Tegoroczny przepis na bigos zawiera wino marsala. Zawsze mam butelkę marsala czy wytrawnego sherry w mojej spiżarni, ponieważ często dodaję wino do potraw, nie mniej świątecznych przepisów jak bigos. Trudno żeby bigos się znudził ale ja lubię eksperymentować i dlatego tegoroczny przepis na bigos przygotowałam z marsala.
Jak przyprawiacie bigos? Przyprawy w bigosie to przysłowiowe „a i u”. Ja dodaję całe ziarna jałowca i angielskiego ziela. Poza tym lubię w bigosie rozmaryn i majeranek. Jako przyprawę traktuję również suszone grzyby. Bigos bez grzybów dla mnie nie istnieje. W tym roku dodałam suszone prawdziwki, które tak namiętnie zbierałam przez całą jesień.
Gotuję bigos w dużej porcji. Po pierwsze praktycznie jemy bigos raz do roku na święta, więc musi starczyć na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Po drugie gotowanie bigosu to czasochłonne przedsięwzięcie, więc kto by się bawił z małymi porcjami. Tak więc aby zadość tradycji ugotowałam niemalże 8 litrów bigosu, który oczywiście dzisiaj przetestowaliśmy na obiad z ziemniaczanym puree i schabowym. Muszę przyznać, że dodatek marsala zrobił swoje! Przepis na bigos jest warty przetestowania!
Przepis na bigos
15 porcji
Składniki:
1 główka białej kapusty, średniej wielkości
1 l kiszonej kapusty
1 kg szynki wieprzowej
600 g karczka z wołowiny
150 wędzonego boczku
5 śląskich, kiełbasa śląska
100 ml koncentratu pomidorowego
2 duże cebule
1 czosnek solo
2 duże liście laurowe
5 ziaren jałowca
6 ziaren angielskiego ziela
1 łyżeczka suszonego rozmarynu
2 łyżeczki suszonego majeranku
200 ml marsala wina
50 g masła
30 g suszonych prawdziwków
1 – 1½ łyżki soli lub wedle smaku
¾ łyżeczki chili
1 ½ – 2 łyżeczki czarnego pieprzu, młotkowanego
Poszatkuj białą kapustę i obgotuj w lekko osolonej wodzie w dużym garnku (u mnie 10- litrowy). Najlepiej wlej 2 szklanki wody i gotuj aż większość wody odparuje, wtedy nie musisz odcedzać kapusty. Do ugotowanej białej kapusty dodaj kiszoną kapustę. Moja tegoroczna kapusta nie była zbyt kwaśna, ale jeśli wolisz to obgotuj kiszoną kapustę aby pozbyć się nadmiaru kwasu. Kiedy ugotujesz mięso do powstałego wywaru, około pół litra, dodaj pomidorowy koncentrat. Kiedy koncentrat się rozpuści wlej bulion do kapusty.
Umieść szynkę i karczek w garnku, zalej wrzątkiem i gotuj pod przykryciem 1,5 godziny na małym ogniu. Mięso powinno być miękkie na tyle aby łatwo je poszarpać widelcem.Grzyby zalej wrzątkiem i odstaw na 20 minut po czym odcedź ale zachowaj wodę. Pokrój grzyby w drobną kostkę.
Obierz cebulę i czosnek. Pokrój w drobną kostkę i zeszklij na połowie masła. Dodaj pokrojone grzyby, sól i czarny pieprz. Smaż przez 5 minut. Przełóż do garnka z kapustą. Pokrój boczek i zrumień na tej samej patelni. Przełóż do kapusty. Pora na kiełbasę. Pokrój kiełbasę w kostkę i zrumień na patelni. Przełóż do garnka. Następnie dodaj poszarpane mięso, wszystkie przyprawy, wino i gotuj bigos przez godzinę.
Ostudzony bigos wstaw do lodówki. Ja wystawiłam mój gar na balkon. Na drugi dzień zagotuj bigos i podziel na porcje do słoików. zakręć i odwróć słoiki do góry nogami. Przechowuj w lodówce do miesiąca.
4 komentarze
Wygląda przepysznie!
Dziękuję! Po kilku dniach będzie jeszcze lepszy!
dla mnie bigos to dwa rodzaje kapusty, mix mięsa i zioła aromatyczne w dużej ilości, domownicy zawsze zjadają cały garnek :D choć przyznam, że dodatek wina wygląda ciekawie :)
czy jest to wino wytrawne czerwone? czy dajesz czasem gotowe przyprawy do bigosu, a jeśli tak to jakie?