Dawno nie gotowałam po persku. Kuchnia perska słynie nie tylko z pysznego kebabu ale również z aromatycznych gulaszy. Dzisiaj chce wam zaprezentowac perski gulasz z okrą. Okra to warzywo prawie nieznane w Polsce. W Szwecji jeszcze do niedawna kupowałam okrę w pomidorach w puszce. Teraz tu i ówdzie można spotkać świeżą okrę.
Okra to nie tylko azjatycki, kulinarny przysmak, ale również warzywo o leczniczych właściwościach. Charakterystyczny śluz, który uwalnia się zaraz po przekrojeniu warzywa łagodzi dolegliwości żołądkowe i ma właściwości wiążące kolesterol. Okra zawiera również znaczne ilości witaminy C, a pestki nienasycone kwasy tłuszczowe, z których sporządza się oliwę.
Okrę można przyrządzać na różne sposoby. W Indiach z okry sporządza się dania wegetariańskie. Miałam kiedyś przyjemność spróbować takiej okry, bardzo ostrej ale bardzo smacznej. Nie mniej okra świetnie nadaje się do zup, sosów i mięsnych gulaszy, gdzie oprócz swych walorów smakowych funkcjonuje jako naturalny zagęszczacz.
Mięsny gulasz z okrą, khoreshtè bamja jest bardzo popularnym daniem w Iranie, aczkolwiek głównie znanym we wschodniej części kraju. Do przygotowania tego dania potrzebne jest mięso gulaszowe z baraniny, ale można użyć też wołowiny. Podaje je się z ryżem.
Przepis na perski gulasz z okrą
Składniki:
- 500 g baraniny na gulasz lub wołowiny
- 500 g okry z puszki lub świeżej
- 1l wrzątku
- 1 cebula
- 4 zabki czosnku
- 1 puszka posiekanych pomidorów, 400 g
- 1 łyżka przecieru pomidorowego
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
- 1 łyżeczka kolendry
- 1 łyżeczka chili
- sól i czarny pieprz do smaku
- sok z połowy cytryny
- 1 łyżka oliwy
Wykonanie:
- Cebulę i czosnek obierz i drobno pokrój. Oczyść mięso, pokrój w dużą kostkę i wraz z cebulą, czosnkiem i przyprawami podsmaż na patelni na odrobinie oleju.
- Przełóż do głębokiego garnka, dodaj pomidory i zalej wrzątkiem. Posól. Gotuj gulasz, aż mięso będzie miękkie. W przypadku baraniny potrzeba około 1 godziny. Gulasz wołowy wymaga trochę więcej czasu.
- Jeśli używasz świeżą okrę, dodaj do gulaszu po upływie połowy czasu gotowania. Jeśli zaś używasz okry z puszki, dodaj ją na 10 minut przed końcem gotowania.
11 komentarzy
Super! Jadłem podobnie przyrządzoną baraninę, to smak, który długo się pamięta. Choć wiem, że niektórzy nie przepadają za „glutkiem” okry;)
No właśnie! Nie wspomniałam w wpisie, ale używając okry z puszki można ja cośkolwiek odcedzić na durszlaku…
Wygląda bardzo smakowicie :)
Dziękuję!
fantastyczny pomysł na obiad!
ja jakoś nie mogę trafic na okrę, choć mam zapisanych kilka dan z nią. Jak spotkam to Twój gulasz też wypróbuję
W sklepach internetowych z azjatycka żywnością na pewno znajdziesz , jak nie świeżą to w puszce
No wlasnie u mojego meza to raczej nie spotkalam sie z ta potrawa, chociaz wspominal ze sporadycznie to jedli. No ale on nie jest ze wschodniej czesci Iranu, tylko zachodniej. Sama kiedys to ugotowalam, ale zdecydownie wole inne perskie gulasze.
A ja lubie, ale masz racje,ze są jeszcze smaczniejsze dania…
Witam ,
Nie wiem po co w nazwie perski , to jest bardzo popularny przepis na jagniecine z okra ( lub po arabsku bami ) w krajach arabskich , azjatyckich . Ja jadlam bami w Syrii, Turcji , Iraku , Egipcie tak samo przygotowane , a jak gotuje w domu i nie mam orientalnych przypraw do jagnieciny dodaje rozmaryn , majeranek , lisc laurowy , bazylie i podstawa czosnek drobno krojony , smak potrawy taki sam , pozdrawiam
Mój mąż, który pochodzi z Iranu nauczył mnie gotować to danie, stąd perski gulasz.