Zapraszam na nowy przepis na bigos, bigos z suszonymi owocami. Co roku eksperymentuję z bigosem i próbuję nowych smaków. W tym roku postanowiłam przyrządzić bigos bez przecieru ale z dodatkiem suszonych owoców i wina marsala. Bardzo lubię bigos z dodatkiem alkoholu. Gotowałam bigos z sherry jak również bigos z winem marsala.
Tegoroczny bigos wyróznia się przede wszystkim dodatkiem suszonych owoców. Zrezygnowałam również z przecieru pomidorowego. Bigos ma delikatny kwaśny smak z posmakiem słodko kwaśnej żurawiny, moreli, śliwki i figi. Oczywiście możecie wybrać suszone owoce jakie lubicie nawet rodzynki. Smak bigosu zależy również w dużej mierze od przypraw i ziół. W tym roku doprawiłam bigos czrnym i białym pieprzem oraz odrobiną kajeńskiego pieprzu. Z ziół wybrałam oregano i rozmaryn. Te zioła świetnie pasują do wina marsala.
Bardzo mi smakował ten bigos. Oczywiście, że gospodyni musiała go spróbować przed podaniem. Bigos zaliczył pierwsze gotowanie. Teraz go studzę, a jutro będę znowu gotować i przekładać do słoików. Jak się domyślacie porcja bigosu wyszła całkiem spora. No ale bigosu nie można ugotować w małych ilościach, zwłaszcza, że im dłużej postoi tym lepiej smakuje. Prawda? A Wy już ugotowaliście tegoroczny bigos?
Lista składników w przepisie na bigos jest niczym lista składników na hinduskie curry. Jakże się jednak różnią smakiem te potrawy. Lubię obie ale bigos zawsze gotuję jedynie na święta. Muszę za nim porządnie zatęsknić aby nabrać ochoty na jego gotowanie.
Bigos z suszonymi owocami
około 7 l bigosu
Składniki:
400 g kiszonej kapusty
1,5 kg białej kapusty
350 g karkówki
400 g wołowiny rosołowej
350 g wędzonego boczku, parzonego
400 g kiełbasy, u mnie podwawelska
3 duże cebule
2 czosnki solo
30 g suszonych grzybów
50 g suszonej żurawiny
15 suszonych moreli
50 g suszonych śliwek
100 ml wina marsala
po 5 całych goździków i ziela angielskiego
6 ziaren suszonego jałowca
2 łyżeczki suszonego oregano
1½ łyżeczki suszonego rozmarynu
300 ml mięsnego bulionu
2 łyżeczki czarnego pieprzu
1 łyżeczka kajeńskiego pieprzu
sól do smaku
Przyrządzanie bigosu zacznij od namoczenia grzybów. Grzyby odważ do miseczki i zalej wrzątkiem. Możesz moczyć przez noc. Natępnie poszatkuj białą kapustę i obgotuj w małej ilości osolonej wody. Obgotuj również kiszoną kapustę. Tą możesz odcisnąć z wody jeśli nie chcesz aby bigos był mocno kwaśny. Ponieważ nie dodałam przecieru pomidorowego zrezygnowałam z płukania kiszonej kapusty.
Pora na mięso. Karkówkę lub inną wieprzowinę oraz wołowinę ugotuj w lekko osolonej wodzie i warzywami na włoszczyznę. Gotuj wolno przez 2 godziny. Ostudzone mięso pokrój na małe kawałki lub rozdrobnij widelcem. Boczek pokrój w kostkę i zrumień na patelni.
Gotowanie bigosu
Następnie przygotuj duży garnek o grubym dnie. Bigos ma tendencję do przypalania. Włóż obie kapusty do garnka, mięso i boczek. Pozostaw wytopiony tłuszcz na patelni i zeszklij na nim pokrojoną cebulę i czosnek. Następnie dodaj do cebuli pokrojone grzyby, przyprawy i zioła. Smaż przez 5 minut na małym ogniu. Przełóż do garnka. Dopraw bigos solą i zacznij gotować. Dla ułatwienia obie kapusty i mięso posoliłam wcześniej podczas wstępnej obróbki termicznej ale i tak jeszcze musiałam doprawić bigos solą.
Do gotującego się bigosu dodaj żurwinę, pokrojone morele i śliwki. Wlej wino marsala, wymieszaj i gotuj bigos przez 2 godziny na małym ogniu pod przykryciem. Ugotowany bigos ostudź. Gotuj jeszcze raz na drugi dzień przez godzinę.
Zazwyczaj przechowuję bigos w słoikach. Napełniam słoiki gorącym bigosem, dokłądnie zakręcam i odwracam do góry nogami. Ostudzone słoiki z bigosem przechowuję w lodówce do miesiąca. Smacznego!
3 komentarze
No to robi się nam świątecznie na blogu! :D
Wszystkiego dobrego kochani, oby 2021 dał nam trochę wytchnienia po tym szaleństwie…
Bardzo lubię bigos. Sam robię. Do tej pory bez owoców, ale muszę spróbować
Polecam!