Przepis na chleb z formy

Idealny przepis na chleb. Uwielbiam zapach świeżo upieczonego chleba i wypiekam, nie powiem bardzo często. Jest to mój ulubiony przepis na chleb z formy z nasionami. Puszyste bochenki z chrupiącą skórką. Chleb na drożdżach, pszenno żytni, posypany obficie nasionami.

przepis na chleb

Przepis na chleb

Składniki:

2 bochenki

50 g świeżych  drożdży

½ l wody

600  g pszennej mąki chlebowej

400 g mąki razowej

50 maku

4 łyżki słonecznika

4 łyżki pestek dyni

4 łyżki drobnych nasion jak sezam, lniane siemie czy czarnuszka

1 łyżka soli

Rozpuść drożdże w zimnej wodzie z dodatkiem 1 szklanki mąki. Odstaw rozczyn na 15 minut. Dodaj resztę mąki i zagnieć ciasto. Wyrabiam ciasto przy pomocy robota z hakiem. Ciasto będzie dosyć luźne i kleiste, ale takie ma być. Dodaj mak i wyrabiaj jeszcze przez 5 minut (razem 15 minut). przykryj misę folią i odstaw ciasto do wyrośnięcia na 40 minut. Dwie formy keksówki wyłóż papierem do pieczenia. Wyrób lekko ciasto w misie, składając je do środka. Napełnij ciastem foremki, posyp resztą nasion, przykryj formą i odstaw do ponownego wyrośnięcia na 40 minut.

Nastaw piekarnik na 200ºC na termoobieg (bez termoobiegu 10 stopni więcej lub wedle piekarnika). Wstaw foremki do nagrzanego piekarnika i piecz chleb przez około 50 minut. Studź chleb w foremce przez pierwsze 10 minut, następnie wyjmij z foremki i studź na metalowej kratce. Chleb można pokroić na kromki i zamrozić.

 

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *