Co kraj to obyczaj. Wypiekać tradycyjny chleb nauczyli się Szwedzi pewnie od innych narodów, ale chrupki chleb tak zwany knäckebröd to już typowe szwedzkie pieczywo. Chleb chrupki, a właściwie w czystym przetłumaczeniu chleb łamany, jest bardzo łatwy
w wykonaniu i smaczny np. jako dodatek do zup, sałatek czy wszelkiego rodzaju dipów . Wspaniały dla osób, które nie lubią zajadać się nadmierną ilością pieczywa. Chleb chrupki gości na szwedzkim stole świątecznym oczywiście w wersji świątecznej z dodatkiem przypraw korzennych.
W dawnej Szwecji wypiekało się ten chleb z dodatkiem kory z drzew, dawna tradycja i nie tylko. Szwecja nie zawsze była bogatym krajem i po prostu szukano alternatywnych środków aby zaspokoić głód. Korę drzewną głównie z sosny, ale też z lipy i wiązu mielono na mączkę i mieszano z mąką pszenną i żytnią. Kora to naturalne źródło energi i witaminy C… Kuchnia szwedzka zadziwia prostotą i niespotykanymi smakami nawet dzisiaj. Dzisiaj to jedna z najpopularniejszych kuchni świata!
Dzisiaj upiekłam chleb chrupki z mąki żytniej z dodatkiem miodu posypany sezamem. Jakoś na korę nie miałam ochoty, choć do dziś wypiek tego chleba z korą jest nadal praktykowany wśród szwedzkich Lapończyków.
Szwedzki chleb chrupki knäckebröd
10 dużych placków lub 20 małych
Składniki:
250 g zimnej wody
250 g mąki żytniej + kilka łyżek do podsypania
250 g mąki pszennej
1 łyżka miodu
5 g świeżych drożdży
10 g soli
20 g aktywnego zakwasu żytniego
sesam lub inne nasiona do posypania, ewentualnie sól gruboziarnista ( ja akurat nie miałam w domu)
Wymieszaj mokre składniki, a następnie dodaj obie mąki i sól. Zagnieć dosyć ciężkie ciasto, przykryj folią i włóż do lodówki na noc. Na drugi dzień podziel ciasto na kulki o wadze 50 gram lub 90 gram jak u mnie i rozwałkuj na bardzo cienkie placki. Użyj mąki żytniej do podsypania.
Placki polyp nasionami, przejedż raz wałkiem aby się wbiły w chleb.Ponakłuwaj placki widelcem i piecz na 200ºC (termoobieg) przez 12 minut. Przechowuj w suchym miejscu.
3 komentarze
Ja w zasadzie kolekcjonuję przepisy na knackebrot. Ciągle poszukuję. Musze sprawdzić i ten.
Gosiu, czy nie chciałabyś dołączyć swojego pięknego pieczywa do listy „Na zakwasie i na drożdżach”? To takie zestawienie, które ma na celu popularyzację pieczenia chleba w domu, poprzez comiesięczne zestawienie różnych przepisów na pieczywo w jednym miejscu, wraz z zachęcającym zdjęciem i linkiem do przepisu. Tu opublikowane listy i zasady zgłoszenia http://zapachchleba.blogspot.com/p/na-zakwasie-i-na-drozdzach.html
Bardzo chętnie! Już umieściłam!
Pozdrawiam serdecznie
ciekawy przepis i bardzo apetycznie ten chlebek wygląda