Kolagen to białko, które ma bardzo duże znaczenie dla ludzkiego organizmu. Śmiało można powiedzieć, że bez niego nie mógłby on normalnie funkcjonować. Z racji tego, że produkcja kolagenu w ludzkim organizmie spada wraz z wiekiem, wiele osób zastanawia się, jak ułożyć swój codzienny jadłospis, aby zapobiegać powstawaniu niedoborów tego cennego białka.
Czym jest kolagen?
Kolagen to naturalne białko, które powszechnie występuje w ludzkim organizmie. Szacuje się, że zajmuje ono niemal 1/3 wszystkich białek w ciele człowieka.
Pomimo tego że ludzki organizm posiada zdolność syntezy kolagenu, to jednak już po 25 roku życia zdolność ta zaczyna spadać. Pierwsze niedobory tego białka widoczne są pod postacią niewielkich, płytkich zmarszczek na skórze oraz osłabienia stawów, ścięgien i mięśni.
Osoby, które chcą dostarczać do swojego organizmu kolagen z zewnątrz, mogą zdecydować się na jeden z wielu dostępnych w aptekach suplementów diety, bądź też włączyć do swojego jadłospisu produkty bogate w to białko.
Jakie jedzenie zawiera najwięcej kolagenu?
Niedobory kolagenu mogą wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami, dlatego warto za wszelką cenę im zapobiegać. Na szczęście istnieją określone grupy produktów, które zawierają dużą ilość kolagenu. Najczęściej powstają na bazie żelatyny.
W diecie kolagenowej nie może zabraknąć takich potraw, jak:
- galaretki z nóżek wieprzowych,
- galaretki owocowe,
- galaretki z kurzych łapek,
- podroby,
- chrząstki,
- ryby w galarecie,
- przetwory mięsne.
Warto zwrócić także uwagę na to, by codzienna dieta bogata była w owoce i warzywa. Co prawda, nie zawierają one kolagenu, jednak bogate są w składniki, które chronią go przed rozpadem. W diecie kolagenowej warto znaleźć miejsce między innymi dla jagód, czarnych porzeczek, aronii, pomidorów i buraków.
Niestety, nawet najbardziej zróżnicowana dieta nie zawsze jest w stanie dostarczyć do organizmu wystarczającą ilość kolagenu. W takiej sytuacji konieczna może okazać się jego suplementacja. Tę powinniśmy skonsultować ze specjalistą.
Suplementacja kolagenu – na co zwrócić uwagę?
Wybór suplementów kolagenowych jest na rynku bardzo szeroki i zróżnicowany. Ich regularne przyjmowanie pozwala zadbać o urodę i zdrowie. Suplementacja kolagenu wspiera stawy, naczynia krwionośne, kości, a także narządy wewnętrzne. Ma również bardzo duże znaczenie dla układu odpornościowego organizmu. Kolagen tworzy swego rodzaju barierę, która ogranicza wnikanie do wnętrza ciała drobnoustrojów chorobotwórczych.
Na suplementację kolagenu mogą zdecydować się osoby aktywne fizycznie. Odpowiednia podaż tego białka wspiera procesy regeneracyjne organizmu.
Suplementy kolagenowe mogą występować pod postacią:
- płynów,
- proszku,
- kapsułek,
- tabletek
Pomimo tego że suplementy w płynie są od razu gotowe do spożycia, to jednak stanowią one nieco droższą formę suplementacji. Największa liczba osób decyduje się na kolagen w postaci proszku lub kapsułek. Produkty te mają neutralny zapach i smak, a dodatkowo są bardzo dobrze tolerowane przez ludzki organizm i łatwo przyswajalne. Mimo wszystko przed rozpoczęciem suplementacji warto udać się do specjalisty.
Artykuł sponsorowany