Plany dietetyczne online – to, co trzeba o nich wiedzieć

Czy da się dużo jeść i jednocześnie dużo schudnąć? Oczywiście! Wystarczy stworzyć genialny plan dietetyczny, który opiera się na prostych, ale skutecznych zasadach. Zasadach przemyślanych, precyzyjnych, spersonalizowanych i… jakich jeszcze?

Dietetyk przez internet

Plany dietetyczne online powinny się przede wszystkim dobrze zaczynać. Michał Wrzosek (dyplomowany dietetyk sportowy i dietetyk kliniczny w jednym) radzi jak zacząć: Zaplanuj swój jadłospis z wyprzedzeniem, zrób listę zakupów i przygotuj posiłki na następny dzień już wieczorem. Dzięki temu łatwiej będzie Ci uniknąć podjadania. Poświęć jeden dzień w ciągu tygodnia na przygotowanie półproduktów. Wyporcjuj mięso i zamroź je w oddzielnych woreczkach w dokładnie odważonych ilościach, przygotuj pojemniki z domową granolą lub ugotuj nasiona roślin strączkowych w dużej ilości i również zamroź je w odpowiednich proporcjach. Dzięki temu skrócisz znacząco czas przygotowania swoich potraw. Michał Wrzosek jednocześnie dodaje, że przed wprowadzeniem znaczących zmian w swoim sposobie żywienia powinieneś zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ nieumiejętnie zaplanowany jadłospis może wpłynąć na rozwój niedoborów żywieniowych, problemów z gospodarką hormonalną, doprowadzić do niedożywienia.

Odchudzający projekt – precyzyjny, mierzalny i atrakcyjny

Profesjonalny plan dietetyczny wytycza cele, bazując na biznesowym modelu SMART. A więc wytacza cele sprecyzowane (S) – np. schudnę 1 kg w ciągu miesiąca. Cele mierzalne (M) – do 15 maja unormuję poziom cukru we krwi. Cele atrakcyjne (A) – schudnę 3 kg do wiosny, aby zmieścić się w tę turkusową sukienkę. Cele realne (R) – nie planuję schudnięcia 10 kg w tydzień. Cele określone w czasie (T) – nigdy nie odkładam odchudzania się na jutro, lecz zaczynam już dziś. Tak jasno sprecyzowane cele są fundamentem motywacji potrzebnej w czasie redukcji.

Projekt-Light przewidujący

Dobra dieta online przewiduje wszelkie możliwe scenariusze. I upadki. Dlatego dietetyk sportowy online ustalający plan Twojego odchudzania powinien ustalić priorytety i antycypować scenariusz, w którym przychodzi moment załamania i masz ochotę na duży kawałek pizzy. Spokojnie, załamanie przychodzi zawsze i ważne jest, aby wiedzieć, że w takiej sytuacji nieistotne jest to, że zjesz tę pizzę, ale że porzucisz dietę.

Odchudzanie spersonalizowane

Im plan bardziej dostosowany do cech określonej osoby, tym lepszy. Oczywiście – są ogólne uniwersalne zalecenia typu pij dużo wody, zwiększ ilość białka. Ale idealna dieta online to taka, która bierze pod uwagę na choroby (na przykład redukcyjna dieta diabetyka powinna być wyjątkowo dobrze zbilansowana) I jakie lubisz potrawy – słodkie czy słone. Może uwielbiasz tłuste masło? Czy da się je zastąpić masłem orzechowym?

Nie ma diety online bez planu deficytowego

Nie da się jednak ustalić planu dietetycznego bez tak istotnego punktu, jak deficyt kaloryczny. Tu także potrzebujemy indywidualnych parametrów. Deficyt kaloryczny obliczymy – odejmując od całkowitego zapotrzebowania kalorycznego 10/15%. Ów niedobór kalorii organizm uzupełni, pobierając energię z tkanki tłuszczowej. Co więcej! Dobry plan dietetyczny pozwala na jedzenie sporej ilości kalorii. Nawet przeszło 2000 kcal dziennie! Tworząc tak duże zapotrzebowanie energetyczne (poprzez trening i aktywność spontaniczną charakterystyczną dla Twojego trybu życia – np. zmywanie naczyń), aby pomimo dużej kaloryczności móc jeść i chudnąć.

Zbilansowany plan dietetyczny

I wreszcie – dobry plan dietetyczny jest dobrze zbilansowany – uwzględnia proteiny, węglowodany, owoce, warzywa i tłuszcze. Posiłki bogate we wszystkie składniki odżywcze generują lepszą absorpcję witamin i minerałów. A także generują mniejszy Indeks Glikemiczny – umożliwiający lepsze spalanie tłuszczu i sprawniejszy metabolizm. Poza tym nie ma odchudzania bez białka – tworzącego termogenezę poposiłkową. Bo Twój organizm, aby strawić i wydalić proteiny, traci aż 25% energii z białek.

Artykuł sponsorowany

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *