Sezon na grilla rozpoczęty, polecam więc przepis na aromatyczne chlebki na grilla. Takie chlebki na drożdżach można bardzo szybko upiec, a nawet się pokusić i piec je na grillu jak podpłomyki. Przygotowanie chleba nie zajmuje zbytnio dużo czasu, zwłaszcza, że jest to chleb na drożdżach. Piekłam chleb w piekarniku na rozgrzanym kamieniu do pizzy. Tak, rozgrzanie kamienia do pieczenia wymaga czasu, ale przecież wystarczy tylko włączyć piekarnik!
Chlebki na grilla
Uwielbiam piec chleb, bo kocham zapach świeżo upieczonego pieczywa. Te chlebki są jeszcze bardziej aromatyczne. Podczas pieczenia roznosi się nie tylko zapach pieczywa ale też zapach przyprawy za´atar. Ta orientalna przyprawa to mieszanka nasion sezamu, suszonych ziół i sumaku. Sumak to kwaskowata przyprawa pochodząca z owoców dzikiego krzewu o tej samej nazwie, rosnącego w krajach bliskiego wschodu. Znam to przyprawę od lat, bo często używamy ją do grilla. Sumak właśnie nadaje przyprawie za´atar jej charakterystyczny smak. Używamy go do grillowanego mięsa, do pieczonej ryby zamiast soku z cytryny, a nawet do pieczonych warzyw.
Przyprawa za`atar na chleb
Za´atar poznałam dzięki koleżance z pracy, która pochodzi z Dubaju. Kiedyś zaprosiła nas na domowe wypieki z za´atar, które od razu mnie zainteresowały. Dlatego długo nie potrwało zanim upiekłam podpłomyki z za´atar. Kiedy mielę za´atar od razu robię go więcej, bo wiem, że go zawsze wykorzystam. Czasami, kiedy mam świeży tymianek dodaję go zamiast suszonego.
Do mielenia przyprawy używam moździerz. Uwielbiam zapach świeżo zgniecionych w moździerzu przypraw. Kręci w nosie i wprawia mnie w błogi stan. Za`atar to jak przyprawa curry. Smakuje w zależności co do niej dodamy i w jakich proporcjach. Zawsze jestem otwarta na wypróbowanie nowych przypraw. Polecam i Wam spróbować eksperymentować z przyprawami i w ten sposób podwyższyć jakość przygotowanych posiłków.
Grilluj z charakterem – podpłomyki z błonnikiem z owsa
Dzisiejszy przepis na chlebki na grilla przypomina nieco tradycyjne podpłomyki. Jednakże, aby nadać mu wyjątkowego charakteru, do ciasta chlebowego dodałam grahamkę oraz błonnik z owsa. Efektem jest chleb, który nie tylko zachwyca swoim aromatem i konsystencją, ale także wzbogaca naszą dietę o dodatkową porcję błonnika.
Ta wyjątkowa kombinacja składników sprawia, że te rustykalne chlebki stają się niezapomnianym dodatkiem do grilla. Ich smak jest niezwykle wyrazisty i zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Gotowe chlebki mają miękki miąższ, a ich chrupiąca skórka dodaje im charakteru. To doskonały wybór na letnie grillowanie z rodziną i przyjaciółmi. Przygotuj się na prawdziwą ucztę smaków i aromatów.
Składniki:
Ciasto na chleb
500 g mąki pszennej
100 g mąki grahamki
40 g błonnika z owsa lub tyle samo pszennej mąki
30 g drożdży
1 łyżka oliwy
2½ łyżeczki soli
400 ml wody
Przyprawa za´atar
2 łyżki prażonych nasion sezamu
1 łyżka sumaku
1 łyżka świeżego tymianku, drobno pokrojonego
½ łyżeczki suszonego oregano
2 łyżki oliwy
Przygotowanie:
- Rozpuścić drożdże w szklance zimnej wody. Dodać tyle mąki, aż zaczyn będzie gęsty jak śmietana. Odstawić na 20 minut w ciepłe miejsce.
- Dodać resztę mąki do zaczynu wraz z błonnikiem. Wlać 1 łyżkę oliwy, resztę wody i zarobić gładkie ciasto. Pod koniec dodać sól. Zarabiać ciasto ręcznie lub za pomocą miksera z hakiem. Przykry ciasto folią i odstawić do wyrośnięcia na 40 minut.
- Po tym czasie złożyć ciasto kilka razy w kopertę, przykryć ściereczką i odstawić na 10 minut.
- Nastawić piekarnik na 250ºC, na termoobieg.
- Z gotowego ciasta chlebowego formować kulki o wadze około 100 gramów. Każdą kulkę rozciągnąć na cienki placek. Można rozwałkować.
- Wymieszać z´atar z oliwą. Posmarować placki przyprawą i piec na rozgrzanym kamieniu około 8 minut. Studzić chlebki na metalowej kratce. Smacznego!
Dodatkowe wskazówki
Piekłam chlebki na kamieniu do pieczenia, który nagrzałam najpierw w piekarniku. Kamień rozgrzewa się przynajmniej przez godzinę.
Chlebki można zamrozić. Rozmrażać w nagrzanym piekarniku owinięte w folię aluminiową. Będą wtedy smakowały jak zaraz po upieczeniu.
Błonnik z owsa można zastąpić innym błonnikiem.