Świąteczny jarmark w Tjolöholm

Hej, hej! Jak tam, przeżyliście “black friday”? Ja tak.  Spędziłam dzień w miłym towarzystwie i bajecznym otoczeniu. Z przyjaciółką wybrałam się do Tjolöholm. Tjolöholm to szwedzki zamek położony nad fiordem Kungsbacka, około 40 km na południe od Göteborga. Zamek przyciąga turystów przez cały rok. Listopad wydaje się okropnym miesiącem na wycieczki, ale wierzcie mi było warto. Na zamku i na przylegającej do niego posiadłości odbywają się co roku bożonarodzeniowe jarmarki. Lokalni wystawcy i rękodzielnicy prezentują i sprzedają swoje wyroby. Uwielbiam świąteczne jarmarki, zapach świeżo prażonych migdałów, grzanego wina i rozpalonych ognisk.

Okolica wokół zamku jest cudowna. Zamek leży blisko morza, z którym graniczy poprzez ogród. Z obu stron otaczają go lasy i skały. W tej części Szwecji wybrzeże jest skaliste i porośnięte lasami. Tak więc położenie zamku jest naprawdę bajeczne. Oczywiście świąteczne dekoracje i oświetlenie stwarzają niepowtarzalny nastrój. Zamek nie jest zbyt duży ale bardzo ładny. Od razu zrobił na mnie wrażenie. Na zamku odbywają się koncerty. Mieszkańcy z okolic świętują dzień św. Łucji zwanej tu Lucia. Mikołaj czeka na dzieci pod olbrzymią choinką, z balkonu rzuca cukierki…Zamek oferuje różne zabawy dla dzieci, więc rodzice spokojnie mogą oddać się zakupom.

zamek_zwiedzanie

zamek_szwecja

tjolohm_jarmark

kominek_zamek

tjoloholm_park

swieta_boze_narodzenie

swiatecznie

szwecja

codojedzenia

Pogoda była jaka była. Przyszło zimno nie wiadomo skąd. W ciągu dnia nawet poprószył śnieg. Na szczęście nie wiało od morza jak to u nas często bywa. Co prawda można było się ogrzać przy ogniskach lub wypić coś ciepłego… Jakoś po tegorocznym lecie trudno mi zaakceptować zimowy nastrój ale bożonarodzeniowy feeling udzielił mi się bardzo szybko.

szwedzkie_rarytasy

jarmark_swieta

prazone_orzechy

slodycze_na_swieta

Na straganach można było kupić wszystko co potrzeba na święta. Najadłam się od samego próbowania i patrzenia. Fudge, kandyzowane orzechy, wędzona szynka, wędzona kiełbasa, boczek, wątrobianka, glögg i svagdricka to tradycyjne potrawy i napoje na świątecznym szwedzkim stole. Trafiłam na stoisko z wędlinami. Gawędząc ze sprzedawcą robiłam zakupy, próbując każdego wyrobu. Drogo, ale płaci się za lokalne i ekologiczne produkty. Warto pomagać małym przedsiębiorcom, zwłaszcza kiedy oferują produkty naprawdę wysokiej jakości. Lubię też wystawców, którzy umieją opowiedzieć o swoim produkcie. Widać, że wykonują swoją pracę z pasją. Takie wrażenie odniosłam rozmawiając z tym rzemieślnikiem. No i jeszcze na dodatek dostałam rabat!

Jeśli więc kiedykolwiek wybierzecie się w te rejony to koniecznie zajrzyjcie do  Tjolöholm. Zamek jest na liście zabytków, więc łatwo go znaleść w jakimś przewodniku po Szwecji.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *