Wielkanocny chleb w kształcie jajka

Jeszcze tylko parę dni do Wielkanocy. Pięknie i słonecznie ale tak zimno na Wielkanoc to dawno u nas nie było! Ale wracając do kuchni. Na święta zawsze piekę jakiś fajny chleb. W tym roku upiekłam wielkanocny chleb w kształcie jajka. Ozdobiłam chlebek nasionkami i warkoczem. Uważam, że jest fajny pomysł na wielkanocny chleb. Taki chleb zazwyczaj stawiam na stole i każdy sobie odrywa ile chce, takie prawdziwe dzielenie się chlebem! Przepis na chleb w kształcie jajka można wybrać dowolnie. Zależało mi na puszystym chlebie, więc upiekłam go z wysoko proteinowej pszennej mąki z dodatkiem oliwy.

wielkanocny chleb

Przepis na wielkanocny chleb

Składniki:

na 3 chlebki lub 16 bułek

750 g pszennej mąki, wysoko proteinowej

250 g mąki durum

50 g świeżych drożdży

50 ml oliwy

1 łyżka soli

700 – 750 ml zimnej wody

nasiona do posypania

1 jajko do posmarowania

chleb_z_nasionami

Rozpuść drożdże w zimnej wodzie. Dodaj oliwę, obie mąki i zagnieć elastyczne ciasto. Dodaj sól i ewentualnie więcej wody. Wyrabiaj ciasto przez 10 minut, po czym przykryj folią i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po 40 minutach wyjmij ciasto na oprószony mąką blat i złóż kilka razy w kopertę. Pozostaw ciasto do odpoczynku na 10 minut. Podziel ciasto na 3 równe porcje. Z każdej oderwij kawałek ciasta tyle aby zrobić trzy rulony i zwinąć w warkocz. Resztę ciasta uformuj na kształt jajka i łóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Owiń chleb warkoczem. Przykryj i pozostaw do wyrośnięcia na 40 minut. Nastaw piekarnik na 250ºC. Wyrośnięte chlebki posmaruj rozmąconym masłem i posyp nasionami tworząc jakiś wzorek jak na jajkach pisankach. Wstaw blachę z chlebem do nagrzanego piekarnika i piecz przez 10 minut, następnie zmniejsz temperaturę i piecz jeszcze przez 15 – 20 minut. Upieczone chlebki wyjmij na ostudź na metalowej  kratce.

wielkanocny_chleb_przepis

P.S.

Piekłam chleb na dwóch blaszkach na raz, a piekarnik dodatkowo nastawiłam na termoobieg. Jeśli nie macie termoobiegu, chleb, który nie pieczecie wstawcie do chłodnego miejsca.

SparaSpara

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *