Święta wielkanocne tuż, tuż a ty nie masz czasu na pracochłonne wypieki? Nic straconego. Wykonana na szybko babka piaskowa, czy kruchy mazurek zagnieciony w robocie kuchennym, będą tak samo dobrze smakować, jak rosnąca przez kilka godzin babka drożdżowa lub czasochłonny, wielopiętrowy tort, który serwuje na Święta twoja ciocia lub babcia.
Proste ciasto na Wielkanoc – Mazurek
Mazurek to jedno z najszybszych i najprostszych ciast do wykonania. Nawet, jeśli nie masz robota kuchennego, który połączy ze sobą składniki, bardzo łatwo wysiekasz je samodzielnie na stolnicy lub kuchennym blacie. Wystarczy wyciągnąć kostkę masła z lodówki, dodać mąkę, sól, żółtko, pokroić je drobniutko nożem i zagnieść w jednolitą kulę, by uzyskać ciasto na kilka mazurkowych blatów. Każdy z tych blatów możesz posmarować innym kremem, dzięki czemu uzyskasz nawet 3 różne ciasta. Przykładowo: jeden blat możesz posmarowany kajmakiem (kupujesz gotową puszkę), drugi rozpuszczoną przez ciebie czekoladą, trzeci – serkiem mascarpone zmiksowanym z kakao. Przybranie tych ciast też może być różne. W kajmakowym mogą być to tylko płatki migdałów, w czekoladowym różnorodne suszone owoce, a w tym z mascarpone – np. kandyzowane wiśnie.
Przepis na spód do mazurka (wychodzą 2 duże lub 3 małe):
- 400 g masła
- 200 g cukru pudru
- 4 żółtka
- 700 g mąki pszennej
- Szczypta soli
- 2 łyżki gęstej śmietany
Babka piaskowa i marmurkowa – proste ciasta na Wielkanoc, które zachwycą twoją rodzinę
Źródło: pixabay.com
Babka piaskowa z dodatkiem rumu to ciasto, które musi znaleźć się na wielkanocnym stole. Jest tak pyszne i aromatyczne, że niech żałuje ten, komu nie chce się jej wykonać (a robi się ją błyskawicznie). Najlepszy przepis na babkę piaskową znajdziemy na stronie Akademii Smaku. Podobnie jak doskonały przepis na lukier do niej, który podbija smak całego ciasta i sprawia, że nie jesteśmy w stanie się od niego oderwać.
Babka marmurkowa wykonywana jest podobnie jak babka piaskowa, z tą różnicą, że po utarciu masy w garnku masy, dzielimy ciasto na pół. Do jednej połowy dodajemy odrobinę kakao. Drugą zostawiamy jasną. Kiedy wlewamy ciasto do formy z kominkiem, robimy to na zmianę: wlewamy najpierw trochę jasnej masy, a potem ciemnej. Cały czas obracamy formą, aby masa wylewała się równomiernie.
Zobacz też: Jak przygotować lukier?
Łatwe ciasta na Wielkanoc? Oczywiście sernik na szybko
Sernik kojarzy nam się zwykle z bardzo pracochłonnym i wymagającym niezwykłych umiejętności kulinarnych ciastem. Jednak nie każda jego wersja wymaga od nas cukierniczej wprawy, ani poświęcania jej mnóstwa czasu. Jeśli wypróbujesz wersję sernika na szybko, z gotowej masy serowej, zorientujesz się, że jest to wypiek do zrealizowania mieszczący się w możliwościach każdego. A czas przygotowania to raptem 10-15 minut.
Składniki niezbędne do wykonania sernika:
- 1 kg mielonego sera w wiaderku
- 200 g masła extra (przynajmniej 82 % tłuszczu)
- 150 g drobnego cukru do wypieków (może być też zwykły)
- 4 większe jajka
- 100 g skrobi ziemniaczanej
Wykonanie:
- Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej, dlatego zanim zabierzesz się za pieczenie, wyjmij godzinę wcześniej z lodówki ser i jajka. Masło z kolei roztop w rondelku i ostudź. Przygotuj też tortownicę o średnicy 24 cm i wysmaruj ją masłem, a potem oprósz bułką tartą (możesz też wyłożyć ją papierem do pieczenia, ale zrób to bardzo dokładnie).
- W momencie, gdy zaczniesz przygotowywać ciasto, nastaw piekarnik na 190 stopni wybierając opcję góra-dół.
- Następnie do większego garnka lub miski przełóż ser i rozdrobnij go przy pomocy miksera. Dodaj do niego jajka oraz cukier i masło. Nie miksuj zbyt długo, tylko do połączenia się ze sobą składników. Wtedy wsyp 4 łyżki skrobi ziemniaczanej, zamieszaj i przelej całość masy do tortownicy.
- Włóż ją do piekarnika i piecz 20 minut w temperaturze 190 stopni, potem zmniejsz temperaturę do 150 stopni i piecz 30 minut. Kolejne 30 minut pieczenia odbędzie się w temperaturze 120 stopni. Jak widać, samo przygotowanie sernika trwa krótko, ale trzeba pilnować czasu pieczenia, aby uzyskać rozpływające się w ustach i aromatyczne ciasto, którym zachwycą się wszyscy goście.
- Po upieczeniu nie wyjmujemy od razu sernika, lecz uchylamy drzwiczki piekarnika i pozwalamy ciastu stygnąć tam przez około 15 minut.
Ciasto z jabłkami i cynamonową kruszonką
Domowe ciasta na Wielkanoc zawsze się sprawdzą. Nawet więc jeśli nie masz pomysłu na wykwintne wielowarstwowe ciasto miodowe składające się z 7 blatów, które musi namiękać przez 3 doby, to przecież zawsze możesz zaserwować swoim gościom sprawdzone domowe ciasto w postaci murzynka, czy ucieranego wypieku z jabłkami z cynamonową kruszonką.
Składniki:
- Jabłka pokrojone w kosteczkę (półtorej szklanki)
- 150 g cukru
- 120 ml jogurtu naturalnego
- Półtorej szklanki mąki pszennej
- 2 jajka
- 120 ml oleju
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- Pół łyżeczki sody oczyszczonej
Kruszonka:
- 45 g cukru
- 1 łyżka masła
- Niepełna łyżeczka cynamonu
Wykonanie:
Na samym początku obieramy jabłka i kroimy je w kosteczkę. W jednym garnku miksujemy ze sobą jajka i cukier. Kiedy utworzą puszystą pianę, wówczas dodajemy olej roślinny i partiami dodajemy jogurt. W misce mieszamy ze sobą mąkę z proszkiem do pieczenia i sodą, a następnie wrzucamy w nie jabłka. Kiedy owoce będą całkowicie otoczone mąką, wówczas dodajemy je partiami do jajeczno-jogurtowej masy. Mieszamy już tylko łyżką. Kiedy całość składników się połączy, wylewamy je do formy keksowej i posypujemy cynamonową kruszonką. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Pieczemy około 40 minut.