Pierogi wigilijne to dla mnie najsmaczniejsza potrawa na świątecznym stole. Nie ma chyba polskiej gospodyni, która nie umiałaby przygotować pierogi z kapustą i grzybami. Mało tego, pewnie każda polska gospodyni chwali się. że jej przepis na pierogi wigilijne jest najlepszy… He, he, nie śmię nawet napisać, że mój przepis jest najlepszy.
Oczywiście podstawą dobrych pierogów jest ciasto na pierogi. Od lat przyrządzam ciasto na pierogi z wrzątkiem i olejem. Jest to ciasto, które łatwo się wałkuje, nawet bez podsypywania mąką. Ciasto jest bardzo elastyczne, a pierogi po ugotowaniu mięciutkie.
Na udane pierogi niewątpliwie ma wpływ farsz z kapusty i grzybów. Przyrządzam farsz z kiszonej kapusty i suszonych grzybów. Lubię, kiedy kapusta wciąż jest lekko kwaśna. Lubię też kiedy w farszu jest dużo grzybów.
Surowe pierogi można zamrozić i gotować w miarę potrzeby, wrzucając zamrożone nie rozmrożone pierogi do gotującej się wody. Można również zamrozić gotowane pierogi, ja tak najczęściej robię, ponieważ na święta lubię smażone pierożki. Lubicie pierogi? Z jakiego farszu je przyrządzacie.
Pierogi wigilijne
50 dużych lub 80 małych pierogów
Składniki:
porcja ciasta na pierogi z tego przepisu
1 l kiszonej kapusty
20 g suszonych grzybów
1 cebula
1 łyżka masła lub kokosowego oleju bez zapachowego
sól i czarny pieprz do smaku
Zacznij od przygotowania farszu. Grzyby zalej wrzątkiem i odstaw na 20 minut. Kiszoną kapustę obgotuj w wodzie przez 10 minut. Odcedź kapustę, a jak przestygnie odciśnij nadmiar wody. Lekko poszatkuj kapustę. Grzyby drobno pokrój. Obierz cebulę i pokrój w drobną kostkę. Zeszklij cebulę na tłuszczu po czym dodaj grzyby. Posól , dopraw pieprzem i smaż grzyby z cebulą przez 10 minut. Uważaj aby cebula się nie zrumieniła. Dodaj grzyby z cebulą do poszatkowanej kapusty i dobrze wymieszaj, ewentualnie dodaj więcej soli i pieprzu do smaku.
Z podanego przepisu (kliknij w link) zagnieć elastyczne ciasto. Najlepiej zrobić to za pomocą malaksera, ponieważ wrzątek parzy. Gotowe ciasto odstawić na 10 minut, po czym podzielić na 3 kawałki i cienko rozwałkować. Wykrawać okrągłe krążki małe lub duże. Moje mają średnicę 12 cm.
Na każdy krążek nakładaj po łyżce farszu. Złóż każdy krążek w półksiężyc i ściśnij brzegi palcami lub widelcem. Wrzucaj pierogi do gotującej i osolonej wody i gotuj je tak długo, aż wypłyną na wierzch. Wyławiaj pierogi cedzakiem na półmisek opłukany zimną wodą. Kiedy pierogi obeschną z wierzchu. Przełóż je na czysty talerz suchą stroną do dołu. Wystygnięte i osuszone pierogi są gotowe smażenia lub do porcjowania i zamrożenia. Smaż pierogi na małym ogniu tak aby się lekko zrumieniły. Usmażone pierogi można jeść na ciepło i na zimno. Smacznego!
5 komentarzy
Muszą być. Nie wyobrażam sobie bez nich świąt
Ja też!
Mmmmm! Pięknie się prezentują! Już czekam na święta, aby móc się nimi zacząć zajadać :) Mniam!
A ja czekam na święta aby odpocząć, he, he…
Moja mama robi najlepsze na świecie pierogi z kapustą i grzybami. Sekretem jest odrobina ziemniaków!