Jak spędzić wakacje blisko domu – Gustafsberg

Mój tegoroczny urlop powoli zbliża się ku końcowi. Ze względu na obecną sytuację na świecie postanowiliśmy spędzić wakacje w domu, całkiem bezstresowo i postawić na jednodniowe wyjazdy w okolice Goteborga. Szwecja jest piękna i każdy jej zakątek ma coś do zaoferowania. Wczoraj udaliśmy się do Uddevalla i tutejszej atrakcji Gustafsberg. Gustafsberg jest najstarszym kurortem wypoczynkowym w Szwecji, który latem tętni życiem. To tutaj mieszkańcy Uddevalla i okolic jak również sporo turystów przyjeżdża aby spędzić czas w pięknej nadmorskiej okolicy. Co prawda w tym roku zagraniczni turyści nie dopisali ale za to było mniej tłoczno.

gustafsberg_uddevalla_blog_codojedzenia_wakacje

domdrewniany_codojedzenia_gustafsberg_blog

gustafsberg_codojedzenia

uddevalla codojedzenia gustafsberg

Ponieważ mieszkam w Goteborgu wybrałam się z S. do Uddevalla na jeden dzień odwiedzić znajomych, którzy zaprosili nas na całodniowe zwiedzanie kurortu. Co tu dużo pisać Gustafsberg jest piękny. Tutaj można poczuć podmuch historii i znaleść najbardziej urokliwe stare domy z tych czasów, gdzie wyjazd nad morze dla zdrowia i odpoczynku miał ogromne znaczenie.

Byfjord

Goteborg jak i Uddevalla leża nad samym morzem. Nie ma tu typowego piaskowego wybrzeża jak nad polskim morzem. Jest ono skaliste i częściowo zalesione. Jest to typowy fjord zwany Byfjordem, który dzieli południową Uddevalla od północnej. Gustafsberg leży w południowej części Byfjordu.

W Gustafsberg las znajduje się na wysokim skalistym wybrzeżu, który kryje w sobie piękne stare domy. Spacerując wzdłuż skalistej plaży, która ciągnie się kilka kilometrów natrafiliśmy na wiele pięknych i zabytkowych zabytkowych posiadłości, w których do tej pory mieszkają ludzie. Widok na zatokę z takiego górzystego zbocza podczas słonecznego lata jest przepiękny. Zastanawiał mnie fakt jak ludzie tam mieszkający dają radę wdrapać się do góry. Dodam, że nie ma tam żadnej drogi samochodowej. Można tam się dostać jedynie pieszo lub rowerowo.

gustafsberg codojedzenia blog podróże wakacje szwecja

Nadbrzeżna promenada została wybudowana całkiem niedawno w 2009 roku i otrzymała nagrodę Beautiful Roads. Liczba odwiedzających kurort znacznie wzrosła, ponieważ dojazd stał się o wiele łatwiejszy.

badhus gustafsberg szwecja wakacje codojedzenia

Badhus

Jeśli ktoś planuje przyjechać do Gustafsberg i spędzić w tym malowniczym miejscu kilka dni to może skorzystać z prostych ale i wygodnych zakwaterowań. Jednym z najstarszych noclegów jest badhus usytuowany na plaży.

Gustafsberg latem

Gustafsberg latem tętni życiem i ruchem. Ludzie piją kawę w kafeterii Snäckan, odwiedzają Badrestaurangen, opalają się i kąpią lub jedzą lody na ławce w parku i po prostu dobrze się bawią. Zachwyciły mnie nie tylko widoki na morze ale również te wszystkie przepiękne, stare domy, które charakteryzują się niemałym rękodziełem. Pomyśleć jak to w dawnych czasach budowano. Człowiek to zdolna istota. Większość domów leży bardzo malowniczo i otoczona jest pięknym parkiem z potężnymi drzewami. Drzewa jak olbrzymie dęby, klony i jesiony liczą po kilkaset lat.

wakacje_zwiedzanie_urlop

Latem w Gustafsberg mnóstwo się dzieje. Można tu uczestniczyć w  tradycyjnych obchodach święta lata czy święta narodowego Szwecji, które mają miejsce w czerwcu. W sezonie letnim turyści mogą skorzystać z wycieczek z przewodnikami, a nawet popłynąć statkiem po okolicy. Oczywiście jeśli dopisuje pogoda. Chętni mogą odpocząć w hamaku.

gustafsberg_blog_podroze_codojedzenia

Wzdłuż promenady znajduje się mnóstwo przystani. Motorówki i jachty tam zacumowane należą głównie do prywatnych właścicieli.

gustafsberg uddevalla codojedzenia blog

Bilans tegorocznego lata nie jest zachwycający, bo to lato należy do najzimniejszych w Szwecji. Przede wszystkim noce były bardzo zimne. Osobiście nie narzekam zwykle na pogodę, bo ja zawsze mam coś do robienia. Nie nudzę się i cieszę się, że mam jeszcze tydzień wakacji. Czy jeszcze gdzieś pojedziemy, nie wiem… Wszystko zależy od pogody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *