Puree z dyni -jak zrobić puree z dyni

Jesienią na straganach króluje dynia. Warzywo to posiada wszechstronne zastosowanie w mojej kuchni. Jak zrobić puree z dyni? To częste pytanie, które powtarza się w komentarzach na blogu.
Postanowiłam zatem otworzyć sezon na dynię przepisem na puree z dyni. Puree z dyni prawie zawsze przyrządzam z pieczonej dyni. W zależności od rodzaju dyni kroję ją na kawałki i piekę do miękkości. Surowa dynia ma bardzo twardą skórkę. Dlatego daruję sobie jej obieranie. O wiele łatwiej jest się pozbyć skórki z wcześniej upieczonej dyni. W wypadku dyni hokkaido miksuję miąższ razem ze skórką. Dyniowe puree ma wtedy intensywniejszy kolor. Czym przyprawić puree? Oczywiście cynamonem. Cynamon w tym wypadku jest niezawodną przyprawą.

 puree z dyni

Gotowe puree można przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym słoiku. Można je wykorzystać jako dżem do naleśników lub do słodkich wypieków. Idealne do do tostów.

Puree z dyni

Składniki:

1 dynia, np. hokkaido, ok. 1,5 kg

szczypta soli

2 łyżki cukru

Pokrój dynię na mniejsze kawałki. Wraz z miąższem i skórką ułóż na blaszy. Wstaw do piekarnika nastawionego na 175ºC i piecz dynię przez 40 minut. Wyjmij i ostudź. Odziel pestki z gniazdem. Miąższ podziel na kawałki i zmiksuj na puree z solą i cukrem. Przełóż puree do garnka i doprowadź do wrzenia. Napełnij słoiki dyniowym musem, zakręć i odwróć do góry nogami. Ostygnięte słoiki przechowuj w lodówce do miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *