Guma ksantanowa i guma guar – cała prawda o najpowszechniejszych zagęstnikach

Co to jest guma ksantanowa?

Guma ksantanowa to popularny dodatek do żywności, który jest powszechnie stosowany jako zagęstnik lub stabilizator. Guma ksantanowa powstaje podczas fermentacji cukru przez rodzaj bakterii o nazwie Xanthomonas campestris. Podczas fermentacji cukru powstaje substancja przypominająca bulion lub papkę, którą zestala się poprzez dodanie alkoholu.

Następnie jest ona suszona i zamieniana w proszek. Brzmi to dość niezrozumiale i można powiedzieć, że wręcz zniechęcająco. Jednak guma ksantanowa nie jest aż tak straszna jak na pierwszy rzut oka może się zdawać.

Bowl of chia pudding with fresh beriies

Guma ksantanowa w diecie

Guma ksantanowa dodana do płynu szybko się rozprasza i tworzy lepki i stabilny roztwór. To sprawia, że jest ona doskonałym środkiem zagęszczającym, wiążącym i stabilizującym dla wielu produktów.

Pomimo tego, że jest ona wytwarzana w warunkach laboratoryjnych, jest to związek traktowany przez organizm podobnie jak błonnik. Organizm nie trawi gumy ksantanowej, po jej spożyciu związek ten wchłania wodę i zamienia się w substancję żelową w układzie pokarmowym.

W małych ilościach może przyspieszać metabolizm i wspomagać trawienie, jednak zbyt duże ilości mogą powodować problemy z układem trawiennym. Z tego względu należy kontrolować spożywane ilości.

KruKam Guma Ksantanowa 100g

Guma ksantanowa na diecie

Organizm nie metabolizuje gumy ksantanowej, co oznacza, że nie jest ona trawiona i nie dostarcza żadnych kalorii. Doskonale sprawdzi się jako zagęstnik do sosów i dressingów. Używając ją zamiast mąki czy skrobi możemy oszczędzić kalorie, ciesząc się lepszą konsystencją naszych potraw.

Należy jednak zwrócić uwagę, że guma ksantanowa delikatnie łagodzi smak potraw do których ją dodajemy, z tego względu niektóre dania mogą wymagać większej ilości przypraw.

Czy guma ksantanowa szkodzi?

Guma ksantanowa została odkryta w 1963 roku i od tego czasu została bardzo dobrze przebadana. Z tego względu Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła ją jako dodatek do żywności i nie wprowadziła żadnych ograniczeń co do ilości gumy ksantanowej, jaką może zawierać żywność. Guma ksantanowa jest całkowicie bezpiecznym produktem, którego nie należy się obawia

Czym jest guma guar?

Guma guar to naturalny zagęszczacz, od dawna stosowany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Jest to organiczny związek chemiczny, oznaczony symbolem E-412. Guma guar to substancja pozyskiwana z nasion rośliny o nazwie Cyamopsis Tetragonoloba.

Jest to związek chemiczny z grupy polisacharydów, czyli długich łańcuchów połączonych cząsteczek węglowodanów, składający się z dwóch cukrów zwanych mannozą i galaktozą. Guma guar jest często stosowana jako dodatek do żywności w wielu przetworzonych produktach spożywczych. Jest ona szczególnie przydatna w produkcji żywności, ponieważ jest łatwo rozpuszczalna i może absorbować wodę, tworząc żel, który zagęszcza i wiąże produkty.

Guma guar w diecie

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uważa ją za powszechnie uznaną za bezpieczną do spożycia w określonych ilościach w różnych produktach spożywczych. Jest to substancja pochodzenia naturalnego i nie odnotowano żadnych negatywnych skutków, związanych z jej spożyciem, w określonych ilościach.

Glass_chocolate_chiaseed_ pudding

Guma guar w kuchni

Szacuje się, że guma guar ma prawie 8 razy większą siłę zagęszczania niż skrobia kukurydziana (a ta ma dwa razy większą siłę zagęszczania niż mąka pszenna). W kuchni, jeżeli chodzi o przestrzeganie receptur śmiało można stosować gumę guar zamiennie z mąką.

Na każde 2 łyżki mąki na filiżankę płynu, należy użyć około 2g gumy guar, jest to około 3/8 łyżeczki. Są to naprawdę niewielkie ilości, a dają taki sam efekt co prawie 30 g zwykłej mąki.

Po podgrzaniu guma guar nie rozpada się, co ma miejsce w przypadku skrobi kukurydzianej. Guma guar najlepiej sprawdza się do stosowania jej w potrawach przygotowywanych na ciepło, jednak bez ogrzewania również posiada właściwości zagęszczające.

Cały proces absorpcji wody zajmuje wtedy więcej czasu. Z tego powodu eksperci zalecają stosowanie ciepła podczas przetwarzania gumy guar.

Źródło: https://strefamocy.pl/pl/145-zywnosc-dla-sportowcow

Autor: Katarzyna Szafraniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *