Ekologiczne i tanie prezenty

W dobie tak dużego ekonomicznego i ekologicznego kryzysu stawiam na ekologiczne prezenty, które można kupić tanio. Rezygnuję z plastyków tam gdzie się da i przerzucam się na szkło. Co prawda szkło jest cięższe niż plastyk ale na pewno zdrowsze i ekologiczne. Ostatnio natrafiłam na fajne gadżety, które świetnie pasuję na prezenty pod choinkę. Przede wszystkim są estetycznie wykonane z naturalnych materiałów. Co takiego kupiłam?

ekologiczne prezenty codojedzenia

Ampułki na przyprawy

Ampułki na przyprawy… Długo zastanawiałam się jak nazwać to cudo. Podłużne szklane naczynia z korkiem świetnie nadają się na świąteczny prezent. Prezent można zrobić jeszcze bardziej personalny jeśli ampułki napełnimy własnoręcznie wyhodowanymi ziołami. Uwielbiam robić prezenty zwłaszcza, kiedy mogę dodać coś od siebie jak np. napełnić ampułki przyprawami. Szklane ampułki są dosyć wysokie i umieszczone w drewnianym stojaku. Zapakowane w kartonie nie sprawiają kłopotu z pakowaniem w świąteczny papier.

Szklane naczynia z korkiem są bardzo estetyczne i przydatne w kuchni. Wysoka butelka z korkiem można napełnić woda i przykryć korkiem. Praktyczna karawka z korkiem na wodę czy inny napój zwłaszcza latem. Małą buteleczkę z korkiem  wykorzystałam do szafranu.

Kolejna butelka z metalową nakrętką i praktycznym uchwytem to dla mnie tegoroczny hit. Butelka jest oczywiście szklana. Na uwagę zasługuje nakrętka z uchwytem. Kiedy jest już ciepło jadam lunch w pracy na dworze. Ta butelka jest bardzo praktyczna, bo mogę ją zamieścić na nadgarstku.

ekologiczne prezenty codojedzenia recykling

Dlaczego szklane naczynia są ekologiczne?

Szklane naczynia są ekologiczne ponieważ można je używać długo, praktycznie dopóki się nie zużyją. Szkło jest surowcem wręcz idealnie nadającym się do recyklingu. Recykling szkła obniża zużycie energii, wody i innych surowców potrzebnych do produkcji nowych opakowań. Zmniejsza sęi również emisja CO2 do atmosfery. Od dawna nie wyrzucam słoików po przetworach jak dżemy czy ogórki. Sama robię zapasy na zimę i używam wszystkie słoiki jakie mi wpadną w ręce.

bambusowe słomki ekologiczne prezenty codojedzenia

Bambusowe słomki

Zauważyliście, że coraz więcej restauracji odchodzi od podawania napojów z plastikowa słomką. Teraz jest moda na słomki bambusowe. Właśnie takie słomki ostatnio kupiłam. W opakowaniu znalazła się również mała i wąska szczoteczka, którą swobodnie można przemyć  środek słomek. Bambusowe słomki można używać wiele razy. Są to tak zwane słomki  zero waste. Są różne rodzaje słomek. Te na zdjęciu są nieco szersze i dlatego pasują również do smoothies. Trochę kosztują ale jak wspomniałam są one wielokrotnego użytku. Słomki bambusowe  to 100% natura. Każdy koktajl i drink ma dzięki nim niepowtarzalny charakter.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *