Jeśli korzystasz z nowoczesnego smartfona, to z pewnością wiesz także o tym, że możesz na nim grać w różnego rodzaju gry. Być może nawet to robisz w wolnych chwilach, spędzając mile czas na rozgrywce w swoje ulubione tytuły. Ale czy wiesz o tym, że nie jest to tylko niezobowiązująca rozrywka, ale także jednocześnie największy na świecie rynek związany z rozrywką multimedialną? Tak, nie przesłyszałeś się. Jeszcze w 2017 roku prymat pod tym względem utrzymywały gry wideo dla konsol takich jak Sony Playstation, Xbox, czy też komputerów PC. Ale w 2018 roku gwałtowną ofensywę przypuściły telefony komórkowe, w efekcie czego na koniec tego właśnie roku to właśnie branża gier mobilnych stała się największą i najbardziej dochodową ze wszystkich rodzajów rozrywek multimedialnych.
A to oznacza, że Ty także masz w kieszeni potężne urządzenie zapewniające Ci dostęp do niezliczonej wręcz biblioteki gier, które z pewnością pochłoną Cię na wiele godzin. Jesteśmy jednak pewni, że nie doceniasz możliwości oferowanych przez Twój telefon komórkowy i traktujesz go jako proste urządzenie o ograniczonej wydajności. To spory błąd, co też zamierzamy Ci zaraz udowodnić.
Weźmy na przykład pod lupę Samsunga Galaxy S6. Jest to telefon wypuszczony na rynek dość dawno temu, bo w 2015 roku. Obecnie możemy go kupić za kwotę poniżej 500 PLN, czyli raczej nic szczególnego sobą nie reprezentuje, prawda? Przestarzały już dziś telefon, którego właściwości nie robią na nikim wrażenia. Do gier się z pewnością nie nadaje… ale czy na pewno? Weźmy pod lupę jego parametry sprzętowe. Ma on 3 GB pamięci RAM, procesor z 8 rdzeniami i teoretyczną wydajność 35 Gflop. Co to oznacza? Porównajmy to z uważaną za jedną z najlepszych w historii konsolą do grania, czyli Sony Playstation 2. Ma ona 32 MB RAM, jednordzeniowy procesor i wydajność 6 Gflop. A to oznacza, że stary telefon Samsunga jest aż 6 razy wydajniejszy od tej konsoli.
Podobna sytuacja występuje na przykład w przypadku konsoli Nintendo Wii, która ma wydajność ze smartwatchem firmy Sony, albo też superkomputera Cray-2 wartego w połowie lat 80. XX wieku ponad miliard dolarów. Dziś lepsze możliwości ma dość wiekowy już iPhone 4 firmy Apple.
Czy czujesz się przekonany? Jeśli tak, to pokażemy Ci za chwilę, w co warto zagrać na swoim telefonie. Przy czym nie zakładamy od razu, że masz w kieszeni najnowszego flagowca z wybitnymi możliwościami, raczej skupimy się na prostych tytułach, które zadziałają dosłownie na każdym telefonie i zapewnią graczom dodatkowo sporo możliwości. Wiemy doskonale, że oczywiście są gracze, którzy preferują dynamiczne strzelaniny z efektowną trójwymiarową grafiką, jak również tacy, którzy wolą bardziej statyczne pozycje, jak Pasjans, Candy Crush Saga, gry karciane (takie jak oferowane przez kasyna online), czy też Sudoku i inne łamigłówki. Zatem dziś dobraliśmy nasze propozycje tak, by każdy znalazł tutaj coś w sam raz dla siebie!
Deluxe Ski Jump 2
Jeśli liczysz sobie około 30 lub więcej lat, to z pewnością kilkanaście lat temu zagrywałeś się do upadłego w DSJ2 na komputerach PC. To była niezwykle prosta gra dotycząca skoków narciarskich, która jednak zyskała sobie gigantyczną popularność z uwagi na karierę naszego znakomitego skoczka, Adama Małysza. DSJ2 sterowana była myszką, a cała procedura sprowadzała się do wybicia z progu w optymalnym momencie, utrzymywania prawidłowej pozycji ciała podczas lotu i wylądowania telemarkiem. Wszystko utrzymane było w bardzo prostej oprawie graficznej, dzięki czemu gra działała płynnie na dowolnym komputerze, ale jednocześnie była niezwykle wciągająca i emocjonująca.
Od niedawna możemy w nią grać także na telefonach komórkowych! Autor na szczęście oparł się pokusie unowocześnienia tego tytułu, więc mamy grę, która wygląda identycznie jak te 20 lat temu, ale wciąż ma tę samą wciągającą niesamowicie wręcz mechanikę. Jedyna różnica polega na sterowaniu, teraz nie klikamy myszką i nie poruszamy nią, zamiast tego wybicie z progu i lądowanie realizujemy stuknięciami w ekran telefonu, a pozycję w locie regulujemy po prostu, poruszając smartfonem. Nie zniechęcaj się wyglądem — Deluxe Ski Jump to prawdziwy przebój!
Hill Climb Racing 2
To kolejna gra sprawiająca wrażenie bardzo prostej, ale po niewielkim zagłębieniu się w nią dostrzeżemy ogrom tkwiących w niej możliwości. Ogólnie rzecz biorąc, polega ona na jeździe samochodem w trybie 2D, z lewej na prawą stronę. Dzięki temu gra nie ma zbyt wygórowanych wymagań sprzętowych. Jej największą siłą są tryby gry. Mamy albo rywalizację z samym sobą na przejechany dystans — w miarę upływu czasu droga staje się coraz bardziej skomplikowana, a kanistry z paliwem rozmieszczone są coraz dalej od siebie. Musimy więc uważać, by nie skończyło się nam paliwo, ani żeby nie rozbić samochodu.
Kolejne tryby to już rywalizacja online z innymi graczami pod postacią turniejów. Mamy do przejechania od 1 do 3 krótkich wyścigów z innymi zawodnikami. Zwycięzca zdobywa wirtualne monety i nagrody. Za te monety możemy ulepszać swój samochód (tuningować go w bardzo szerokim zakresie), by móc awansować do wyższych lig i mieć do czynienia z bardziej wymagającymi rywalami.
Trzecia opcja to różnego rodzaju wyzwania, z reguły mocno dowcipnie komentujące rzeczywistość. Na przykład podczas mistrzostw świata w piłce nożnej wyzwanie polegało na jak najdalszym „kopnięciu” piłki samochodem. Gdy odbywały się pierwsze loty rakiety SpaceX, producent uruchomił wyzwanie polegające na przejechaniu jak największego dystansu w określonym czasie… na Księżycu, przy bardzo niskiej grawitacji. Tak, to naprawdę ciekawa pozycja dla fanów gier mobilnych!