Jak zaoszczędzać czas każdego dnia?

Nie bez powodu mówi się, że czas jest bezcenny. W codziennym życiu bywamy naprawdę mocno zabiegani, przez co nie jesteśmy w stanie być z rodziną czy znajomymi tak często, jak byśmy tego chcieli. Dlatego też warto wprowadzić do swojego życia parę elementów, które sprawią, że nasza codzienność będzie lepiej „zoptymalizowana”, a my sami będziemy mieli więcej czasu dla swoich bliskich, a także dla samych siebie.

Nie wykonuj wielu zadań

Dla większości ludzi jest to jedna z największych strat czasu. Dlaczego? Badania pokazują, że wielozadaniowość często wiąże się ze spadkiem produktywności. Przechodzenie pomiędzy różnymi zadaniami często powoduje blokady umysłowe, a te wpływają na tempo pracy. Dlatego lepiej jest wykonywać swoje obowiązki pojedynczo, skupiając uwagę na każdym z nich oddzielnie.

Naucz się kochać rutynę

Rutyna to najważniejszy sposób na oszczędzanie czasu w codziennym życiu. Jeśli w naszym życiu pojawią się odpowiednie nawyki, to wiele powtarzalnych czynności zaczniemy wykonywać zauważalnie szybciej. Rutyna nie zawsze przyspiesza obsługę klienta, ale z pewnością ułatwia znajdowanie rzeczy i załatwianie spraw. I uwalnia mózg od innych zajęć, co jest kolejnym plusem.

codojedzenia.pl_1

Omijaj kolejki do lekarzy, gdy to możliwe

Zdarza się, że potrzebny jest nam lek, który dostępny jest jedynie za okazaniem recepty. Zamiast stać w kolejce do lekarza i marnować swój czas, wejdźmy na stronę https://e-recepta.net i w kilku prostych krokach otrzymajmy potrzebny dokument drogą online. Następnie wystarczy udać się do apteki i pokazać elektroniczną receptę. Proste, szybkie, właśnie tak oszczędza się czas. Natomiast musimy pamiętać o tym, że branie każdego leku powinno być skonsultowane z lekarzem.

Używaj kalendarza i zapisuj wszystko

Nie ma znaczenia, czy wybrany przez Ciebie kalendarz jest elektroniczny, czy papierowy. Ważne jest, abyś stworzył i prowadził jedno “centrum spotkań”, czyli punkt kompleksowej obsługi wszystkich spraw, które musisz i chcesz załatwić. Służy to dwóm celom: zapewnia, że nie przeoczysz niczego ważnego, ponadto służy jako lista rzeczy do zrobienia. Korzystanie z kalendarza, który może podróżować z Tobą (np. aplikacja kalendarza w smartfonie), to prawdziwa oszczędność czasu w porównaniu z przenoszeniem pojedynczych kartek papieru do miejsca, w którym znajduje się Twój papierowy kalendarz. Natomiast samo prowadzenie kalendarza pozwoli ci na lepsze zarządzanie swoim czasem.

Miej stałe miejsce na rzeczy

Jeśli po wejściu do domu zawsze kładziesz klucze na stole w przedpokoju, zawsze będziesz mógł je łatwo znaleźć, gdy będziesz wychodził z domu – i nigdy nie będziesz tracił czasu na ich szukanie. A to, co sprawdza się w przypadku kluczy, sprawdzi się także w przypadku prawie wszystkich innych rzeczy, których używasz regularnie. Okulary do czytania. Otwieracz do puszek. Smycz dla psa. Wyrób w sobie nawyk trzymania rzeczy, których używasz regularnie, w jednym miejscu i odkładania ich tam z powrotem, gdy skończysz ich używać.

 

Przestań odkładać na później

Prokrastynacja sama w sobie nie jest zła. Złe jest to, że możesz doprowadzić do poważnego nawarstwienia się różnych spraw. Problemy rosną. Mnożą się nieporozumienia. Piętrzą się śmieci. Zajmowanie się sprawami, gdy są mniejsze, nie tylko oszczędza czas, ale także ułatwia życie. To chyba jedna z najważniejszych rad w tym poradniku.

Naucz się, jak się koncentrować

Wielu z nas marnuje mnóstwo czasu tylko dlatego, że łatwo się rozpraszamy – problem, który w przypadku wielu z nas pogłębia wielozadaniowość. Zamiast skupić się na jednym zadaniu i szybko je zakończyć, pozwalamy sobie na wielokrotne odrywanie się od zadania. Rezultat? Pierwotne zadanie trwa znacznie dłużej niż mogłoby i powinno. Wyrobienie w sobie nawyku skupiania się wyłącznie na zadaniu, nad którym pracujesz, i koncentrowania się na jego wykonaniu, zanim przejdziesz do czegoś innego, to świetny sposób na oszczędzanie czasu w życiu codziennym.

Dobrym nawykiem jest wyciszanie telefonu na czas pracy, do tego powiedzenie sobie, że nie włączysz social mediów do momentu, aż nie skończysz wykonywać swoich obowiązków.

Planuj podróże i konsoliduj obowiązki

Wyobraź sobie, że masz siedem pozycji na liście zakupów, a zamiast odwiedzić sklep spożywczy i kupić wszystkie, robisz siedem osobnych wycieczek, kupując za każdym razem jedną pozycję. Tak właśnie postępuje wielu z nas, robiąc zakupy i wykonując obowiązki domowe. Zamiast tego, aby zaoszczędzić czas, należy myśleć z wyprzedzeniem. Niektóre rzeczy można załatwić w drodze do lub z pracy. Albo wycieczkę w jedno miejsce można rozszerzyć o inne, położone blisko siebie.

Inną metodą jest zamawianie zakupów pod swoje drzwi. Wiele sklepów wprowadziło w ostatnim czasie taką funkcję. Dzięki niej możemy oszczędzić dużo czasu, który możemy przeznaczyć na bardziej istotne sprawy.

Planuj posiłki z wyprzedzeniem

Planowanie menu z wyprzedzeniem przyspiesza proces przygotowywania posiłków i upraszcza zakupy spożywcze. Sprawia też, że jest o wiele mniej stresujące, jeśli nie prowadzisz rodzinnej debaty na temat tego, co powinno się zjeść danego wieczoru lub, co gorsza, nie musisz pędzić tuż przed kolacją po jakiś brakujący składnik.

Dowiedz się, jakie są Twoje osobiste pożeracze czasu

Chyba każdy z nas ma jakąś czynność, której wykonanie zajmuje wiele czasu. Na przykład poranna decyzja odnośnie tego, co na siebie założyć. W takim wypadku często lepiej sprawdza się przygotowanie swojego outfitu dzień wcześniej. To bardzo usprawnia poranki, szczególnie gdy jesteśmy mocno zaspani.

Przestań się zamartwiać

Niektórzy z nas z łatwością wydłużyliby swoje życie, gdyby cofnęli czas, jaki poświęcali na zamartwianie się rzeczami, które mogą się wydarzyć lub rzeczami, które już się wydarzyły. Wydaje się, że zamartwianie się jest wpisane w osobowość niektórych ludzi. Ale nawet jeśli należymy do osób, które z natury są skłonne do zamartwiania się, to i tak warto popracować nad ograniczeniem nawyku zamartwiania się. Poza oszczędnością czasu, jest to o wiele lepsze dla naszego zdrowia.

Podsumowując

Jak widać istnieje wiele sposobów na zoptymalizowanie swojego życia. Zamawianie zakupów przez internet, recepta online, wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków, planowanie swoich obowiązków – wszystkie te rzeczy są bardzo proste, choć wdrożenie każdej z wymienionej powyżej rad może zająć nam nieco czasu. Mimo wszystko warto spróbować, ponieważ szybko przekonamy się, ile czasu udało się nam zaoszczędzić!

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *