Długie wyprawy na łonie natury to wspaniały sposób na wypoczynek i relaks w otoczeniu pięknych krajobrazów. Kilkudniowy trekking lub biwak w lesie wiąże się z brakiem dostępu do infrastruktury. Aby móc przygotować ciepły posiłek, należy zaopatrzyć się w kuchenkę turystyczną. Producenci oferują swoim klientom wiele różnych modeli dopasowanych do odpowiednich warunków i potrzeb. Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie, jaką kuchenkę turystyczną należy kupić – jej rodzaj powinien zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb. Czym należy kierować się podczas wyboru i o jakich kwestiach pamiętać?
Kuchenki turystyczne – rodzaje
Często kupowane i wykorzystywane są gazowe kuchenki turystyczne. Z reguły charakteryzują się one lekkością i nie brudzą naczyń. Jednak nie sprawdzą się one na dużych wysokościach, gdzie dochodzi do spadku temperatury i ciśnienia atmosferycznego. Palników gazowych nie można również przewozić na pokładzie samolotu. Kuchenki turystyczne na paliwa płynne są z reguły zasilane benzyną. Nowoczesne modele nie są ciężkie a ich główną zaletą jest wyjątkowa trwałość i wytrzymałość. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup modelu zasilanego paliwem stałym – z reguły specjalnie do tego celu dedykowanym żelem, kostką czy tabletką. Niestety minusem kuchenek tego rodzaju jest niska wydajność. Najbardziej uniwersalne są kuchenki wielopaliwowe. Spalają one gaz, naftę, benzynę, a nawet alkohol. Zakup takiego modelu jest jednak stosunkowo drogi. Szeroką ofertę kuchenek różnego rodzaju znajdziesz w sklepie internetowym https://www.e-horyzont.pl/sprzet-turystyczny-gorski/kuchnia-turystyczna.html
Dobra kuchenka turystyczna – czym powinna się charakteryzować?
Niezwykle istotna jest bezawaryjność wybranej kuchenki. Jej budowa powinna być maksymalnie prosta, aby wszystkie usterki można było naprawić na własną rękę. Bardzo ważna jest też waga, która powinna zostać zmniejszona do minimum. W wyższych partiach gór często panuje wietrzna pogoda – kuchenka powinna posiadać zabezpieczenie w postaci osłony przeciwwietrznej. Turystyczna kuchenka powinna być stabilna. Podczas pobytu w plenerze często znalezienie idealnie prostego fragmentu podłoża może być nie lada wyzwaniem. Dlatego warto wybierać modele, w których palniki przymocowane są do szerokiej podstawy. Problematyczny może okazać się wybór mocy kupowanego palnika. Mniejsza ilość „W” oznacza dłuższy czas gotowania, ale też mniejsze zużycie paliwa. Ten parametr należy uzależnić od przeznaczenia urządzenia. Trudniejsze warunki determinują zakup mocniejszego modelu. Z kolei na prostych trasach, osłoniętych od wiatru, sprawdzą się słabsze modele, pozwalające zaoszczędzić na paliwie.
W jaki dodatkowy ekwipunek warto się wyposażyć?
Długotrwały pobyt w plenerze determinuje zabranie ze sobą odpowiedniego ekwipunku, który pozwoli na komfortowe przetrwanie w każdych warunkach. Przede wszystkim spakować należy naczynia turystyczne – najlepiej wykonane ze stali nierdzewnej. Warto wybierać naczynia uniwersalne, które nie zajmą zbyt dużej ilości miejsca w plecaku. Również termos obiadowy może okazać się bardzo przydatny. Wybierając się na dłuższy biwak, warto też zaopatrzyć się w niewielką lodówkę turystyczną. Do przygotowania posiłków na kuchence będzie także niezbędny garnek lub patelnia. Aby o niczym nie zapomnieć, warto przeczytać poradnik fana outdooru.