Dla wielu kobiet możliwość przedłużania recepty na tabletki antykoncepcyjne bez konieczności wychodzenia z domu jest na wagę złota. Trzeba wziąć pod uwagę, że współczesna kobieta z reguły jest bardzo zabiegana i z trudem znajduje czas dla siebie. Umawianie wizyty w gabinecie ginekologa za każdym razem, kiedy kończy się opakowanie przyjmowanego na stałe środka antykoncepcyjnego, jest mocno problematyczne. Na szczęście z pomocą kobietom przychodzą liczne portale, które oferują możliwość umówienia konsultacji online ze specjalistą i otrzymania e-recepty na przyjmowaną antykoncepcję hormonalną.
Tabletki antykoncepcyjne – co warto o nich wiedzieć?
Lekarze zgodnie podkreślają, że w przypadku antykoncepcji hormonalnej najważniejszą zasadą, której powinna przestrzegać każda kobieta, jest regularność przyjmowania tabletek. Są one skutecznie wyłącznie wtedy, kiedy ciągłość ich przyjmowania jest zachowana. Kobiety, które na stałe zażywają środki antykoncepcyjne, muszą pamiętać o tym, by stosować je codziennie, najlepiej o tej samej porze. Można unikać wtedy wahań poziomu hormonów w organizmie, które mógłby negatywnie wpływać na skuteczność antykoncepcji.
Wiele kobiet w ostatniej chwili orientuje się, że opakowanie aktualnie zażywanego leku zbliża się do końca. A tymczasem do gabinetów stacjonarnych wielu lekarzy w dzisiejszych czasach panują naprawdę spore kolejki. Oczekiwanie na wizytę mogłoby więc zakłócić ciągłość przyjmowania tabletek. Kobiety, które potrzebują jedynie przedłużenia recepty – czyli kontynuacji leczenia, mogą skorzystać z teleporady będącej bardzo nowoczesną i wygodną formą kontaktu z lekarzem.
Co warto wiedzieć o dostępnych metodach antykoncepcji?
Kobiety, które chcą uniknąć nieplanowanej ciąży, mają naprawdę szeroki wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych. Trzeba wziąć pod uwagę, że organizm każdej kobiety jest inny – dlatego tak ważne jest, aby metodę antykoncepcji dopasować do indywidualnych potrzeb, preferencji oraz stanu zdrowia pacjentki. Lekarz, który przepisuje danej kobiecie antykoncepcję hormonalną po raz pierwszy, powinien przeprowadzićszczegółowe badania, których wyniki pozwolą dobrać najlepszą metodę zabezpieczania się.
Pacjentki mogą obecnie korzystać z antykoncepcji hormonalnej w postaci przyjmowanych doustnie tabletek jednoskładnikowych lub dwuskładnikowych. Do wyboru mają także:
- krążki antykoncepcyjne,
- zastrzyki antykoncepcyjne,
- wkładki domaciczne,
- implanty antykoncepcyjne,
- plastry antykoncepcyjne.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każda z tych metod ma swoje plusy – żadna też nie jest pozbawiona wad. To wszystkie aspekty powinien poruszyć z pacjentką lekarz, który przepisuje daną metodę antykoncepcji.
Dwuskładnikowe tabletki swoje działanie opierają na dwóch hormonach – progesteronie oraz estrogenie. Estrogen sprawia, że działanie progesteronu staje się mocniejsze. Progesteron z kolei to hormon, który zagęszcza śluz szyjkowy oraz blokuje owulację.
Przyjmowanie antykoncepcji – główne zasady
Jak już wspomniano wyżej, przy przyjmowaniu antykoncepcji regularnej, pierwszą i główną zasadą jest regularność. Nieregularne przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może skończyć się nie tylko ciążą, ale także rozregulowaniem gospodarki hormonalnej organizmu. Kobiety, które nieświadomie pominęły dawkę środka antykoncepcyjnego i obawiają się, że niedawno odbyty stosunek seksualny może zakończyć się w ich przypadku ciążą, zawsze mogą zwrócić się do lekarza z prośbą o e-receptę na antykoncepcję awaryjną. Tę również można uzyskać za pośrednictwem portali internetowych. Jak? Sprawdź na stronie internetowej:
Antykoncepcja – teleporada skutecznym sposobem na przedłużenie leków
Zasadą skutecznej antykoncepcji jest to, że musi być ona dopasowana do kobiecego organizmu. Zdarza się, że konkretna metoda antykoncepcyjna nie odpowiada danej kobiecie. W takiej sytuacji mogą pojawić się uciążliwe skutki uboczne takie jak niekontrolowane przybieranie na wadze, biegunki, nudności, wahania nastroju czy też spadki libido. Dlatego tak ważny jest pełny wywiad lekarski, dzięki któremu specjalista może wybrać odpowiedni preparat. Pacjentki muszą zdawać sobie sprawę z tego, że idealne dopasowanie preparatu hormonalnego nie jest takie łatwe – to proces, który często odbywa się metodą prób i błędów.
W jaki sposób wygląda konsultacja lekarska na portalach online?
Kobiety, które potrzebują uzyskać receptę na przyjmowany na stałe lek antykoncepcyjny, mogą korzystać z intuicyjnych i nowoczesnych portali internetowych. Wystarczy wypełnić krótki formularz online, w którym zawiera się informacje na temat nazwy potrzebnego leku, stanu zdrowia i danych osobistych. Po opłaceniu konsultacji medycznej lekarz zapozna się z przedstawionymi przez pacjentkę informacjami i na ich podstawie podejmie decyzję o tym, czy wystawić e-receptę. Jeśli decyzja będzie pozytywna, pacjentka w ciągu zaledwie kilkunastu minut na wskazany przez siebie numer sms-a bądź adres mailowy otrzyma kod, który upoważnia ją do wykupienia leków w aptece. Na większości tego typu stron internetowych czas oczekiwania na dokument to zaledwie kilkanaście minut od momentu, kiedy zgłoszenie zostanie przyjęte przez system. Śmiało można więc uznać, że jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób na uzyskanie recepty online.
Czy e-recepta na antykoncepcję hormonalną ważna jest bezterminowo?
Pacjentki, które otrzymały już od specjalisty receptę na antykoncepcję hormonalną, często zastanawiają się, czy dokument jest ważny bezterminowo. Otóż, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że e-recepta naantykoncepcję, tak samo jak większość recept, ważna jest przez okres zaledwie 30 dni. W tym czasie można zrealizować ją w dowolnej aptece na terenie Polski. Kobiety, które nie mają czasu na samodzielne wyjście do apteki, bądź też nie pozwala im na to stan zdrowia, realizację recepty mogą powierzyć w ręce bliskiej osoby. Wystarczy, że przekażą jej dane niezbędne do wykupienia potrzebnych leków – zazwyczaj jest to czterocyfrowy kod PIN oraz numer PESEL.