Dzisiaj obchodzimy światowy dzień chleba. Specjalnie na tę okazję upiekłam chleb, który właściwie nie wierzyłam, że może być tak dobry, chleb z quinoa. Inspiracją do chleba jest włoski chleb pane francese, chleb pieczony na zaczynie zwanym biga.
Biga podobnie jak poolish powinnień postać przynajmniej przez 2 godziny w pokojowej temperaturze, a najlepiej przez noc w lodówce. Chleb będzie o wiele bardziej aromatyczny.
Do chleba można dodać chyba wszystko. Tym razem postanowiłam wypróbować chleb z quinoa z dodatkiem dżemu z płatków róży i laskowych orzechów. Nie mogłam się doczekać aby go spróbować…Wyszedł wspaniale!
Quinoa, którą bardzo lubię jest trochę gorzka w smaku. Na szczęście bardzo łatwo można się pozbyć goryczy, płucząc quinoa pod bieżącą wodą przez kilka minut.
Przepis na chleb z quinoa
Składniki:
na 3 bochenki
Biga
- 2 g świeżych drożdży
- 280 g mąki
- 170 g wody
Quinoa
- 100 g quinoa, u mnie czerwona
- 200 g wrzątku
Chleb quinoa
- 400 ml ciepłej wody
- 500 g mąki pszennej chlebowej
- 100 g mąki graham
- 100 g orzechów laskowych
- 1 łyżka kopiasta płatków dzikiej róży
- cała quinoa
- 2 łyżeczki soli
Wykonanie:
- Z podanych składników przygotuj biga. Biga jest dosyć gęsta, ale taki ma być.Przykryj folią i włóż na noc do lodówki.
- Zalej quinoa (po uprzednim wypłukaniu wodą)wrzątkiem i odstaw na noc do napęcznienia.
- Na drugi potnij biga na kawałki i dodaj wodę o temperaturze 25ºC aby się rozpuścił. Ja używam misy od asystenta kuchennego i w niej też wyrabiam chleb mechanicznie. Dodaj teraz kolejno obie mąki, quinoa,różę. Wyrabiaj chleb na wolnych obrotach przez 7 minut.
- Orzechy laskowe upraż na suchej patelni, przesyp do woreczka i potrzyj, tak aby łuski odpadły, po czym posiekaj orzechy z grubsza.
- Po 7 minutach dodaj teraz orzechy i sól i wyravbiaj chleb jeszcze przez 10 minut. Zrób test glutenowy. Jeśli porcja ciasta rozciąga się i tworzy delikatną błonkę to znak, że chleb jest dobrze wyrobiony.
- Przykryj chleb folią i pozostaw do wyrośnięcia na 90 minut. Wyjmij na blat posypany mąką i złóż ciasto chlebowe kilka razy. Włóż z powrotem do naczynia, przykryj folią i pozostaw do ponownego wyrośnięcia na 40 minut.
- Podziel chleb na 3 kawałki o wadze około 650 gram, złóż raz rozciągając w prostokąt , a potem składając i formując mały bochenek. Przykryj chlebki folią i pozostaw do ostatniego wyrośnięcia na 30 minut.
- Piekarnik nagrzej do 250ºC (termoobieg) i umieść w nim blachę lub kamień, na którym będziesz piekła chleb. Wstaw również foremkę z wodą.
- Chleb oprósz mąką i ponacinaj, a następnie ułóż na blaszy. Jeśli nie zmieścisz, pozostały chleb włóż do lodówki, aby zatrzymać wyrastanie.
- Piecz chleb z quinoa przez 15 minut na 250ºC (cały czas termoobieg), a potem zmniejsz do 200ºC i piecz jeszcze przez 20- 25 minut.
- Wyjmij i ostudź na drucianej podstawce.
14 komentarzy
Fantastyczny!
Skorzystam z przepisu.
Pozdrowienia!
Dziękję Amber! Polecam bardzo!
Jaki atrakcyjny z tymi płatkami róży! Żałuję, że nie zebrałam płatków z mojej róży ogrodowej. Do takiego chleba na drożdżach byłyby super! Dziękuję za świetny pomysł. Wykorzystam w przyszłym roku :)
Dziękuję ! Tak ale to płatki dzikiej róży, a z owoców takiej róży to pyszny dżemik!
Pozdrawiam
Chlebek wygląda rewelacyjnie – narobiłaś smaku ;) Zapisuje i będzie pieczony ;)
A proszę bardzo!
Świetny przepis, skorzystam, chleby rewelacyjne.
Spróbuję zrobić z żurawiną.
Na pewno będzie dobry! Suszone owoce to też fajny dodatek do chleba
Ale piękne bochenki!
Dziękuję!
Przepiękny chleb!! Zrobimy koniecznie :)
https://codojedzenia.pl/chleb-z-quinoa-i-miedzynarodowy-dzien-chleba/#comment-5984
Dziękuję i polecam chlebek!
Beautiful breads! Well done! Dziękujemy za udział w Dniu Chleba Świata 2013.
Dziękuję bardzo!