Sezon na ogórki w pełni. U mnie idzie słój ogórków jeden za drugim, bo mąż baaardzo lubi polskie ogórki małosolne ale i te mocno ukiszone. Ja przyrządzić ogórki małosolne i kiszone? Sposoby przyrządzania ogórków małosolnych od kiszonych rożnią się jedynie długością kiszenia ogórków. Przy ciepłej pogodzie ogórki małosolne są już lekko podkwaszone po 3 dniach. Są one blado żółte, a w środku prawie jak świeże ogórki. Takie ogórasy znikają u mnie w mgnieniu oka! Podjadamy je do grilla, ale i prosto ze słoika.
Każda polska gospodyni ma swój sposób na przetwory z ogórków. Nie jestem fanką sałatek z ogórków ale ogórki małosolne i kiszone uwielbiam, więc skupiam się na tych dwóch zaprawach. Wybieram ogórki świeżo zerwane. Jeśli ogórki są trochę przywiędnięte lub nie jestem pewna, że dopiero co zostały zerwane z krzaka zalewam je na godzinę, dwie zimną wodą aby zjędrniały.
Do kiszenia ogórków używam głównie czosnek, chrzan – korzeń z liśćmi, dorodny koper, sól. Czasami dodaję młode liście dębu. Lubię ogórki dobrze doprawione, więc nie żałuję czosnku, chrzanu i kopru. Ogórki muszą złapać kwas i dlatego przez pierwsze dni trzeba je przechowywać w pokojowej temperaturze. Kiedy proces kiszenia jest już wystarczająco zaawansowany można odstawić ogórki w chłodniejsze miejsce. Ogórki kiszone odstawiam w chłodne miejsce po dwóch tygodniach. Wyprodukowany zakwas świetnie konserwuje ogórki i nie ma siły aby się popsuły. Ważne jest aby proces kiszenia przebiegał powoli i naturalnie. W ten sposób przygotowane przetwory są zdrowe i trwałe.
Ogórki małosolne zawierają mniej soli niż ogórki kiszone. Zazwyczaj używam 1 łyżkę soli na litr wody. Woda powinna być przegotowana. Zimna czy ciepła, to nie ma znaczenia. Zalewałam ogórki ciepłą i zimną wodą i nie widzę różnicy. Zawsze jednak używam przegotowanej wody. Spotkałam się z poradą aby nie stosować soli nasyconej jodem. Nie zwracam na to zbytniej uwagi, bo nie sądzę, że jod wpływa negatywnie na kiszenie ogórków. A Wy jak sądzicie?
Przepis podstawowy na ogórki
świeże ogórki
wyrośnięty koper z nasionami
korzeń i liście chrzanu
czosnek
Zalewa
1 łyżka soli na 1 litr przegotowanej wody
Warzywa i przyprawy powinnyy być świeże i umyte. Do kiszenia można użyć dowolnej wielkości słoiki lub kamionki. Naczynia powinny być czyste, bez uszczerbków, przykrywki bez odprysków i śladów rdzy. Do kiszenia można dodać młode liście dębu.
10 komentarzy
Na pewno tak przygotowane ogórki smakują świetnie :) Pycha :)
Ogórki są pyszne!
My już pomału mamy dość kiszenia ogórków, bo od dwóch tygodni tylko to robimy xD A jeszcze nas czekają kiszone buraki xD
A ja dopiero zaczęłam, ale narobiłyście mi ochotę na kiszone buraki
Narobiłaś mi smaka na ogórki ;)
To dobrze działam!
Uwielbiam małosolne, u nas w domku też idzie słoik za słoikiem, bo są pyszne :)
Oj tak!
Muszę przyznać, że takie ogórki kuszą mnie od bardzo dawna.
Ciekawa jestem jak sprawdziłyby się u mnie i czy by mi się udały.
Chyba w końcu muszę spróbować, nie ma innej opcji. :)
Pozdrawiam cieplutko! :)
Kiedyś trzeba zrobić samemu. Na początku mi nie wychodziły, ale teraz złapałam bakcyla…