Strona główna Dynamiczna ewolucja automatów w ostatnich dekadach

Dynamiczna ewolucja automatów w ostatnich dekadach

Autorka Małgorzata

 Jak ewoluowały automaty do gier w ciągu ostatnich dziesięcioleci? Czy popularne klasyki mają jeszcze rację bytu? A może dzisiaj liczy się coś innego?

Ewolucja automatów do gier – od klasycznych maszyn po innowacyjne gry losowe

Przeglądając ofertę standardowego kasyna internetowego, można dojść do wniosku, że automaty do gier dosłownie zawładnęły sektorem iGamingu. Wszechobecne oferty pokroju Mr Bet z darmowymi spinami, tysiące dostępnych gier i dziesiątki znaczących premier pojawiających się praktycznie każdego miesiąca. Dzisiejsze kasyna stoją automatami do gier i nie zanosi się na to, aby w tej kwestii cokolwiek miało się zmienić.

Jak to się stało, że te niewielkie mini gry aż tak bardzo ewoluowały i jak wyglądała droga rozwoju popularnych dzisiaj slotów internetowych? Czytaj dalej i poznaj fascynującą ewolucję maszyn wyrzucających przedmioty, po zaawansowane programy, jakimi dzisiaj są automaty do gier.

Zaczęło się od mechanicznych jednorękich bandytów

Wszystko zaczęło się od prostej idei maszyny wyrzucającej z siebie proste nagrody rzeczowe. Gumy do żucia, słodycze, czy pojedyncze papierosy. Początkowo miały to być bardzo proste urządzenia, służące raczej za niezobowiązującą zabawę dla każdego.

Pierwsze maszyny wyświetlały jeden symbol, który odpowiadał za nagrodę. Z czasem dodano kolejne rolki losujące, co pozwoliło na tworzenie kombinacji wygrywających. Maszyny wyglądały niczym szafy i były napędzane siłą ludzkich mięśni – z wykorzystaniem wajchy. Gracz ciągnął za podłużny element umiejscowiony z boku maszyny i czekał na wynik. Osoby, które przegrywały, często rozżalone twierdziły, że zostały oszukane, stąd też popularna do dzisiaj nazwa „jednoręki bandyta”.

Wdrożenie elektroniki pozwoliło na rozwój maszyn

Twórcy automatów nieustannie usprawniali swoje dzieło, a kiedy elektronika okazała się bardzo dobrze współdziałać z różnymi maszynami, zdecydowano się na odpowiednie modyfikacje. Gry stały się przystępniejsze. Twórcy mogli pozwolić sobie na zrezygnowanie z niektórych mechanizmów na rzecz znacznie mniejszych urządzeń elektrycznych, co dało miejsce na rozbudowanie gier. Użytkownik nie musiał już ciągnąć za wajchę, a gry obsługiwało się z wykorzystaniem przycisków.

W miarę rozwoju technologii komputerowych pojawiły się ekrany zamiast fizycznych rolek. To pozwoliło twórcom na znaczne usprawnienia rozgrywki. Zabawa mogła być dynamiczniejsza i bardziej zróżnicowana, co przełożyło się na większe zainteresowanie odbiorców.

Era digitalizacji oraz dostępu do Internetu

Największą rewolucją w historii rozwoju automatów do gier była możliwość zaprogramowania gry od A do Z bez wymogu korzystania z żadnych mechanizmów. Wystarczyło zaprogramować dany automat, a następnie sprzęgnąć go z funkcjami użytkowymi i otrzymywano specjalną konsolę do gry. Od tego momentu wszystkie granice dotyczące rozwoju automatów zostały porzucone, a twórcy mogli tworzyć gry wedle własnego uznania. Kolejno zaczęły powstawać nowe, bijące rekordy popularności formaty:

  1. Gry klasyczne – owocówki i tak zwane hot spoty, czyli dynamiczne automaty do gier, cechujące się częstymi trafieniami i niewielką liczbą funkcji bonusowych.
  2. Automaty tematyczne – dostosowane do konkretnych grup odbiorczych gry tworzone zgodnie z odgórnie ustalonym motywem. Może to być historia, przygoda, fauna i flora, czy popkultura. Gry charakteryzują się odpowiednim dostosowaniem wizualnym oraz licznymi bonusami, wpisującymi się w motyw przewodni.
  3. Gry z funkcją Megaways – sloty o zmiennym formacie. Najczęściej mają określony motyw przewodni i wprowadzono do nich wiele funkcji specjalnych. Sloty mają 6 rolek losujących, na których losowo pojawia się od 2 do 7 ikon, co daje nawet  117 649 kombinacji utworzenia wygranych.
  4. Gry z funkcją Bonus Buy – umożliwiające przedwczesne wykupienie głównej funkcji bonusowej.

Przeniesienie gier do Internetu zapewniło dostęp do tej zabawy dla każdego zainteresowanego – bez względu na lokalizację najbliższych salonów gier. Dzięki temu automaty stały się najpopularniejszymi na świecie grami losowymi.

Dalszy rozwój popularnych slotów

Gry najprawdopodobniej nadal będą się dynamicznie rozwijać, ale kolejne istotne zmiany pojawią się raczej w takiej formie jak te najświeższe – Megaways i Bonus Buy – czyli wprowadzanie nowych rozwiązań, które zainteresują część odbiorców. Nie należy liczyć na wyraźne przeskoki jakościowe. Sloty ustabilizowały już swoją pozycję i aktualnie jedynie oferują coraz bardziej zróżnicowaną zabawę.