Ciasto z galaretką z truskawek i bezą typu krajanka jest pyszne, dekoracyjne i z powodzeniem może zastąpić tort. Bardzo lubię ciasto z galaretką. Jest orzeźwiające i można do niego użyć sezonowych owoców. Ponieważ w Szwecji nie ma galaretek w proszku nauczyłam się je robić sama. Moje galaretki są więc naturalne w smaku i w kolorze.
Ciasto z galaretką to hit lata! Przyrządzam je na ogół spontanicznie bez okazji. Po prostu jako letni deser…ale wczoraj był szczególny dzień, bo mój syn obchodził swoje 25 urodziny. To jedno z ciast, które było na jego liście oczywiście oprócz pysznego tortu, o którym napiszę wkrótce.
Tym razem przyrządziłam ciasto z truskawkową galaretką. Jest podobne do tego z malinami, ale biszkopt jest bezglutenowy. Co prawda truskawki o tej porze nie są jeszcze tak intensywne w smaku i kolorze ale ciasto i tak jest pyszne! No cóż dla mnie istnieje tylko jeden gatunek truskawki, który uważam za najsmaczniejszy, czyli truskawka murzynka, słodko kwaśna i mocno czerwona.
Ciasto z galaretką to taki polski przysmak. W Szwecji rzadko kiedy można trafić na jakieś tortowe ciasto z galaretką. Kiedy więc zapraszam na to ciasto koleżanki z pracy to zawsze jest święto. Moje polskie wypieki cieszą się popularnością.
Ciasto z galaretką
Składniki:
prostokątna forma 20 cm x 35 cm
Biszkopt bezglutenowy
6 żółtek
3 białka
100 g cukru
40 g skrobii kukurydzianej
60 g skrobii ziemniaczanej
szczypta soli
Beza
3 białka
150 g cukru
1 łyżka skrobi kukurydzianej
szczypta soli
Galaretka truskawkowa
1,2 kg truskawek, świeżych
200 g cukru
3 łyżki soku z cytryny
14 listków żelatyny
300 ml wody
Dodatkowo
300 ml śmietanki kremówki
truskawki do dekoracji
Ubij białka na sztywno. Utrzyj żółtka z cukrem i solą do białości i delikatare wymieszaj. Przesiej obie mąki i delikatnie połącz z masą jajeczną. Formę wyłóż pergaminem i wylej masę, wygładź powierzchnię i wstaw do nagrzanego do 200ºC piekarnika bez termoobiegu. Piecz biszkopt przez 15 minut. Wyjmij z piekarnika, ostudź i oderwij od pergaminu.
Nastaw piekarnik na 120ºC. Ubij białka na puszysto z odrobiną soli. Pod koniec ubijania zacznij dodawać po łyżce cukru. Na koniec dodaj skrobię i zamieszaj szybko przez 20 sekund. Po ubiciu piana powinna być gęsta, gładka i lśniąca. Przykryj blaszkę papierem do pieczenia. Narysuj prostokąt wielkości foremki, w której był pieczony biszkopt. Rozprowadź bezę w obrębie prostokąta i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz przez 90 minut. Pozostaw w piekarniku to całkowitego wysuszenia i ostudzenia.
Namocz żelatynę w zimnej wodzie. Podziel truskawki na ćwiartki, wymieszaj z cukrem i odstaw na godzinę. Kiedy truskawki puszczą sok przełóż do garnka, wlej wodę, dodaj sok z cytryny i doprowadź do wrzenia, nie gotuj! Dodaj odciśniętą żelatynę, wymieszaj i odstaw do ostudzenia w chłodnym miejscu. Kiedy galaretka zacznie krzepnąć wylej n biszkopt i rozprowadź równomiernie. Wstaw do lodówki.
Ubij śmietankę na puszysto. Rozprowadź równomiernie po galaretce i przykryj bezą. Pokrój ciasto na kawałki. Każdą porcję udekoruj truskawką. Smacznego!
Ciasto z galaretką należy przechowywać w lodówce. Ponieważ galaretka jest wilgotna, więc nieco barwi biszkopt. Łakomczuchom to nie przeszkadza.
SparaSpara
21 komentarzy
Takie ciasto to teraz bardzo chętnie bym zjadła do kawki :) Prezentuje się rewelacyjnie :)
Oh, dziękuję bardzo!
Pycha! Uwielbiam takie ciasta zapraszam
Ja też!
My zawsze same robimy takie galaretki :D Uwielbiamy wszelkie ciasta z owocami i galaretkami :D Nie dziwimy się, że Twoje wypieki robią furorę :D
Super! Natura zawsze smakuje najlepiej!
Nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałam, ale faktycznie ciasta z galaretką są takie polskie :-) Uwielbiam je!
Japp!
Pyszności, chętnie bym pożarła kawałek :)
A proszę!
Pięknie się prezentuje! Syn musiał być bardzo zadowolony :)
O tak, bardzo!
Bardzo lubię ciasta owocowe z bezą!
Tak, są takie szczególne…
musi być ppyszne !
Nawet zawędrowało do Sztokholmu!
i ta beza z wierzchu, pycha:)
Moje „myszki” zawsze ją skubią…
Świetny przepis.
Nie robiłam jeszcze takiego placka.
Muszę koniecznie wypróbować bo wygląda przepysznie ;)
Robię je często, bo moje dzieci bardzo je lubią!
mojej teściowej na pewno bardzo by smakowało :)