Jaka powinna być kuchnia? Wielu twierdzi, że piękna, właściwie oświetlona czy przestronna, jednak najważniejsza jest z całą pewnością jej funkcjonalność. Nawet w bardzo niewielkiej kuchni można wygodnie gotować, jeśli tylko jest ona właściwie zaaranżowana pod kątem ergonomii. Trójkąt roboczy określa właściwe ustawienie względem siebie najważniejszych kuchennych elementów wyposażenia, czyli lodówki, zlewozmywaka i kuchenki z płytą grzewczą.
Jak ustawić najważniejsze sprzęty w kuchni?
Czemu to właśnie ustawienie lodówki, zlewozmywaka i kuchenki jest najważniejsze jeśli chodzi o wygodne i sprawne przygotowywania posiłków? Żeby to zrozumieć, wystarczy prześledzić drogę składników spożywczych od stanu surowego do gotowego dania. Składniki przechowuje się w lodówce – dostęp do niej musi być bezsprzecznie łatwy i szybki. To co wyjęte z lodówki jest następnie myte pod bieżącą wodą i krojone na blacie. Ostatni krok to skorzystanie z kuchenki i obróbka termiczna.
Według zasad trójkąta roboczego lodówka, zlew i kuchenka powinny tworzyć trzy oddzielne strefy, które połączone ze sobą dadzą właśnie kształt trójkąta. Lodówka to strefa zapasów. Kuchenka – gotowania. Pomiędzy nimi powinien znaleźć się zlewozmywak tworzący strefę zmywania. Co ważne, zlewozmywak powinien być wyposażony w odpowiednie oświetlenie i znajdować się blisko szafek kuchennych, do których będzie można odłożyć czyste naczynia.
W trójkącie roboczym określa się odpowiednią pod kątem ergonomii odległość pomiędzy poszczególnymi strefami:
- między lodówką a zlewem powinna ona wynosić od 120 do 210 cm;
- między lodówką a kuchenką – od 120 do 270 cm;
- między kuchenką a zlewem – od 120 do 210 cm.
Przestrzeń pomiędzy tymi ważnymi punktami wypełnia się szafkami i blatami kuchennymi. To także miejsce na wszystkie niezbędne urządzenia takie jak ekspres do kawy, czajnik elektryczny albo blender. Pod kątem sprawnej pracy w kuchni warto pomyśleć także o ilości niezbędnych gniazd elektrycznych. Jeśli w ścianie wbudowano ich za mało, niezbędne będą przedłużacze dla zachowania estetyki, najlepiej prowadzone za meblami.
Trójkąt roboczy, a kształt i układ kuchni
Trójkąt roboczy pomaga zaprojektować funkcjonalną kuchnię, jednak jego zasady często modyfikuje się pod kątem konkretnych pomieszczeń. Ich rozmiary i ustawienie mebli nie zawsze pozwalają na stworzenie układu idealnie zgodnego z zasadami trójkąta roboczego. Szczególnie problematyczne są kuchnie w układzie liniowym, w których wszystkie meble i urządzenia AGD znajdują się na jednej ścianie. W takim układzie stworzenie trójkąta nie jest możliwe. Warto wówczas, w miarę możliwości, zachować zalecaną odległość pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką, a także ich kolejność – zlew zawsze powinien znajdować się pośrodku.
W przypadku kuchni o innych układach projekt trójkąta roboczego jest możliwy, jednak z różnych powodów nie zawsze łatwy. W przypadku kuchni w układzie podobnym do litery L, gdzie sprzęt i meble rozłożone są na dwóch sąsiadujących ścianach, zlewozmywak radzi się umieścić możliwie blisko rogu pomieszczenia. Lodówkę zwykle stawia się przy dłuższym boku zabudowy.
Najwięcej możliwości pod kątem ergonomii w kuchni dają układy z wyspą. Wyspę można zaaranżować dowolnie – może służyć jako blat roboczy, miejsce do przechowywania, zlew lub kuchenka z płytą grzewczą. Szczególnie polecane rozwiązania to umieszczenie na wyspie właśnie płyty, dzięki czemu pilnując gotowanych potraw można odwrócić się przodem do innych osób obecnych w pomieszczeniu. Jeżeli kuchenka została umieszczona przy ścianie, po jej przeciwnej stronie warto ustawić lodówkę, a wyspy użyć jako zlewozmywaka.