Marnowanie jedzenia to gigantyczny problem na całym świecie. Na alarm bije m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jak wynika z jej szacunków, rocznie marnujemy około 1,3 tony żywności w skali całego globu. Chcesz walczyć z tym zjawiskiem? To proste, zacznij od siebie!
Planuj co będziesz jadł, rób listę zakupów
Im mniej chaosu w tym temacie, tym lepiej. Świadomy konsument kupuje przeważnie to czego naprawdę potrzebuje. To sprawia, że maleje ryzyko, że nie wykorzysta tego, co trafiło do jego lodówki lub spiżarni. Warto zaglądać na Gazetki promocyjne – Gazetkowo.pl. Dostępne są tam aktualne gazetki z wielu sklepów. Analiza ich zawartości pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do zakupów. Zastanowisz się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Zaoszczędzisz nie tylko na pieniądzach, ale i czas. Szybko znajdziesz to, co chcesz kupić zamiast marnować czas na nieprzemyślane zakupy.
Spontanicznie znaczy więcej i nie zawsze z sensem
Robienie zakupów na ostatnią chwilę i na dodatek bez większego przemyślenia nie jest dobrym pomysłem. W praktyce może skutkować koszykiem wypełnionym po brzegi niekoniecznie niezbędnymi produktami. W efekcie część rzeczy będzie zalegać w domu aż zwyczajnie się zmarnuje. Część nigdy się nie przyda, a część zdąży się przeterminować.
Nie wykorzystasz? Podziel się z innymi
Ta prosta zasada racjonalnego konsumpcjonizmu może znacząco pomóc ograniczyć zjawisko marnowania jedzenia. Co ciekawe spotyka się nie tylko z uznaniem pojedynczych osób, ale i całych grup. Pomyśl podchwytuje coraz więcej organizacji a nawet samorządów. Organizują one specjalne miejsca, w których można zostawić nadwyżkę jedzenia. I tak zamiast marnotrawić żywność, można ją przekazać potrzebującym. W ten sposób można nie tylko pomóc komuś w potrzebie, ale też zmniejszyć marnowanie jedzenia.
Sprawdzaj daty ważności i odpowiednio przechowuj jedzenie
To niezwykle istotne, dlatego zwracaj uwagę na te kwestię. Jeśli to co kupujesz ma krótką datę przydatności do spożycia pamiętaj, by to zjeść jak najszybciej. Warzywa i owoce przechowuj w lodówce, tak by nie zdążyły zgnić zanim po nie sięgniesz. Pamiętaj, że część produktów możesz spokojnie zamrozić i sięgnąć po nie w odpowiednim momencie. To dotyczy również przechowywania nadwyżki przygotowanych w domu posiłków. Większość z nich nadaje się do zamrożenia. Dzięki temu możesz zawsze mieć coś przygotowanego na tzw. awaryjną sytuację. Wystarczy wyciągnąć z zamrażarki i odgrzać. Gotowe! Szybko, smacznie i przede wszystkim eko!
Gotuj w myśl zasady zero waste
W kuchni warto być kreatywnym. Regularnie sprawdzaj zawartość lodówki i twórz dania ze składników, które akurat masz pod ręką. To pozwoli ograniczyć marnowanie jedzenia i to w znacznym stopniu. Jeśli nie czujesz się na siłach, by improwizować w tym temacie, kup książkę kucharską w duchu zero waste. Może by pomocna zwłaszcza na początku przygody kulinarnej, tym bardzie jeśli zależy nam na tym, by nie marnować jedzenia.
Podsumowując, marnowanie jedzenia można ograniczyć, jednak najpierw trzeba zacząć od masowego uświadamiania o jego skutkach i rozmiarze w skali całego świata. Edukacja w tym zakresie jest niezbędna. Co ciekawe, zmiany nie wymagają wielkiego wysiłku czy nakładów finansowych, a raczej przeorganizowania utrwalonych wcześniej niewłaściwych nawyków. Wystarczy, że przestaniemy kupować za dużo i skupimy się na wykorzystaniu resztek, a efekt będzie już zauważalny. Racjonalne kupowanie powinno dotyczyć również innych produktów np. chemicznych. Kupować to, co naprawdę jest potrzebne.
1 Komentarz
Racjonalne zakupy to pierwsza zasada. Smutne, że nadal tak dużo jedzenia ludzie wyrzucają.