Łaciaty sernik z makiem…To już świąteczne resztki tego pysznego ciasta. Kilka kawałków zapakowałam dla koleżanek z pracy. Mam nadzieję, że będzie im smakować tak jak mi. Seromak to połączenie dwóch ulubionych ciast w jedno. Piekę to ciasto od dawna i często wygląda ono jak łaciaty sernik.
Zawsze przyrządzam sporo masy makowej. Na tegoroczne święta gotowałam masę makową od podstaw. Od początku wiedziałam, że będę piec łaciaty sernik z makiem, więc nie potrzebowałam dużo maku. Ugotowany mak zmieliłam w malakserze! Tak, malakser z powodzeniem zastępuje maszynkę do mielenia mięsa. Masa makowa z malaksera wyszła idealna. Mak się dobrze zmielił. To podstawa udanej masy makowej.
Przyrządzanie masy makowej jest nieco pracochłonne ale przygotowane masy serowej zajmuje niewiele czasu. Wystarczy wszystkie składniki umieścić w mikserze i krótko zmiksować.
Łaciaty sernik wygląda jak niejedna łaciata na łące. Jest to przepyszne ciasto zwłaszcza dla wielbicieli serników i makowców. Makowiec zawsze lubiłam, lecz sernik dopiero później przypadł mi do smaku. Po prostu pewnego dnia skosztowałam niesamowicie puszysty i sernik i doszłam do wniosku, że takie ciasto właśnie lubię.
Łaciaty sernik z makiem jest puszysty, lekko słodki i robi wrażenie. Pokryłam go ganaché z białej czekolady i udekorowałam pekanowcami. Wczoraj mieliśmy świąteczne party w naszym domu. Było nas łącznie 12 osób. Łaciaty sernik podałam na deser. Smakował wszystkim bez wyjątku! Jeśli więc zostało Wam trochę masy makowej to bardzo polecam przepis na seromak poniżej.
Łaciaty sernik
20 kawałków
prostokątna blaszka o wymiarach 25 cm x 35 cm
Składniki:
Masa serowa
1,2 kg twarogu z wiaderka
300 g kwaśnej śmietany, gęstej
6 jajek
1 laska wanilii
1 cytryna, sok i otarta skórka
250 g cukru
30 g ziemniaczanej mąki
Masa makowa
250 g suchego maku
100 g rodzynek
50 g zmielonych migdałów
50 ml golden syropu
100 g muscovado cukru
otarta skórka z jednej pomarańczy
Ganaché
150 g białej czekolady
2 łyżki masła
3 łyżki śmietanki
2 łyżeczki oleju
3 łyżki golden syropu
20 połówek orzechów pekan
Zacznij od przygotowania masy serowej. Wsyp mak do rondelka, zalej wodą i gotuj na małym ogniu przez 30 minut. Następnie odcedź mak i zmiel. Ja zmieliłam w malakserze. Do maku dodaj golden syrop, muscovado, jajko, zmielone migdały, rodzynki i otartą skórkę z pomarańczy. Dokładnie wymieszaj. Masę makową można przygotować wcześniej przechować w lodówce do następnego dnia.
Wszystkie składniki na masę serową włóż do misy miksera i krótko zmiksuj tylko do połączenia składników. Masa serowa wychodzi dosyć rzadka ale taka ma być.
Nastaw piekarnik na 175ºC. Foremkę wyłóż papierem do pieczenia. Na dnie rozprowadź w postaci kleksów część masy makowej. Wylej jedną trzecią masy serowej między kleksami masy makowej. Ponownie rozprowadź masę makową i serową. Zakończ ciasto masą serową i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz przez około 70 minut. Ciasto na środku powinno być ścięte. Wyjmij upieczone ciasto i odstaw do ostudzenia. Ciasto jest najlepsze na drugi dzień, kiedy dobrze ostygnie.
Przygotuj kąpiel wodną. Umieść naczynie ze składnikami na ganaché nad parą i mieszaj do rozpuszczenia czekolady i połączenia wszystkich składników. Lekko przestudzone ganaché rozprowadź na wystudzonym serniku. Kiedy ganaché się zetnie pokrój ciasto na 20 kawałków. Każdy udekoruj połówką pekanowca. Smacznego!
3 komentarze
Wygląda pysznie, na pewno wykorzystam przepis w sylwestra!
Bardzo fajny przepis! Podoba mi się ten ganache na wierzchu ;) u nas był seromakowiec ale taki najprostszy, z czekoladą :)
Na to wygląda, że seromak jest popularny nie tylko u mnie.