Zamiast owsianych i kokosowych kuleczek na deser…

Jak gorąco! Przy takiej pogodzie po prostu nie chce mi się włączać piekarnika, dlatego rolada bez pieczenia wydała mi się dobrym pomysłem na deser. Rolada łączy w sobie dwie znane Wam słodkości owsiane kuleczki czekoladowe i owsiane kuleczki kokosowe. Przygotowanie rolady est proste, bo wystarczy obie masy rozwałkować, ułożyć jedną na drugiej i zwinąć w rulon. W ten sposób powstanie “biało czarna” rolada, która przed krojeniem wędruje najpierw do lodówki.

U mnie w domu jest tak ciepło, że masło szybko osiąga temperaturę pokojową, mało się nie rozpuszcza. Dlatego musiałam dosyć szybko pracować aby jak najszybciej wstawić roladę do lodówki. Bazując na tym doświadczeniu polecam przed rozwałkowaniem ciasta włożyć je do lodówki przynajmniej na pół godziny… Mądry człowiek po…

deser_bez pieczenia_blog_codojedzenia_foodblog

Mimo wszystko rolada bez pieczenia wyszła smaczna i całkiem na pokaz, więc dzisiaj pstryknęłam kilka zdjęć, aby podzielić się z Wami tym smakołykiem. Przepis na deser bez pieczenia zawsze się przyda. Klasyczny przepis na owsiane i kokosowe kuleczki można zmodyfikować według modnej ostatnio domeny “dwa w jednym”… Wiecie co mam na myśli, sernikobrownie, seromak

roladabezpieczenia_codojedzenia_przepis

Rolada bez pieczenia

22 – 24 porcje

Składniki:

Masa czekoladowa

200 g masła, miękkiego

50 g golden syropu

100 g trzcinowego cukru

1 łyżeczka waniliowego ekstraktu

100 g kakao

900 ml owsianych płatków

50 ml zaparzonej mocnej kawy, zimnej

szczypta soli do smaku

Masa kokosowa

150 g masła, miękkiego

180 g cukru

500 ml owsianych płatków

1 łyżeczka waniliowego ekstraktu

80 g kokosowych wiórków

50 ml śmietanki, może być kokosowa

szczypta soli do smaku

rolada bez pieczenia deser codojedzenia blog

Obie masy przygotuj w oddzielnych miskach. Zaparz kawę i ostudź. Do pierwszej miski włóż masło, syrop, cukier i wanilię, po czym zmiksuj na puszystą masę. Dodaj kakao i kawę. Zmiksuj krótko. Następnie dodaj owsiane płatki i wymieszaj. Jeśli czujesz, że masa jest miękka włóż ją do lodówki.

Przystąp do przygotowanie kokosowej masy. Do miski włóż odważony cukier i masło oraz wanilię ze szczyptą soli. Zmiksuj na puszysto. Następnie dodaj śmietankę i kokosowe wiórki. Zmiksuj krótko, po czym wsyp owsiane płatki i dokładnie wymieszaj. Podobnie jak w przypadku masy czekoladowej, jeśli masa kokosowa jest zbyt płynna włóż ją do lodówki.

Obie masy rozwałkuj na prostokąt o rozmiarach 30 cm x 40 cm. Zrób to najlepiej między dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Oderwij papier z wierzchu czekoladowej masowej i ułóż na niej masę kokosową lekko dociskając. Oderwij papier po przeniesieniu kokosowej masy na czekoladową. Zwiń ciasto w rulon wzdłuż dłuższego boku, owiń w papier i włóż do lodówki, przynajmniej na 2 godziny.  Schłodzoną roladę pokrój na 22 – 24 kawałki. Smacznego!

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *