Rodzina w formie, a zdrowe odżywianie

Wystartowała kampania Rodzina w formie.

Jest to kampania mająca na celu polepszenie nawyków żywieniowych Polaków, zachęcenie do uprawiania sportu czy regularnych badań profilaktycznych. Kampania absolutnie w moim guście! Najwyższy czas, aby Polacy zaczęli się dobrze odżywiać i uprawiać sport, nie tylko przed telewizorem. Kampanię możecie śledzić lub do niej dołączyć na stronie rodzinawformie.pl.

Czy Twoja rodzina jest w dobrej formie? Moja tak! Moje dzieci zawsze uprawiały różnego rodzaju sporty. Moi najstarsi synowie trenowali tenis, a mój najmłodszy gra w piłkę, a ponadto wyciska siódme poty jeżdżąc ze mną na rowerze. Nasz samochód stoi po wakacjach  w garażu wyrejestrowany, a ja przez resztę roku mam do dyspozycji mój rower. Na rowerze jeżdżę nawet zimą. Kiedy mocno śnieży, pozostaje spacer i oczywiście sanki z najmłodszym. Poza tym dużo trenuję, mam w domu małą siłownię na własne potrzeby, a moja młodzież  trenuje na siłowni ze swoimi rówieśnikami. Dla mnie każda możliwość ruchu wiąże się ze spalaniem kalorii. Wierzcie mi, odkurzyć mieszkanie o powierzchni 120m2, czy umyć 6 dużych okien to niemały wysiłek, ale w połączeniu z dobrym odżywianiem to początek drogi do dobrej kondycji.

salatki pożywne i zdroweCo rozumiecie przez dobre odżywianie? Dla mnie domowa kuchnia bez konserwantów i smakowych dodatków to podstawa. Moim domownikom  gotuję różnego rodzaju kasze, najczęściej w postaci sałatek na ciepło, jako dodatek do mięsa czy ryb.  Pożywne, lekkie sałatki z dużą ilością warzyw funkcjonują nawet jako samodzielne jarskie danie.

dania z rybJemy również dużo ryb. Wskazane jest, aby co najmniej 3 razy w tygodniu jeść ryby. Ryby są bardzo wdzięcznym produktem, bo przygotowuje je się szybko i na wiele sposobów. Zachęcam więc do jedzenia ryb częściej, niż tylko na święta! Dorsz z kurkowym risotto,  karp z orzechami czy flądra zapiekana w pomidorach to dania, które są bogate w kwasy tłuszczowe, minerały, witaminy i niezwykle aromatyczne. Jeśli lubicie panierowane ryby, to proponuję używać do panierki zmielonych migdałów lub laskowych orzechów. Ograniczenie węglowodanów, zwłaszcza tych szybko przyswajalnych, jak pszenne pieczywo, ziemniaki czy słodycze, zwiększa uczucie sytości, a na dłuższą metę powoduje normalizację cukru we krwi, a to jest coś, co chorzy na cukrzycę czy osoby z nadwagą powinny mieć na uwadze.

na śniadanieZdrowe odżywianie to również dbanie o to, aby regularnie spożywać posiłki. Uważam, że śniadanie to podstawa dobrego samopoczucia przez resztę dnia. Ludzki organizm po nocnym wypoczynku wręcz domaga się energii i dlatego trzeba mu jej dostarczyć w postaci pożywnego śniadania. Śniadanie powinno być zawsze urozmaicone i obfite. Nie znaczy to, że ma nam starczyć na cały dzień! Prawdą jest również, że poranne trawienie jest najbardziej wzmożone, co sprzyja chudnięciu czy zachowaniu prawidłowej wagi.

Jak widzicie, zmiana kilku nawyków żywieniowych może naprawdę zdziałać dużo i poprawić formę niejednej rodziny. Sądzę, że znajomość spożywanych produktów, ich energetyczne i odżywcze wartości , jest bardzo ważna w prawidłowym odżywianiu. Mam nadzieję, że kampania “Rodzina w formie” pozytywnie wpłynie na poprawę samopoczucia, kondycji i zdrowia Polaków.

Zdjęcia zawarte we wpisie opatrzone są odpowiednimi przepisami, które znajdziecie pod tagami na śniadanie, dania z ryb i lekkie sałatki. Zachęcam do zdrowego gotowania!

 

 

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *