Słuchawki douszne czy dokonałowe – które wybrać?

Wybór pomiędzy słuchawkami dousznymi a ich dokanałową wersją sprowadza się do określenia potrzeb i preferencji użytkownika. Oprócz naturalnych właściwości sprzętu warto zwrócić także uwagę na odczucia, towarzyszące nam podczas noszenia słuchawek. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę podejmując decyzję?

słuchawki douszne codojedzenia

Słuchawki douszne – jak są skonstruowane?

Słuchawki douszne, czyli tak zwane pchełki, to klasyczna, najbardziej popularna odmiana kieszonkowych słuchawek. Umieszczamy je w zewnętrznej części ucha – stąd też ich nazwa. Konstrukcja oferuje nam dobrą wentylację ucha i dystans od źródła dźwięku, co może wpływać korzystnie na jakość odbioru wysokich i średnich tonów.

Jeżeli chodzi o ujemne strony słuchawek dousznych – z pewnością będzie to ich niska izolacja dźwięku. Oznacza to, że używając słuchawek będziemy słyszeć głośniejsze odgłosy, dochodzące z zewnątrz; odtwarzana muzyka może też być słyszalna w naszym bezpośrednim otoczeniu – szczególnie, jeśli lubimy używać maksymalnego ustawienia głośności. Słuchawki douszne nie są również zbyt komfortowym rozwiązaniem, jeśli mamy zamiar używać ich do słuchania muzyki w trakcie uprawiania sportu.

Czym charakteryzują się słuchawki dokanałowe?

Ten rodzaj słuchawek umieszczamy bezpośrednio w kanale ucha. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać ciepły dźwięk o pełnym, mocnym basie. Dla wielu użytkowników są one dużo wygodniejsze niż ich douszne odpowiedniki – jest to jednak sprawa subiektywna, którą należy ocenić zgodnie z własnym odczuciem.

Z pewnością jest to konstrukcja, która dobrze nam się przysłuży, jeśli szukamy sprzętu do słuchania muzyki w trakcie treningu na siłowni czy joggingu. Możemy też używać ich w samolocie, pociągu czy autobusie bez obaw o zakłócanie spokoju osób podróżujących obok nas – nawet jeśli jesteśmy wielbicielami głośnej muzyki.

Ze względu na konstrukcję słuchawek dokanałowych musimy jednak zachować ostrożność używając ich przez dłuższy czas. Głośniki umieszczone tak blisko wrażliwych części ucha mogą znacznie łatwiej uszkodzić nasz słuch niż te, z którymi spotkamy się w pozostałych rodzajach słuchawek. Korzystając w trakcie długiej podróży ze słuchawek dokanałowych zawsze rozsądnie dobierajmy poziom głośności słuchanej muzyki.

Jak wybrać odpowiednie słuchawki?

Kupując sprzęt dla siebie weź pod uwagę wymienione czynniki i zastanów się, który rodzaj słuchawek najlepiej spełni Twoje potrzeby. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować – dobrym pomysłem będzie zakup średniej klasy słuchawek dousznych oraz dokanałowych i sprawdzenie na własnej skórze, która konstrukcja okaże się dla Ciebie wygodniejsza. Na stronie https://www.morele.net/kategoria/sluchawki-douszne-i-dokanalowe-457/ znajdziesz zbiór obu rodzajów słuchawek, najbardziej cenionych przez większość użytkowników.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *