Duże donice ogrodowe – idealne do biura, ogrodu i salonu

Duże donice kojarzone dotychczas wyłącznie z przestrzenią miejską, coraz częściej pojawiają się w biurowcach, przydomowych ogrodach, salonach oraz na tarasach. Nowoczesne kształty, materiał wykonania i kolory sprawiają, że donice stają się ozdobą i pozwalają tworzyć dowolne kompozycje roślinne w zależności od upodobań i stylu, w jakim urządzono przestrzeń wokół bądź wnętrze.

Duże donice – zalety i wady rozwiązania

Donica duża zapewnia roślinie ochronę przed szkodnikami i uniemożliwia niekontrolowane rozprzestrzenianie się chwastów. Dzięki temu znacznie łatwiej jest pielęgnować posadzone w niej kwiaty czy krzewy. Ponadto duże donice ceramiczne pozwalają bez trudu utrzymać odpowiednie warunki nawet dla bardzo wymagających gatunków, które posadzone bezpośrednio do gruntu nie przetrwałyby.

Pełnią one również funkcję dekoracji, która prezentuje się najlepiej w dużych przestrzeniach, jak korytarze biurowe, otwarte salony, a także tarasy.

donica-ceramiczna-ecolite-cygaro-grafitowa

Duże donice na zewnątrz pozwalają na nieograniczone zmiany aranżacji ogrodu. Można je dowolnie przestawiać, zmieniając tym samym wygląd przestrzeni wokół domu. W przypadku roślin posadzonych do ziemi każdorazowo chęć zmiany  wiąże się z koniecznością przesadzania kwiatów. Niestety zmiana miejsca posadzenia wiąże się z ryzykiem nieprzyjęcia się danego gatunku na nowym terenie, czy uszkodzenia korzeni, co wpłynie na stopniowe obumieranie. Warto przy tym pamiętać, że chcąc w przyszłości zmieniać układ donic, warto wybrać te bardziej mobilne – zamiast ciężkich ceramicznych, lekkie aluminiowe lub ratanowe, czy na kółkach. Również przesadzanie roślin jest znacznie mniej ryzykowne, ponieważ przenosi się je wraz z całą ziemią, do której się zaadaptowały.

Duże donice – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Nowoczesne donice duże dostępne są w sklepie internetowym Donium (link do kategorii: https://donium.pl/donice-duze/) w szerokiej gamie rozmiarów, kolorów, faktur, materiałów wykonania. Dzięki temu wkomponowują się w każdą przestrzeń, stając się jednocześnie jej ozdobą.

Jest to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się na trasie i w ogrodzie. Aranżując tego typu przestrzeń, warto wybrać takie duże donice na zewnątrz, które są odporne na działanie niskich temperatur np. z betonu architektonicznego. Dzięki temu będą bardziej wytrzymałe i nie popękają podczas mrozów. Z pewnością też, ze względu na sporą wagę, nie wywróci ich wiatr podczas burzy.

W przestrzeni minimalistycznych biurowców odpowiednią formą ozdoby mogą być donice z krzewami iglastymi, które nie tracą igieł przed zimą. Dzięki temu surowo urządzona przestrzeń zyska nieco ciepła i przytulności.

Duże donice do salonu, szczególnie te wykonane z włókna szklanego lub w jasnych kolorach o wyrazistych kształtach, pozwolą zaaranżować puste kąty w dużych przestrzeniach, dzięki czemu wnętrze nabierze charakteru i nie będzie sprawiać wrażenia pustego. Warto posadzić rośliny przyciągające wzrok jak egzotyczne gatunki, sukulenty, czy kolorowe kwiaty. Wykorzystując duże doniczki przy aranżacji pomieszczeń mieszkania czy domu warto pamiętać, by nie wybierać zbyt ciężkich rodzajów, ponieważ mogą uszkodzić panele lub deski podłogowe, a nawet strop, jeśli zostaną ustawione na piętrze.

Duża donica przestała być ozdobą wyłącznie rynków, czy skwerów. Pojawiają się w biurowcach, na tarasach i salonach, stając się ich ozdobą. Dostępne wzornictwo, kolorystyka i materiał wykonania, sprawiają, że doskonale komponują się one z przestrzenią urządzoną w każdym stylu.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *