1 cup mąki to ile gram…czyli kuchenny przelicznik

Lubię czytać angielskojęzyczne blogi kulinarne. Inspiracji do nowych przepisów szukam wszędzie. Większość blogów kulinarnych podaje składniki w cup lub w szklankach. Muszę sobie wtedy jakoś radzić. Do odmierzania najchętniej używam metalowych miarek z Ikea. Miarki to wygoda zwłaszcza kiedy nie mam dostępu do wagi. Zaczęłam pisać ten blog podając przepisy w decylitrach tak jak na szwedzkich blogach. Decylitry jakoś są nieznaną miarą w Polsce…Chociaż od dawna zaprzestałam pisać przepisy w decylitrach to wciąż dostaję emails z pytaniami ile to mąki, ile to cukru, co to jest 1 dl…Rozumiem Waszą frustrację. Czuję się podobnie jak mam przeliczać cup czy szklanki na gramy.

1 cup ile to mąki

Szklanka-miarka na polskich blogach króluje ku mojemu zdziwieniu…Wydawałoby się, że 2,5 dl było o wiele lepszą miarą niż jakaś szklanka…Poniżej przedstawiam moją kuchenną ściągawkę. Znajdziecie w niej najbardziej popularne produkty, które ważą tyle samo co 1 cup. Dodam, że 1 cup to 250 ml = 2,5 dl i 1 szklanka…pod warunkiem, że masz szklankę w domu, która mierzy 250 ml. Ja zamiast szklanki proponuję wyżej wymienione miarki lub dobrą wagę.

Ile to militrów – ml?

Małe ilości produktów jak przyprawy warto odmierzać za pomocą miarek:

1 łyżeczka – 5 ml

1 łyżka stołowa – 15 ml

1 szklanka – 250 ml

Podstawowe produkty w przeliczeniu 1 cup na gramy

Poniżej znajdzie listę produktów, które najczęściej używam w moich w przepisach:

bułka tarta 150 g

cukier 220 g

cukier puder 170 g

kakao 130 g

kremówka 260 g

mak 160 g

masło 227 g

mąka pszenna 170 g

mąka ziemniaczana 190 g

mąka krupczatka 210 g

mąka grahamka 150 g

miód 360 g

mleko 250 g

oleje 200 g

orzechy włoskie 130 g

pęczak cały 188 g

płatki owsiane 90 g

ryż 213 g

soczewica 200 g

wiórki kokosowe 110 g

SparaSparaSparaSpara

SparaSparaSparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSparaSparaSpara

SparaSparaSparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

20 komentarzy

 • Widzę, że dużo tu całkiem przydatnych informacji.
  Pomysł super, bo nie każdy jest dobry w tym przeliczaniu ;)
  Lubię takie użyteczne propozycje wpisów :)
  Pozdrawiam ciepło :)

 • To jezeli czytalnicy sa sfrustrowani tymi dl to moze wyjsc im naprzeciw i poprawic przepisy ktore maja dl na normalne miary znane w Polsce. Bo w koncu to blog po polsku dla Polakow a nie dla Szwedow. Przyznam szczerze ze rozzloscila mnie Pani tymi dl i komentarzem ze to miarka popularna w Szwecji…… i co???

  • dl czyli decylitr jest nieznaną miarą w kuchni, ale każdy o niej wie, bo uczył się w szkole. Jest po prostu nieużywaną, bo w Polsce używa się mililitrów lub szklanek. Prowadzę blog od 2012 i już od dobrych lat 4 praktycznie piszę przepisy w gramach tam gdzie jest to wymagane, więc wyszłam naprzeciw czytelnikom, a starsze przepisy poprawiam w miarę czasu i zawsze poprawiam na prośbę czytelnika, jeśli jeszcze tego nie uczyniłam. Wpis powyżej jest o charakterze informacyjnym.

 • Jak to w koncu jest? Co strona jakas w necie to inne wartosci podaja np… i tu maka pszenna wazy 1 cup=140g. Skad taki rozrzut wagowy? U Pani 170g. jeszcze w innych miejscach 130 i 140g. Jak tu piec cokolwiek?

  • No cóż wszystko zależy od rodzaju mąki. Mąka mące nierówna. Poza tym są różne cup, ten 240 ml i 250 ml. Mimo wszystko są to zawsze przybliżone ilości.

 • rzeczywiście bardzo pomocny wpis, dzięki, też skorzystałam, wszystko w jednym, chociaż i tak same autorki amerykańskich blogów, podają obok -cup -jego złą gramaturę. trzeba samemu też mieć orientacje w temacie, inaczej z tego nie wybrnie😂 Swoją drogą nie wiem dlaczego -cup-na szklanki Polki przeliczają, skoro to jest kubek i to amerykański kubek, big?

 • przed chwilą przeczytałam długi post na amerykańskim blogu, gdzie autorka nerwowo wyjaśnia, że cup waży nieuciśniętej mąki 130 g, a nie jak inni podają 170g , a 40 g mąki robi ogromną różnicę w cieście. Tak więc, jeśli obok nie jest podana waga w gramach lepiej ominąć taki przepis.

  • Niekoniecznie ominąć! Są teraz miarki cup, więc latwo można skorzystać z takiego przepisu. sama często to robię, bo uważam, że jest to nawet wygodne. Niektórzy jednak twierdzą, że ważenie jest dokładniejsze, ale ja uważam, że to kwestia wprawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *