upiekłam maślane rogale z dodatkiem dyniowego puree, zakwasu, muszkatu i cynamonu, przepis poniżej:

drożdżowe rogale z dyniąDrożdżowe rogale maślano dyniowe na śniadanie

Składniki:

16 rogali

750 g pszennej mąki

150 g mąki grahamki

200 ml zimnej wody

10 g świeżych drożdży

250 ml zakwasu, u mnie zakwas pszenny

1 jajko + 1 jajko roztrzepane do posmarowania

60 g masła, miękkiego

250 g dyniowego puree

2 łyżki miodu

1 łyżeczka świeżo utartej muszkatołowej gałki

1 łyżeczka cynamonu

3 łyżeczki soli

2 łyżki maku do posypania 

drożdżowe rogale z makiemRozpuść drożdże w wodzie z miodem. Wymieszaj z zakwasem. Dodaj obie mąki, cynamon, utartą muszkatołową gałkę, jajko,dyniowe puree i sól. Zagnieć elastyczne ciasto. Dodaj miękkie masło i zagnieć w ciasto. Włóż ciasto do lekko naoliwionej miski, przykryj spożywczą folią i pozostaw do wyrośnięcia na godzinę. Po tym czasie złóż ciasto kilka razy i pozostaw na 10 minut. Potem podziel ciasto na 4 części. Każdą część rozwałku na okrągły placek i podziel na 4 trójkąty. Zwijaj rogale od podstawy, niezbyt ciasno, bo będą jeszcze wyrastać. Posmaruj rozmąconym jajkiem i posyp makiem. Przykryj folią i pozostaw do wyrośnięcia na 30 minut. Piecz w nagrzanym piekarniku na 225ºC na termoobiegu przez  około 15 minut. Wyjmij i ostudź na metalowej kratce.

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *