Ostatnio odwiedziłam kilka polskich blogów w poszukiwaniu inspiracji kulinarnych jak i chęci komentowania. Moją uwagę przyciągnęły knedle z mięsem. Wieki nie robiłam knedli!
Zawsze robię zamówienie u mojej mamy jak jadę do Polski, ale tym razem byłam tak spragniona knedli i podrażniona tymi fantastycznymi przepisami na polskie knedle, że postanowiłam przyrządzić je własnoręcznie. Przecież zrobienie knedli nie jest trudne. Jestem ciekawa, czy będą smakować mojej rodzinie.
Nawet postarałam się o kiszoną kapustę, którą usmażyłam z cebulką. Nie ma chyba lepszego jedzenia na świecie jak polskie knedle!
Lubię knedle podsmażane i takie właśnie dzisiaj jadłam. Knedle odgrzane na patelni można przygotować jak dobrze ostygną. Wtedy dobrze się smażą i nie przywierają do dna patelni.
Poniżej znajdziecie mój przepis na tradycyjne knedle z mięsem, czyli knedle z farszem z mięsa rosołowego i suszonych grzybów.
Knedle z mięsem
około 30 sztuk
Składniki:
1 kg ziemniaków
1 jajko
200 g mąki + do podsypania
Farsz grzybowo mięsny
400 g gotowanego mięsa, u mnie karkówka wieprzowa
20 g suszonych grzybów
1 łyżka masła
1 łyżeczka suszonego majeranku
1 cebula
sól i pieprz
Smażona kiszona kapusta
½ kg kiszonej kapusty
1 cebula
sól i pieprz
1 szczypta majeranku
1łyżka oleju
Ugotowane mięso podzielić na kawałki i przepuścić przez maszynkę do mięsa. Grzyby suszone zalać wrzątkiem. Jak już namiękną odcedzić z wody i pokroić w kostkę. Pokroić w drobne kostkę cebulę i usmażyć na maśle, po czym dodać do zmielonego mięsa i wymieszać. Doprawić farsz solą i pieprzem oraz majerankiem.
Ziemniaki obrać, pokroić i ugotować w lekko osolonej wodzie. Następnie odcedzić ziemniaki z wody i zmiksować na puree za nim ostygną. Odstawić puree ziemniaczane do ostygnięcia. Do zimnego puree ziemniaczanego dodać jajko i mąkę. Zagnieść puszyste ciasto, podzielić na 4 części i uformować wałki. Każdy wałek ciasta pokroić na kawałki i uformować okrągłe placki, na które następnie nałożyć porcję przygotowanego farszu. Zlepiać brzegi placków i formować kulki – okrągłe knedle.
W dużym garnku zagotować wodę z solą. Wrzucać knedle porcjami do gotującej się wody i gotować knedle przez około 4 minuty. Ugotowane knedle wypływają na powierzchnię wody.
Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Następnie dodać kiszoną kapustę i smażyć przez 5 minut. Doprawić kapustę, solą, czarnym pieprzem i majerankiem. Kapustę można lekko przepłukać wodą, jeśli wolicie, aby była mniej kwaśna.
Gorące knedle podać ze smażoną kapustą. Knedle można przechowywać w lodówce do 4 ni. Można je odgrzać, smażąc na patelni. Smacznego!
10 komentarzy
Mnie polska kuchnia jakos nigdy nie krecila, choc mam swoje ulubione polskie dania – glownie te „kluchowate”: pierogi, kopytka, knedle…
Pod wzgledem „kluchowatych” nic nie dorowna polskiej kuchni, no chyba ze chinskie dumplings. Polska tradycyjna kuchnia ma swoje wdzieki, ale ja lubie ta z troche „extra touch”. Zreszta wszystkie kuchnie przechodza teraz takie metamorfozy, ze trudno okreslic na 100 % , ktora jest ktora
Knedli z mięsem nigdy nie lubiłam, za to wszelkie kapuściane, serowe czy owocowe – pychota. Nic nie zastąpi polskich kluch ;)
Knedli z mięsem nigdy nie robiłam.; zawsze na słodko jadłam. Ale pomysł bardzo mi sie podoba
Naprawde? Tez lubie na slodko, pewnie za niedlugo zrobie.
Uwielbiam wszelkie knedle, ale wydają mi się tak pracochłonne, że od robienia zawsze się wymiguję (ale zjeść bym zjadła) :)
Och ty leniuchu!
Ja ostatnio z tej tęsknoty mielone robiłam, a teraz spróbuję i knedle :)
Uwielbiam polską kuchnię, sama kultywuję zwyczaj samodzielnego przyrządzania posiłków:) z polskich , swieżych produktów:) najlepiej z własnego ogórdka. Super blog:) pozdrawiam
Dzięukuję!