Uważam, ze polski chleb smakuje najlepiej. Ostatnio upiekłam chleb jabłkowy na rozczynie zwanym poolish. Poolish to polski wynalazek, z którego powinniśmy być dumni, bo takie kraje jak Francja i Włochy również używają poolish do swoich wypieków chleba i słodkiego drożdżowego pieczywa.
Chleb jabłkowy pieczony na poolish ma fantastyczną „dziurawą strukturę”, chrupiącą skórkę i pachnie jabłkami, bo oprócz smażonych jabłek dodałam również jabłkowy, wytrawny cider. Taki domowy chleb pieczony na poolish wymaga czasu, ale warto spróbować upiec go, bo jest bardzo dobry, a i jak się wszystko dokładnie zaplanuje, to wcale nie odczuwa się, że chleb jest czasochłonny. Po takim chlebowym wypieku pachnie w domu jak w piekarni!
Chleb jabłkowy na poolish
3 bochenki
Składniki:
Poolish
5 g drożdży
300 ml zimnej wody
300 g mąki pszennej
Chleb jabłkowy
1 porcja poolish
6 g drożdży
100 g mąki żytniej, nie przesianej, lekko ziarnistej
600 g mąki pszennej
300 g jabłkowego cydru
20 g soli
3 jabłka
10 g masła
1 łyżka brązowego cukru
Rozpuść drożdże w wodzie i dodaj make. Zakręć rozczyn – poolish, przykryj szczelnie folia i odstaw na 14-16 godzin. Poolish jest gotowy jak się zapada na środku.
Jabłka ze skórką pokrój w kostkę i podsmaż na maśle z dodatkiem cukru. Mają być miękkie ale zachować kształt. Ostudź.
Zwykle na drugi dzień zacznij wyrabiać ciasto chlebowe. Ja robię to przy pomocy kuchennego asystenta. Do misy wlej rozczyn, dodaj pokruszone i rozpuszczone w cider drożdże oraz obie maki. Ważne jest aby sol się nie stykała na początku z drożdżami, wiec zacznij wyrabiać ciasto chlebowe przez piec minut i dopiero po tym czasie dodaj sol. Wyrabiaj ciasto przez 20 minut, łącznie. Pod koniec wyrabiania dodaj ostudzone jabłka.
Oprósz maka i pozostaw do wyrośnięcia na 3 godziny. W międzyczasie na oproszonej mąką stolnicy wyłóż ciasto chlebowe 3 razy i zwiń po dwa razy. Ciasto w ten sposób się napowietrza i lepiej rośnie. Z czasem ciasto będzie tez mniej klejące.
Po wyrośnięciu podziel ciasto chlebowe na 3 części ( moje ważyły 600 gram), uformuj z nich bochenki, a na środek wciśnij krążek jabłka. Pozostaw do wyrośnięcia na conajmniej 1 godzinę. Możesz „podeprzeć” chlebki ściereczkami, aby się nie rozrósł na boki, lub wkładać je do wyrośnięcia do specjalnych koszyków.
Piecz chleb jabłkowy w piekarniku najpierw na 225ºC (termoobieg) przez 10 minut, a potem 35 minut na 200ºC również termoobieg.
7 komentarzy
Piekny chleb, bardzo ładnie pokazany. Upiekę :))
Polecam, chleb jest wyśmienity w smaku
Super pomysł. Chleb na rozczynie to jednak nie zakwas, ale do wypróbowania.
Jabłka są zadziwiająco prostym pomysłem.
Tez lubie chleb na zakwasie i piekę często, używam zawsze zakwasu razowego.
świetnie wygląda; ja jakoś za chleb sie boję zabrać
Iza to kwestia wprawy. Ja teraz uwielbiam piec chleb, a zaczęłam 3 lata temu
robie podobny z orzechami