No i jest dynia! Królowa jesieni, która pojawia się na stołach w najróżniejszych odsłonach, a tym razem w postaci pysznego dyniowego keksa z migdałami, czekoladą i żurawiną. Dyniowy keks to jedno z tych ciast, które doskonale oddaje klimat jesieni – ciepłe, aromatyczne, pełne smaku i tekstury. Złote liście za oknem, zapach przypraw korzennych unoszący się w domu… Tak, jesień ma swoje uroki, które rozgrzewają nie tylko ciało, ale i duszę.
Smakowity dyniowy keks na jesienne dni – idealne połączenie jesiennych smaków w jednym kawałku ciasta
Co sprawia, że dyniowy keks z bakaliami jest taki pyszny? To przede wszystkim magia połączeń smakowych i tekstur, które harmonijnie współgrają w każdym kęsie. Dynia, dzięki swojej naturalnej słodyczy i delikatnej konsystencji, sprawia, że ciasto jest wyjątkowo wilgotne, po prostu rozpływa się w ustach. To idealna baza, która podkreśla inne składniki.
Bakaliowe dodatki, takie jak migdały, żurawina i czekolada, dodają temu wypiekowi nie tylko głębi smaku, ale i wyjątkowej struktury. Gorzka czekolada kontrastuje z kwaskowatą żurawiną, tworząc niesamowitą eksplozję smaków. Migdały z kolei wnoszą chrupkość, która przełamuje delikatność ciasta, nadając mu ciekawy, zróżnicowany charakter.
Keks „dojrzewa” i z każdym dniem staje się coraz pyszniejszy. Piekę go w dużej keksówce i raczę się nim przez kilka dni. Nic dziwnego, że ten deser stał się symbolem jesiennych wypieków, idealnym do kawy czy herbaty w chłodne dni!
Dynia na sto sposobów – nie tylko ciasta – dynia w sałatkach, zupach i przetworach
Jeszcze kilka lat temu nie pomyślałabym, że stanę się fanką dyniowych smakołyków. Ciasto z dynią? Sałatka z pieczoną dynią? A może dynia marynowana w occie? Kiedyś wydawało mi się to nie do pomyślenia. W moim rodzinnym domu dynia nie była częstym gościem na stole. Owszem, rodzina na wsi zawsze miała dynie rosnące w ogrodzie, jednak ich głównym przeznaczeniem było marynowanie – babcia robiła z nich dynię w occie, a resztki lądowały jako karma dla zwierząt. Pamiętam, jak jajka od naszych kur, gęsi czy kaczek miały żółtka o intensywnie pomarańczowym kolorze, niemal identycznym jak sama dynia. Było w tym coś magicznego, choć wtedy zupełnie tego nie doceniałam.
Teraz, kiedy odkryłam całą gamę możliwości, jakie dynia daje w kuchni, ciężko mi sobie wyobrazić jesień bez niej. Dyniowe wypieki to moja mała kulinarna obsesja. Na blogu znajdziecie wiele przepisów na różne słodkości z dynią w roli głównej – od mięciutkich muffinek, przez puszyste ciasta, aż po aromatyczne chleby. Każdy przepis to inny sposób na odkrycie tego niesamowitego warzywa, które z każdym rokiem staje się coraz bardziej wszechobecne w mojej kuchni.
Dzięki dyni, jesień smakuje wyjątkowo – to sezon, który inspiruje do eksperymentowania, tworzenia nowych receptur i dzielenia się nimi z bliskimi. A Wy? Jakie są Wasze ulubione jesienne smaki?
Składniki:
150 ml oleju słonecznikowego
150 g dyniowego puree
3 jajka
180 g trzcinowego cukru
2 łyżki melasy
1 łyżeczka cynamonu
¼ łyżeczki gałki muszkatołowej
1 łyżeczka sody oczyszczonej
70 g gorzkiej czekolady, 70% kakao
100 g mąki migdałowej
200 g pszennej mąki
50 g posiekanych migdałów
75 g suszonej żurawiny
¼ łyżeczki soli
Przygotowanie:
- Nastawić piekarnik na 170ºC na termoobieg lub ustawić temperaturę wedle możliwości piekarnika. Wazne jest aby piekarnik był nagrzany przed wstawieniem formy z ciastem.
- Przygotować dwie miski. Do jednej wsypać odważone mąki, sodę oczyszczoną, sól, przyprawy, grubo posiekaną czekoladę(dwie łyżki czekolady zostawić do posypania ciasta) i prażone migdały oraz żurawinę.
- W drugiej misce wymieszać jajka z olejem, melasą, cukrem i dyniowym puree. Następnie połączyć mokre i suche składniki.
- Przełożyć ciasto do keksówki o rozmiarach 10 cm x 30 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Posypać resztą czekolady i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec ciasto przez 35 minut lub do suchego patyczka. Upieczone ciasto całkowicie ostudzić. Pokroić keks na 12 kawałków. Smacznego!
Dodatkowe wskazówki
- Keks dojrzewa i z każdym dniem staje się coraz bardziej wilgotny i intensywniejszy w smaku, dlatego planując więcej wypieków można go upiec najwcześniej.
- Zamiast melasy i trzcinowego cukru można użyć 200 g cukru muscovado.
- Można użyć dowolnie wybranej dyni. Najlepiej zrobić puree z pieczonej dyni, wtedy ciasto będzie miało intensywniejszy smak i kolor.