Mrożenie to jeden z najstarszych sposobów na przechowywanie żywności – praktycznie od zawsze ludzie mrożą warzywa, owoce, mięso a nawet gotowe dania. To świetny sposób na przedłużenie świeżości produktów, ułatwienie sobie gotowania, zaoszczędzenie pieniędzy i przemycenie do diety więcej cennych witamin nawet poza sezonem letnim. Ponadto mrożenie owoców jest jak zatrzymanie smaku wakacji, a posiadanie takich zasobów zimą w swojej zamrażarce to prawdziwe szczęście. Jest bardzo wiele sposobów na ich wykorzystanie w kuchni – dzięki nim możemy wyczarować wiele ciekawych i smacznych potraw, wypieków i koktajli, które przywiodą na myśl letnie smaki i wspomnienia. Krąży jednak wiele błędnych przekonań odnoście mrożonek, przez co wiele osób ma co do nich wątpliwości. Czy mrożonki zachowują wartości odżywcze? Do czego można je wykorzystać? Czytajcie dalej! ?
Czy owoce i warzywa tracą na wartości podczas mrożenia?
Wokół mrożonych produktów krąży wiele mitów. Najczęstszym z nich jest to, że owoce i warzywa tracą swoje wartości odżywcze w procesie mrożenia. Oczywiście nie jest to prawdą – mrożenie, w porównaniu z innymi metodami, to najlepszy sposób na przedłużenie trwałości i świeżości produktów, a przy tym zachowanie jak największej ilości witamin i minerałów w nich zawartych. Mrożonki są niemal tak samo wartościowe jak świeże produkty – poddanie owoców i warzyw działaniu niskiej temperatury wcale nie wpływa znacząco na ich jakość oraz ilość zawartych w nich składników odżywczych.
Innym błędnym przekonaniem jest to, że do mrożonek trzeba dodać konserwanty, ponieważ samo działanie niskiej temperatury nie zabezpiecza produktów przez psuciem. Mróz to najlepszy i najstarszy znany konserwant, stosowany skutecznie od wieków do przechowywania żywności, więc nie ma konieczności dodawać jeszcze innych substancji konserwujących.
Mówi się też, że mrożone owoce nie mają smaku, łatwo je rozgotować i nie powinno się ich spożywać na surowo. To wszystko fałsz – mrożonki są bardzo podobne do świeżych odpowiedników i wcale nie tracą na smaku. Można je też spokojnie jeść i przygotowywać tak samo jak te świeże.
Jak mrozić i rozmrażać owoce?
Mrożenie z pozoru wydaje się banalne, jednak istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować, wypełniając swoją zamrażarkę. Przede wszystkim temperatura – w zamrażarce powinno być minimum -18 stopni C. Nie powinno się też przechowywać owoców dłużej niż 12 miesięcy. Produkty powinno się układać dosyć ciasno oraz w odpowiednich pojemnikach – przez to są lepiej chronione przed uszkodzeniami. Owoce przeznaczone do mrożenia powinny być świeże, dojrzałe (lecz nie przejrzałe), czyste i oczywiście przebrane tak, by nie znalazły się wśród nich żadne nadpsute. Przed mrożeniem owoce warto schłodzić, najlepiej rozłożone na tackach – dzięki temu nie będą się rozwijać bakterie chorobotwórcze, owoce nie pogniotą się i zachowają swój kształt. Mrozić możemy niemal wszystkie owoce, najlepiej jednak nadają się takie jak: truskawki, maliny, borówki, wiśnie, śliwki i inne. Owoce typu jabłka czy gruszki po mrożeniu mogą stać się nieco zbyt mączne. Z owoców pestkowych należy najpierw usunąć pestki.
Co do rozmrażania, nie powinno się robić tego w temperaturze pokojowej, która sprzyja rozwojowi mikroorganizmów – lepiej rozmrażać przy użyciu ciepłej wody lub specjalnych urządzeń. Jeśli planujemy wypieki, owoce przed użyciem należy najpierw rozmrażać, ponieważ w przeciwnym wypadku, może powstać zakalec. Rozmrożonych produktów nie wolno ponownie zamrażać, chyba że już po usmażeniu czy ugotowaniu. Jeśli chodzi o gotowe mrożonki ze sklepów warto zwrócić uwagę na formę produktu – mrożone owoce nie powinny być zbrylone lub przywarte do opakowania, ponieważ może być to znakiem tego, że przez jakiś czas nie była im zapewniona odpowiednio niska temperatura, przez co uległy rozmrożeniu i ponownemu zmrożeniu. Nie ma konieczności mycia mrożonych owoców, ponieważ już przed poddaniem działaniu mrozu są dokładnie oczyszczane i można je bez obaw spożywać od razu, podobnie jak świeże.
Zalety mrożonek
Mrożone owoce to prawdziwy skarb zimą (i nie tylko) – można przywołać smaki wakacji i wzbogacić swoją dietę w zawarte w nich witaminy i minerały. Mimo panujących błędnych przekonań, mrożone owoce są najbardziej zbliżone do świeżych odpowiedników. Nie tracą na jakości i smaku, tak jak w przypadku owoców z puszki. Mrożąc owoce sezonowe możemy też zaoszczędzić, ponieważ poza sezonem owoce w sklepach są dużo droższe (i również nie tak wartościowe). Dzięki mrożonym owocom możemy wprowadzić więcej różnorodności w kuchni, nie ograniczając się tylko do produktów sezonowych.
Mrożone maliny Poltino znajdziesz na: https://www.poltino.pl/pl/pdt/cty/owoce.
Jak wykorzystać mrożonki?
Mrożone owoce są świetnym urozmaiceniem wszelkich wypieków i deserów. Są prawdziwym skarbem bogatym w witaminy, ratującym nas przed rutyną w kuchni w zimie. Jednak, wbrew pozorom, doskonale sprawdzą się także w okresie letnim – przygotowane z nich lody, sorbety i koktajle dają ochłodę i orzeźwienie w upalne dni. Mrożone owoce możesz wykorzystać na mnóstwo sposobów – jest nieograniczona ilość przepisów z ich wykorzystaniem. Zobacz kilka przykładowych propozycji, które możesz oczywiście dowolnie interpretować i pozwolić się ponieść fantazji. ?
Mrożone owoce pod kruszonką
Składniki:
- 1 szklanka mąki
- 1/2 szklanki cukru
- 1/2 kostki masła
- olej np. rzepakowy
- 2 szklanki dowolnych owoców np. malin, truskawek, gruszek, borówek (uprzednio rozmrożonych i odsączonych)
Przygotowanie:
Do miski wsyp mąkę i cukier, dodaj pokrojone masło i połącz ze sobą – powinny powstać charakterystyczne dla kruszonki grudki. Naczynie żaroodporne wysmaruj odrobiną oleju. Rozłóż w nim rozmrożone owoce, a następnie kruszonkę. Piecz około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Shake/koktajl z mrożonych owoców
Składniki:
- 1 szklanka dowolnych owoców mrożonych (borówek, malin, truskawek…)
- 3/4 szklanki jogurtu lub mleka
- cukier, miód lub inne słodzidło (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Owoce zblenduj na gładką masę, dodaj mleko lub jogurt, opcjonalnie dodaj też słodzidło i ponownie zblenduj. I gotowe!
Lody z mrożonych bananów
Składniki:
- 2 mocno schłodzone lub zamrożone banany
- 1 szklanka mrożonych borówek (możesz też użyć innych ulubionych owoców)
- miód lub inne słodzidło (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Mrożone banany i borówki (lub inne owoce) zblenduj do uzyskania gładkiej masy. Ewentualnie dodaj dowolne słodzidło. W przypadku lodów bananowych możecie spokojnie poeksperymentować i stworzyć przeróżne smaki: czekoladowe, kokosowe, mango i wiele innych. ?
Podsumowanie
Mrożone owoce są świetną alternatywą dla świeżych poza sezonem. Nie tracą na wartości i smaku poprzez działanie niskiej temperatury, a mogą być wybawieniem w okresie zimowym. Dlatego, jeśli tylko ma się możliwość, warto zainwestować w zamrażarkę i zacząć używać mrożonek – to dobry nawyk, który nie jest trudny do wprowadzenia w życie, a może bardzo urozmaicić dietę.
1 Komentarz
Mrożone owoce to fajny składnik do robienia deserów na zimno i ciepło. Te przepisy wypróbowałem i są pyszne, w 100% mogę polecić każdemu. Eksperymentując w kuchni korzystałem też z przepisów i ciekawostek z różnych stron, owoce mrożone nadają się świetnie do deserów, pycha mniam mniam polecam. Pozdrawiam