Kieliszki- co w czym się pije

Lubicie kupować kieliszki? Czy warto inwestować w szkło? Jakie trendy są najgorętsze w tej chwili? Uwielbiam kupować nowe szklanki, literatki i kieliszki do napojów jak i alkoholi. Czy zadowalałam się jednym rodzajem kieliszków? Zdecydowanie nie, choć nie przeszkadza mi wypić wodę w pękatym kieliszku do piwa.

Jakie kieliszki do alkoholu?

szklanka whiskyTo sztuka dopasować kieliszek do odpowiedniego napoju. Bardzo łatwo można się pogubić w szklanej dżungli. Szklane naczynia różnią się formą, rozmiarem i stylem.

Piękne kieliszki stanowią niepowtarzalną dekorację stołów. Jest wiele rodzajów kieliszków,
które pasują do specyficznego  napoju.

Znawcy twierdzą, że ten sam alkohol pity z różnych kieliszków smakuje inaczej… Alkohol nie tylko pijemy ale również delektujemy się jego aromatem, więc kształt i średnica czarki mają duży wpływ na nasze odczucia. Nie popadajmy jednak w szaleństwo!

Drogie kryształowe szklanki wyglądają pięknie i nadają się do whisky ale do wina muszą to być wysokie kieliszki z cienkiego szkła.

Piwo choć najlepiej pasuje w niskich pękatych kieliszkach lub kuflach można wypić i w kieliszku do wina…Nikomu korona z głowy nie spadnie!

kieliszek do wina

Jak podawać wino?

Ponieważ najczęściej piję czerwone i białe wino kształty tych kieliszków są mi najbardziej znane. Do czerwonego wina pasują kieliszki o głębokiej czarce. Im szlachetniejsze wino tym większy i bardziej pękaty kieliszek. Wino ma wtedy większą styczność z powietrzem przez co jego aromat staje się intensywniejszy.

Czerwone I białe wino

Do białego wina używam kieliszka w kształcie tulipana. Jest on smuklejszy, ma długą nóżkę, czarka ku górze nieznacznie się rozszerza. Białe wino jest delikatniejsze niż czerwone. Zwężona szyjka zapobiega rozproszeniu aromatu wina.

Kieliszki do wina musującego lub szampana popularnie zwane szampankami znają wszyscy. Szampanka jest wąska, długa i zwężona ku górze. Dwutlenek węgla tak szybko się nie ulatnia i wino nie wietrzeje.

Szampan

Trendy

Moda na kieliszki zmienia się jak każda inna. Obecnie są lansowane kieliszki ozdobione złotymi i białymi ornamentami. Bardzo popularne jest również kolorowe szkło. Poza tym modnie jest zastawiać stół kieliszkami różnego pochodzenia. Od dawna przestałam kupować kieliszki dużymi partiami. Lubię mieszać i nie przeszkadza mi, że na stole jest barwnie i ciekawie. Jak jest w  waszym przypadku, kompletujecie kieliszki, zbieracie pojedyncze sztuki? Jaki kieliszek jest Wam najbardziej znany?

 

 

 

 

 

 

SparaSpara

SparaSpara

SparaSparaSparaSpara

17 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *