Mój zakwas żytni skończył juz trzy lata. Tak, tak, własny zakwas chlebowy zrobiony i przechowywany należycie nigdy nie padnie. Za każdym razem jak tylko piekę chleb na zakwasie ubieram odpowiednią ilość zakwasu, a następnie uzupełniam wodą i mąką, oczywiście zawsze żytnią.
Pieczenie chleba na zakwasie przechodzi swój renesans, bynajmniej w Szwecji. Dawno nam się znudził kupny chleb na spulchniaczach. Zresztą, jak ktoś raz posmakuje chlebek domowej roboty i do tego na zakwasie to już po nim, a ten zapach świeżo upieczonego chlebka… brakuje mi po prostu przymiotników.
Robiąc pierwszy zakwas domowym sposobem najlepiej użyć do tego celu mąki żytniej o typie w okolicach 1000. Zrobienie takiego zakwasu to nic trudnego, ale wymaga kilku dni. Do produkcji zakwasu chlebowego potrzeba wody i mąki, żytniej, które mieszamy do konsystencji kwaśnej śmietany i zostawiamy w temperaturze pokojowej, aby bakterie mlekowe i naturalne drodże zrobiły swoje. Kiedy zakwas zaczyna rosnąć i pokażą się pęcherze, oznacza to, że zakwas „żyje”. Resztki zakwasu można przechowywać w szklanym lub ceramicznym słoiku w lodówce przez długi czas. Po każdym ubraniu zakwasu należy dopełnić go 1dL mąki żytniej i rozcieńczyć 1dL wody .
Niżej przedstawiam Wam mój przepis na zakwas chlebowy.
Wykonanie:
Dzień 1
- 2,5 dl mąki żytniej
- 2dL zimnej wody
Wymieszaj skladniki na gładką masę w misce. Przykryj szczelnie folią i pozostaw w temperaturze pokojowej na 2 dni.
Dzień 3
- 1dL mąki żytniej
- 1dL wody
Dodaj mąkę żytniej i wodę, przykryj i zostaw zakwas w cieple do następnego dnia.
Dzień 4
- 1dL mąki żytniej
- 1 dl wody
Dodaj mąkę żytnią i wodę, przykryj i zostaw zakwas w cieple do następnego dnia. Na czwarty dzień zakwas jest gotowy do pieczenia…
Wkrótce dodam przepisy na pieczywo na zakwasie chlebowym.
Hejka!
3 komentarze
co oznacza skrót dl?
dl oznacza decylitry 1 dl to 100 ml /mililitrów
[…] 150 g żytniego zakwasu, tutaj przepis […]