Czy firany na wymiar można zamówić przez internet?

Firany szyte na wymiar to najlepszy sposób, by w twoim oknie zawisły idealne firanki – dokładnie takie, jakich potrzebujesz. Zanim je zamówisz, sprawdź, jak wziąć na nie miarę i czy możesz zamówić firany szyte na wymiar bez wychodzenia z domu.

Kiedy potrzebujesz firan na wymiar

Gotowe firany i zasłony to rozwiązanie o tyleż proste, co nie zawsze najlepsze. Wygodnie jest kupić gotowy produkt i natychmiast powiesić w oknie. Tyle że efekt może być daleki od oczekiwań. Firanka może okazać się za krótka, za długa lub niepasująca wzorem i kolorem do wnętrza.

Firanki gotowe oferowane są w najbardziej poszukiwanych wzorach, kolorach i rozmiarach, a te nie zawsze będą zgodne z twoimi potrzebami.

Kiedy na pewno potrzebujesz firan na wymiar? Jeśli mieszkasz w budownictwie wielorodzinnym, czyli popularnych blokach, raczej masz okna w standardowych rozmiarach. Wówczas rozmiar firan gotowych będzie pasował do twoich okien. Gdy uda ci się znaleźć ładne firanki gotowe, możesz je kupić.

Jeśli mieszkasz w domu wolnostojącym, zbudowanym na podstawie projektu stworzonego na indywidualne zamówienie, jest wielce prawdopodobne, że twoje okna mają nietypowe rozmiary. To pierwszy powód, dla którego musisz kupić firany szyte na wymiar.

Firany na wymiar będą niezbędne także wówczas, gdy będziesz potrzebować określonego wzoru i koloru, który okaże się mało popularny i niedostępny na wyrobach gotowych.

Jak prawidłowo wymierzyć rozmiar firan i zasłon

Jeśli zdecydujesz się kupić firany szyte na wymiar, musisz zacząć od wzięcia miary. To bardzo ważne i nie można tego robić w pośpiechu. Od tego, jak dokładnie wymierzysz swoje okna, będzie zależał ich późniejszy wygląd.

Dobrze dobrane firany powinny kończyć się tuż nad podłogą. Wyjątkiem są firanki krótkie, które kończą się tuż nad parapetem lub lekko na niego zachodzą. Szerokość firan zależna jest od tego, jak mocno postanowisz je zmarszczyć. Jeśli postawisz na gładką, niemarszczoną firanę, powinna ona zasłaniać całe okno i wychodzić około 20 cm poza nie. W praktyce pojedyncza szerokość firany jest równa szerokości karnisza od uchwytu do uchwytu – bez dekoracyjnych wykończeń.

Jeśli firany będą marszczone, trzeba to zaznaczyć przy składaniu zamówienia. Im mocniejsze marszczenie, tym szersza będzie firanka. Przy gęsto ułożonych fałdach ostateczna szerokość firany może być nawet czterokrotnością szerokości karnisza.

Długość firany będzie zależna od tego, w jaki sposób upniemy ją na karniszu. Pierwszym krokiem będzie zmierzenie odległości od środka drążka do podłogi. Przy firankach wieszanych na flexach lub przelotkach do wymierzonej odległości trzeba dodać kilka centymetrów, przy haczykach i żabkach – odjąć. Trzeba też pamiętać o odpowiednim zapasie na wykończenie góry i dołu.

Firany szyte na wymiar – gdzie najwygodniej je zamówić

Firan na wymiar nie zamawia się u znajomej krawcowej, która szyje ubrania. Lepiej zrobić to w wyspecjalizowanym salonie stacjonarnym lub sklepie internetowym (np. https://alena-firany.pl/szycie). Takie sklepy oferują duży wybór tkanin, nie tylko tych modnych, ale też rzadziej wybieranych. Mają też odpowiedni sprzęt do mocowania flexów lub przelotek. W końcu mają doświadczenie w realizacji tego typu zleceń i w razie potrzeby mogą dysponować cennym doradztwem.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *