Sushi jest w Polsce najpopularniejszą japońską potrawą. Restauracje serwują ją w najróżniejszych wydaniach, ale wystarczy odrobina wiedzy, aby przygotować ją samodzielnie. Znajomość odpowiedniej metody to jedno, ale niezwykle ważna jest również jakość produktów. Oto tajniki przyrządzania sushi oraz przepisy, do których skorzystania gorąco zachęcamy.
Co to jest sushi i jak je przygotować?
Sushi automatycznie kojarzy się z surową rybą obtoczoną ryżem i zawiniętą w wodorosty. I jest to prawda, ale serwuje się ją w różnych postaciach, dodając również owoce morza, warzywa i grzyby. Poza tym ryba może być pieczona. Powstało wiele wariacji na temat tej jednej z najzdrowszych na świecie potraw.
Do przygotowania sushi potrzebny jest specjalny ryż, do którego dodaje się ocet ryżowy, cukier i sól. W ten sposób uzyskuje się charakterystyczny smak, a także pożądaną konsystencję. Aby przyrządzenie dania było możliwe, ryż musi być lekko kleisty, ale niezbyt mokry – w przeciwnym razie będzie się rozsypywał i trudno będzie całość zawinąć lub straci właściwy smak. Stworzenie upragnionego dania zacznij od rozłożenia sprasowanego arkusza alg morskich. Połóż go na desce i wyłóż na nim równomierną warstwę ryżu. Potem możesz sięgnąć po składniki, które Ci odpowiadają. Istnieje wiele przepisów na japońskie danie, ale możesz korzystać z produktów, które według Ciebie będą świetnie smakować. Mogą to być plastry surowej ryby, dowolne warzywa, ogórek konserwowy, awokado lub dowolne owoce. Dodawaj pojedyncze kawałki takiej wielkości, aby nie przesuwały się łatwo. Następnie arkusz wodorostów zwiń wokół składników. Istnieją specjalne maty, które ułatwiają nadanie sushi odpowiedniego kształtu. Danie serwuje się przede wszystkim z sosem sojowym albo wasabi, czyli japońskim chrzanem o wyjątkowo ostrym smaku.
Przygotowywanie sushi jest prawdziwą sztuką. Z przyjemnością patrzy się, z jaką precyzją i szybkością zawodowi kucharze robią tę potrawę. Warto wiedzieć, że istnieje specjalny nóż do sushi, którym kroi się ryby oraz pozostałe składniki. Istotną rolę odgrywa sama technika operowania nożem. Trzeba trzymać go pod odpowiednim kątem, aby sprawnie i idealnie pokroić składniki. Jedzenie sushi pałeczkami też jest sztuką, ale przy odrobinie ćwiczeń można ją szybko opanować. Zamiast pałeczek używa się czasem po prostu palców.
Domowe sushi z łososiem
Sushi z łososiem jest wdzięczną opcją, od której warto rozpocząć trenowanie swoich umiejętności w japońskiej sztuce kulinarnej. Łosoś jest morską rybą cenioną ze względu na walory smakowe i właściwości zdrowotne. Stanowi bogate źródło łatwo przyswajalnego białka i potrzebnych nam wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Niepożądanych nasyconych kwasów tłuszczowych zawiera za to niewiele. Obfituje w składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, selen, żelazo, magnez oraz cynk. Jest pełen również witamin z grupy B, a ponadto witaminy A, D oraz E. Zobacz pełną instrukcję przygotowania sushi: https://uwielbiam.pl/przepis/domowe-sushi-z-lososiem. Robiąc je w domu, zyskasz pewność, że jest przyrządzane z najlepszych, świeżych składników, co w przypadku ryb, i nie tylko, ma duże znaczenie. W tym przepisie łososia połączyliśmy z awokado oraz świeżym ogórkiem.
Domowe sushi z krewetkami
Sushi nie musi być z rybą – świetną propozycję stanowią owoce morza. Sprawdź nasz przepis na domowe sushi z krewetkami: https://uwielbiam.pl/przepis/domowe-sushi-z-krewetkami. Krewetki mają niewiele kalorii, dlatego stanowią doskonałą propozycję dla wszystkich, którzy dbają o prawidłową masę ciała. Na dodatek dostarczają dużą ilość białka i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają dobry stosunek kwasów omega-3 do omega-6. Pozytywnie wpływają na układ nerwowy oraz krążenia. Dzięki zawartości karotenoidu wykazują właściwości przeciwzapalne. Tym razem proponujemy krewetki w tempurze, czyli rodzaju panierki. Smaży się je na głębokim tłuszczu. Awokado i ogórek uzupełniają smak sushi, ale na pierwsze miejsce wysuwa się wasabi.