Wesołych świąt ze śnieżnego Sztokholmu

Witam wszystkich z zaśnieżonego Sztokholmu. Zawitaliśmy tutaj do naszego najstarszego syna. Tak, w tym roku spędzamy święta  w Sztokholmie, który przywitał nas śniegiem i minusową temperaturą. Wczoraj z samego rana wybraliśmy się na długi spacer. Ponieważ wigilijne biesiadowanie rozpoczynamy o 14.30 u przyszłych teściów mojego syna, stwierdziliśmy, że długi spacer przed tylko dobrze nam zrobi.

Dzień rozpoczęliśmy od świątecznych piosenek, również mojej ulubionej świątecznej ballady w wykonaniu Queen – Thank God its Christmas. Dedykuję tę piosenkę wszystkim co kochają ludzi niezależnie od płci, seksualnej orientacji, rasy i przynależności religijnej. A propos, polecam film Queen, który niedawno oglądałam. Wspaniały film! Jestem prawdziwą entuzjastką Queen.

Boże Narodzenie w Sztokholm

Nasz syn mieszka w malowniczej dzielnicy Sztokholmu Gröndal nad jeziorem Mälaren. Spacer wzdłuż jeziora dobrze nam zrobił. Po drodze minęliśmy kompleks, w którym co roku jest nagrywany szwedzki Master Chef. Jest tu również restauracja i są aranżowane różnego rodzaju przyjęcia. Budynek jest położony w parku. Kilku minut spaceru i znaleźliśmy się u wybrzeży jeziora.

stokholm_1

rodzina

Jak widzicie na zdjęciu byliśmy dosyć opatuleni. Było zimno ale na szczęście nie wiało. Gruba warstwa śniegu sprzyjała na narty biegaczki, więc nie zdziwiłam się, że co i rusz mijał nas jakiś narciarz. Po południu udaliśmy się do rodziców dziewczyny mojego syna, gdzie spędziliśmy razem Wigilię. Było bardzo przyjemnie i bardzo rodzinnie. Poznaliśmy również babcię i dziadka. Była też sesja telefoniczna na Face time z rodziną w Polsce…Pomyśleć, że w na początku lat dziewięćdziesiątych wisiałam na telefonie ponad godzinę aby dodzwonić się do rodziny w Polsce…

Dzisiaj większość dnia spędziliśmy w sztokholmskim skansenie. Jest tyle ciekawych miejsc do zobaczenia w Sztokholmie, że nie w sposób je odwiedzić w ciągu krótkiej wizyty. Skansen był od dawna na mojej liście. Skansen to muzeum etnograficzne znajdujące na otwartej powierzchni, położone na wyspie Djurgården. Obok 140 zabytków znajduje się tu również park zoologiczny. Skansen pokazuje styl życia ludności zamieszkującej Szwecję przed epoką industrialną. Znajduje tu się stara apteka, poczta, szkoła…Stare zabudowania…Najstarszy zabytek pochodzi z czternastego wieku.

skansen_stokholm

skansen_szwecja

skansen_1

wieza_skansen

nordiska_museum

Skansen znajduje się na wzgórzu. Na zdjęciu powyżej znajduje się Muzeum Nordyckie. Jest to bardzo imponująca budowla. Niestety dzisiaj było zamknięte. Mieliśmy szczęście, że mogliśmy odwiedzić Skansen.

stokholm_1

…I powrót do rzeczywistości. Stary Sztokholm jak zwykle piękny nawet zimą.

stokholm_2

sztokholm_3

 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *