Okap to urządzenie, dzięki któremu praca w kuchni może przebiegać w komfortowych warunkach. Nie warto więc z niego rezygnować nawet w pomieszczeniach, w których nie mamy możliwości podłączenia go do ciągu kominowego. Co zrobić w takiej sytuacji i jak wybrać pochłaniacz kuchenny bez wyciągu?
Jaki pochłaniacz – kuchnia bez komina?
Jeżeli w naszej kuchni nie mamy możliwości podłączenia okapu do wentylacji, pozostaje nam zakup pochałaniacza. Czym różni się jedno urządzenie od drugiego? Z zewnątrz są nie do odróżnienia, jednak ich praca przebiega zupełnie inaczej. Wyciąg działa w trybie otwartym. Oznacza to, że zasysa on powietrze z kuchni wraz z oparami i intensywnymi zapachami i odprowadza go do komina. Okap bez wyciągu natomiast pracuje w obiegu zamkniętym. Za oczyszczanie powietrza w tym wypadku odpowiedzialne są specjalne filtry węglowe. Zatrzymują one wilgoć i zanieczyszczenia, a pozbawione ich powietrze powraca do kuchni. Oba typy urządzeń powinny dodatkowo być wyposażone w filtr zatrzymujący drobinki tłuszczu.
Okap czy pochłaniacz – co lepsze?
Zarówno wyciąg, jak i pochłaniacz to praktyczne urządzenia, które – odpowiednio dobrane do kubatury kuchni – będą w stanie zadbać o naszą wygodę podczas codziennego przyrządzania posiłków. Nie da się jednak ukryć, że okap pracujący w trybie wyciągu działa wydajniej i przy mniejszym poborze mocy może szybciej pozbywać się nieczystości z powietrza. Dlatego musimy wziąć na to poprawkę, wybierając pochłaniacz kuchenny bez wyciągu. Najlepiej po prostu zdecydować się na urządzenie o wyższej wydajności. Pochłaniacz z kolei nie ogranicza nas przy aranżacji kuchni. Możemy zainstalować go w dowolnym miejscu, zapewniając mu jedynie podłączenie do gniazda elektrycznego.
Okap przyścienny Kernau KCH I 0331 LIGHT GOLD
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/okap-przysienny-kch-i-0331-light-gold.html)
Niemniej jednak, obydwa sprzęty są równie funkcjonalne. Z reguły mamy w nich wybór pomiędzy kilkoma stopniami prędkości – trzema lub czterema. Nowoczesne okapy mogą posiadać tryb Turbo, po uruchomieniu którego urządzenie działa z maksymalną intensywnością. Obydwa sprzęty wyposażane są również w oświetlenie, które bywa niezwykle przydatne podczas gotowania w pochmurny dzień czy po zmroku.
Pochłaniacz kuchenny z filtrem węglowym bez wyciągu – dostępne rodzaje
Okap kuchenny bez wyciągu to bardzo często to samo urządzenie, co okap z wyciągiem. Aby wyciąg mógł działać w trybie pochłaniacza, wystarczy zainstalować w nim odpowiednie filtry, pasujące do danego modelu. Nierzadko znajdują się one w zestawie. Czasami musimy jednak dokupić je sami. Do wyboru mamy zatem całą gamę okapów, które możemy zainstalować w naszej kuchni:
- okap kuchenny przyścienny – montowany jest przy ścianie. Może być to okap skośny, w kształcie odwróconej litery T czy w kształcie tuby,
- okap sufitowy – instaluje się go w suficie, jest w nim zabudowany. Dobrze sprawdza się nad wyspą, ale jest też świetnym rozwiązaniem, jeżeli płyta grzewcza znajduje się przy oknie, przez co nie możemy umieścić nad nią okapu przyściennego,
- pochłaniacz kuchenny bez wyciągu podszafkowy – to niewielkie urządzenie, które montuje się pod wiszącą szafką znajdującą się nad kuchenką. Może posiadać specjalną szufladę, która po wysunięcia zwiększa powierzchnię pochłaniającą,
- pochłaniacz do zabudowy w szafce – w pełni ukryty jest w szafce, a jedyny jego widoczny element to – podobnie jak w przypadku okapu sufitowego – dolny panel,
Okap do zabudowy Kernau KBH 2260 B
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/okap-do-zabudowy-kbh-2260-b.html)
- okap wyspowy – to typowy okap do montażu nad kuchenną wyspą. Może mieć kształt tuby, sześcianu, odwróconej litery T lub przybrać zupełnie nietypową formę, dzięki której raczej przypominać będzie lampę, niż pochłaniacz.
Nowoczesne rozwiązania do kuchni
Nowoczesna kuchnia powinna być maksymalnie funkcjonalna i komfortowa, dlatego warto poznać rozwiązania, które nam to zapewnią. Okapy kuchenne od najlepszych producentów wyposażane są w ciekawe systemy, dzięki którym nie tylko gotowanie może przebiegać w przyjaznych warunkach. Oto sprzęty, na które warto zwrócić uwagę:
- okap z oczyszczaczem powietrza – to połączenie dwóch urządzeń w jednym. Taki okap może monitorować jakość powietrza w swoim otoczeniu, by w razie konieczności automatycznie uruchomić tryb oczyszczania. Tego rodzaju sprzęt, za sprawą specjalnych filtrów, pozbędzie się nie tylko pary wodnej czy nieprzyjemnych zapachów, lecz także zanieczyszczeń, które są szkodliwe dla naszego zdrowia, takich jak drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby), alergeny czy cząsteczki smogu,
- okapy kuchenne zintegrowane z płytą grzewczą – wybierając do kuchni okap i płytę indukcyjną jednocześnie, można zastanowić się nad zakupem urządzeń z systemem umożliwiającym sparowanie sprzętów dla ich zintegrowanego działania. W takiej sytuacji pochłaniacz będzie automatycznie dopasowywał swoją pracę do sposobu, w jaki wykorzystujemy płytę grzewczą. Nie będzie zatem potrzeby, by sterować nim manualnie.
Okap wyspowy Kernau KCH 1090 B ISLAND KITCHEN CONNECT
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/okap-kch-1090-b-island-kitchen-connect.html)
Co zamiast okapu w kuchni?
Okap w kuchni wydaje się być niezbędny. Co jednak w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości zamontowania ani wyciągu, ani pochłaniacza?
W takim wypadku warto pomyśleć na przykład o zakupie płyty grzewczej ze zintegrowanym okapem. Nie jest ona tym samym, co dwa osobne urządzenia sparowane za pomocą technologii Bluetooth, a sprzętem, który łączy w sobie obie funkcjonalności. Okap jest integralną częścią płyty. Najczęściej znajduje się na jej środku, pomiędzy polami grzewczymi. Ponieważ umieszczony jest maksymalnie blisko garnków i patelni, w których gotujemy czy smażymy, ma szansę pochłaniać opary i tłuszcz z dużą skutecznością. Nie da się jednak ukryć, że za tego typu urządzenia musimy naprawdę sporo zapłacić.
Jeżeli zaś nie mamy możliwości montażu okapu na suficie czy ścianie, z pomocą może nam przyjść okap wysuwany z blatu. Świetnie nadaje się jako alternatywa dla okapu sufitowego czy do montażu pod oknem. Podobnie, jak w przypadku płyty zintegrowanej z okapem, jego atutem jest bliska odległość od miejsca, w którym wytwarzane są opary i zapachy. Niestety również nie jest to tanie rozwiązanie.
Pochłaniacz kuchenny bez wyciągu – czego nie robić?
Okap wyspowy Kernau KCH 0140 B ISLAND KITCHEN CONNECT
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/okap-kch-0140-b-island-kitchen-connect.html)
Brak okapu w kuchni
Przede wszystkim, jeżeli zależy nam na wygodzie w kuchni, nie rezygnujmy z okapu. Niektórzy, chcąc zaoszczędzić miejsce czy też pieniądze, urządzają kuchnię bez okapu. Z reguły jednak niedługo potem żałują tej decyzji. Okap to niezwykle ważny sprzęt – zarówno w kuchni otwartej, jak i zamkniętej. W niewielkim, zamkniętym pomieszczeniu zapewnia nam możliwość swobodnego oddychania w trakcie przyrządzania codziennych posiłków. W otwartej kuchni dba zaś o to, by zapachy nie przenosiły się do sąsiadujących z nią pomieszczeń, ale też nie wnikały na przykład w tapicerowane meble, zasłony czy firanki.
Poza tym, tak jak już wspomnieliśmy, pochłaniacze i wyciągi posiadają filtry przeciwtłuszczowe, których zadaniem jest wychwytywanie unoszących się w powietrzu drobinek tłuszczu. Brak okapu oznacza zatem znacznie większą ilość tłustego osadu na kuchennych meblach.
Zaniedbany pochłaniacz kuchenny
Tak, jak i o inne kuchenne sprzęty, tak i o okap należy odpowiednio dbać. Filtr przeciwtłuszowy trzeba regularnie czyścić. Większość tego rodzaju filtrów można myć w zmywarce, a ich demontaż jest naprawdę prosty. Cały proceder jest więc nieskomplikowany. Zapchany filtr natomiast nie będzie spełniał swojej roli, a do tego może negatywnie wpływać na wydajność wyciągu. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na pochłaniacz kuchenny bez wyciągu, systematycznie musimy wymieniać w nim filtry węglowe. Częstotliwość wymiany filtrów zależy od tego, jak intensywnie korzystamy z okapu. Nie są to drogie elementy, a to przede wszystkim od nich uzależnione jest sprawne działanie urządzenia.
Nieuruchamianie okapu podczas gotowania
Jednym z kardynalnych błędów jest niewłączanie okapu w trakcie gotowania. Niektórzy z nas traktują urządzenie to wyłącznie w kategoriach dodatkowego oświetlenia płyty grzewczej. Pamiętajmy jednak, że okap, którego nie uruchamiamy, nie ma prawa działać. Zbyt duża ilość oparów w kuchni czy wędrujące w powietrzu drobinki tłuszczu to czynniki, które z czasem mogą przyczyniać się do szybszego niszczenia się zabudowy meblowej.