Grill sezon w pełni, pogoda wciąż dopisuje, a u nas jak zwykle grillowo i wesoło. Ostatnio zaskoczyłam rodzinę i znajomych pysznym chlebem do grilla. Upiekłam jak ja to nazywam podpłomyki do grilla a więc małe płaskie chlebki, które podprawiłam na ostro. Poza tym dodałam mnóstwo pietruszki z czosnkiem. Jeśli chcecie zaskoczyć rodzinę i znajomych świeżym pieczywem do grilla to polecam właśnie podpłomyki.
Ostatnio wpadła mi w oko strona pod nazwą Super Wnętrze z nietypowymi, kuchennymi gadżetami i nie tylko. Znalazłam tam bardzo fajne doniczki do zawieszenia, które z powodzeniem można wykorzystać do ziół. Kupując świeże zioła zazwyczaj od razu je przesadzam w większe doniczki i cieszę się ich zapachem i dobrą jakością przez dłuższy okres czasu. Moje doniczki już w drodze, wybrałam białe, bo takie pasują w mojej kuchni.
Ale z powrotem do przepisu na podpłomyki do grilla. Piekłam ten chleb już dwa razy, a dzisiaj to już trzecie podejście. Te podpłomyki po prostu nie tracą na popularności! Piekłam je z fetą , kozim serem, a dzisiaj upiekłam je z polskim, poczciwym, tłustym twarogiem. Ten chlebek pasuje świetnie do grillowanego mięsa, ryb, sosów czy wszelkiego rodzaju past jak na przykład hummus.
Składniki:
900 g mąki pszennej do chleba
70 g mąki pszennej z pełnego przemiału
½ l wody, zimnej
250 g pszennego zakwasu, aktywnego
2 łyżki miodu
4 łyżki oliwy
drożdże, kulka wielkości zielonego groszku
2 łyżki posiekanego szczypiorku
200 ml posiekanej natki pietruszki
4 duże czosnki, lub wedle smaku
1 łyżeczka wędzonych płatków chili
½ łyżeczki grubo mielonego pieprzu
150 g twarogu
2 ½ łyżeczki soli
Przygotowanie:
- Rozpuść drożdże w wodzie z dodatkiem miodu, oliwy i zakwasu. Dodaj obie mąki i zacznij zagniatać ciasto za pomocą robota kuchennego lub ręcznie. Podczas wyrabiania chlebowego ciasta dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekaną pietruszkę, szczypiorek, sól i przyprawy.
- Kiedy ciasto już jest w pełni wyrobione i pojawią się nitki glutenu dodaj pokruszony twaróg. Przykryj ciasto chlebowe szczelnie folią spożywczą i pozostaw do wyrośnięcia na godzinę w ciepłym miejscu.
- Po tym czasie wyłóż ciasto na stolnicę i złóż kilka razy po czym włóż do misy, przykryj folią i pozostaw do wyrośnięcia znowu na godzinę. Powtórz składanie i zostaw ciasto na 15 minut, aby odpoczęło.
- Uformuj 20 okrągłych płaskich placków, ułóż na blasze wyłożonej pergaminem i pozostaw do wyrośnięcia na 20 minut.
- Piecz chlebki na 225ºC w termoobiegu lub na 250ºC bez termoobiegu przez około 10 minut.
11 komentarzy
Cudne Gosiu!
Uwielbiam.
Częstuję się.
A proszę!
super pomysl ;))
Są doskonałe!
Tylko ja zakwasu w rękach jeszcze nie miałam…
Pani Gosiu
Czy mąka pszenna z pełnego przemialu jest ważnym składnikiem w przepisie. Niestety nie mam możliwości zakupu tego typu maki. Jaka mąka mogę ja zastąpić żeby nie tracić smaku podplomykow?
Witam! Można użyć mąki graham lub tylko mąki pszennej. Pewnie proporcje wody nieznacznie się zmienią.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień Dobry
Tzn należy dać więcej czy mniej wody? Nie mam za dużo doświadczenia w pieczeniu chleba,dopiero zaczynam przygodę.
I jeszcze jedno pytanie: jak długo po upieczeniu zachowuja swą świeżość. Można upiec dzień wcześniej?
Bardzo dziękuje za odpowiedz.
Pozdrowienia z Niemiec
Iwona
Ilość wody zawsze zależy od rodzaju mąki…ciasto chlebowe powinno być elastyczne, wilgotne ale i odchodzić od ścianek naczynia. Można również zrobić test glutenowy. Kawałek ciasto rozciągnąć między palcami. Jeśli się szybko nie rwie i rozciąga bez problemu podobnie jak guma do żucia to ciasto jest zagniecione i zawiera wystarczającą ilość wody. Chleb jest świeży na drugi dzień ale nie tak świeży jak upieczony tego samego dnia. Ja zawsze mrożę świeżo upieczony chleb a potem rozmrażam w mikrofalówce i jest wtedy jak świeżo upieczony.
Powodzenia
Malgorzata
Witam
Gdzie można kupić taki zakwas?
Suszony czy płynny?
Krzysztof
Ja zawsze robię. Przepis jest na domowy zakwas, link https://codojedzenia.pl/zakwas-pszenny-i-orkiszowe-mini-bagietki/
Dziękuję za odpowiedź.
Napewno skorzystam z przepisu.
Pozdrawiam Krzysztof