Dieta tłuszczowa – na czym polega ten sposób żywienia?

W ostatnim czasie niezwykle popularna stała się dieta tłuszczowa. Nazywana jest ona także ketogeniczną lub ketogenną. Efektem jej stosowania jest przede wszystkim redukcja masy ciała oraz zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Ten sposób żywienia wpływa pozytywnie na ogólny stan zdrowia, dlatego warto bliżej przyjrzeć się zasadom tego rodzaju diety oraz dowiedzieć się, kiedy może być ona stosowana.

Na czym polega dieta tłuszczowa?

Dieta bogata w tłuszcze polega na wyeliminowaniu z diety węglowodanów, których nadmiar w organizmie jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Zamiast niech spożywa się duże ilości tłuszczu, które wprowadzają organizm w stan ketozy. Jego efektem jest powstawanie ciał ketonowych. To one, a nie glukoza, stają się źródłem energii. Dzięki temu rozpoczyna się proces spalania nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Dieta tłuszczowa składa się w 90% z tłuszczów, w 8% z białka i tylko 2% węglowodanów. Podstawą codziennego żywienia są więc zdrowe tłuszcze, których źródłem powinny być głównie tłuste ryby, orzechy, awokado, jaja oraz migdały. Oprócz tego można spożywać także mięso drobiowe, wołowe oraz wieprzowe, twarogi oraz żółte sery, dobrej jakości oleje oraz zielone warzywa. Bardzo ważne jest to, aby kontrolować ilość spożywanego tłuszczu, białka oraz węglowodanów, co pozwoli trzymać się zasad diety tłuszczowej.

dieta_ketogeniczna lchfdieta

Kto może stosować dietę tłuszczową?

Dieta tłuszczowa ze względu na to, że jest bardzo restrykcyjna może w początkowej fazie wywoływać skutki uboczne. Do tych najczęściej występujących zaliczyć można przede wszystkim bole głowy i brzucha, biegunkę, nudności i wymioty. W pierwszych dniach stosowania osoby stosujące tę dietę skarżą się na złe samopoczucie oraz ogólne osłabienie. Po kilku dniach mija ono i pojawia się stan euforii związany z wejściem w stan ketozy. Wysoki poziom energii utrzymuje się przez cały dzień, dzięki czemu nie ma wyraźnych jej spadków.

Jest ona zalecana także dla osób cierpiących na napady padaczkowe, gdyż minimalizuje ich ilość oraz intensywność. Przynosi także efekty w leczeniu cukrzycy ze względu na to, że dostarcza znikome ilości węglowodanów. Diety ketogenicznej nie mogą jednak stosować osoby cierpiące na choroby nerek, wątroby oraz trzustki, gdyż duże ilości przyjmowanych z pożywieniem tłuszczy mogą nasilać objawy tych schorzeń. Stosując ten sposób żywienia trzeba także pamiętać o suplementacji witamin i minerałów, które nie są dostarczane do organizmu wraz z pokarmem.

Jakie efekty daje?

Dieta tłuszczowa jest rozwiązaniem dla osób, które chcą skutecznie zrzucić zbędne kilogramy bez utraty masy mięśniowej. Do tego, aby rozpoczął się proces zrzucania zbędnych kilogramów oprócz trzymania się zasad diety niezbędny jest także ujemny bilans kaloryczny, czyli spożywanie mniejszej ilości kcal niż organizm potrzebuje. Dieta ketogeniczna może pomóc także w budowaniu masy mięśniowej, dlatego mogą ją stosować także osoby ćwiczące na siłowni, którym zależy na zbudowaniu ładnej i umięśnionej sylwetki bez efektu gromadzenia się wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *