Ciasto z jagodami to doskonała propozycja na letni deser. W tej wersji połączyłam świeże pomarańcze, soczyste jagody i chrupiące migdały. Efekt? Wyjątkowo smaczne pomarańczowe ciasto z jagodami, idealne na mroźne dni tego sezonu. Oczywiście, można użyć również borówki amerykańskiej, ale ja akurat miałam pod ręką zamrożone jagody, dlatego je wykorzystałam.
To tradycyjne ciasto zostało przygotowane według klasycznego przepisu na ciasto ucierane na maśle. W mojej kuchni większość wypieków powstaje przy użyciu masła, ponieważ to ono nadaje im wyjątkowy smak i aromat. Czasami korzystam także z oleju kokosowego, ale ciasto na oleju nigdy nie smakuje tak samo jak to przygotowane na bazie masła. Dlatego, gdy mam ochotę na puszystą babkę ucieraną, zawsze sięgam po masło.
![]()
![]()
Lubię ciasta z owocami, zwłaszcza takie jak babka z pomarańczą i jagodami. Jest coś niesamowicie satysfakcjonującego w połączeniu delikatnego, cytrusowego smaku pomarańczy i jagód. Kiedy zajadam się kolejnym kawałkiem ciasta, to moje zmysły są bombardowane zapachem świeżych owoców. Czuję się wtedy jakbym był w siódmym niebie.
Jagody są dla mnie kwintesencją letniego smaku. Cieszę się, że mogę wykorzystać mrożone jagody do wypieków i w ten sposób przywołać choć odrobinę lata. Ta pomarańczowa babka z jagodami jest miękka, puszysta i pełna smaku, co sprawia, że każdy kęs jest czystą przyjemnością dla kubków smakowych. Poza tym ciasto zachowuje długo świeżość. Co prawda ta cecha jest bardzo ważna ale bez znaczenia w moim domu, bo nas to ciasto znika z talerza w ciągu jednego dnia.
![]()
Pomarańczowe ciasto z jagodami
Ładuję wideo...
foremka z kominkiem o pojemności 1,3l
Składniki:
170 g masła, miękkiego
200 g cukru
2 łyżeczki otartej skórki z pomarańczy
3 jajka
1 łyżeczka waniliowego ekstraktu
1 łyżka cointreau
180 g mąki pszennej
60 g mąki migdałowej
½ łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta sody oczyszczonej
sól do smaku
30 ml soku z pomarańczy
30 ml śmietanki
100 g mrożonych jagód
Lukier pomarańczowy
60 g cukru pudru
1 – 2 łyżki soku z pomarańczy
1½ łyżki creme fraiche
szczypta waniliowego ekstraktu
Nastawić piekarnik na 180ºC. Formę wysmarować tłuszczem i obsypać tartą bułką. Na dno wysypać połowę płatków migdałowych. Miękkie masło miksować z cukrem i szczyptą soli na puszysto. Dodać wanilię, otartą skórkę z pomarańczy i miksować dalej. Teraz dodać po jednym jajku i miksować do połączenia.
W misce odważyć mąkę pszenną i mąkę migdałową. Wymieszać z proszkiem do pieczenia i sodą. Do wyciśniętego soku z pomarańczy wlać cointreau i śmietankę. Dodawać suche składniki do masy maślanej na przemian z płynnymi.
Cukier puder utrzeć z sokiem z pomarańczy, a potem wymieszać z creme fraiche.
Mrożone maliny wymieszać z łyżeczką mąki pszennej, następnie dodać do ciasta i wymieszać. Przełożyć do przygotowanej do wypieku foremki i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec około 45 – 50 minut lub do suchego patyczka. Upieczone ciasto ostudzić w foremce. Wyjąć na talerz i polać lukrem. Kiedy lukier zastygnie pokroić ciasto na kawałki. smacznego!