Domowe pieczywo na poolishu

Upiekłam bułki na poolishu. Poolish to zaczyn na drożdżach, który kilka lat temu zrewolucjonizował moje domowe wypieki pieczywa. Pieczywo na poolishu jak dzisiejsze bułki z żurawiną i słonecznikiem są bardzo smaczne, mają chrupiącą skórkę i miękki środek. W pieczywie na poolishu zakochałam się od pierwszej próby. Są przepyszne i wyjątkowe. Poolish to kompromis pomiędzy drożdżami, a zakwasem. Chleb na zakwasie wymaga więcej pracy i czasu, więc kiedy go mam mało piekę chleb na poolishu.

Pieczenie chleba zaczęłam od przygotowania poolishu. Poolish dojrzewał w pokojowej temperaturze przez 4 godziny. Potem dodałam wszystkie rodzaje mąki jakie miałam w domu i tak powstało ciasto, z którego upiekłam chrupiące bułeczki.

bułki na poolishu przepis

Bułki na poolishu z dodatkiem nasion i suszonych owoców w tym wypadku żurawiny świetnie pasują na kanapki z serem i ogórkiem. Lubię dodać  trochę pora. Często używam pora na kanapki zamiast cebuli lub szczypiorku. Jest delikatniejszy w smaku i świetnie pasuje do żółtego sera.

bułki drożdżowe przepis codojedzenia

Bułki na poolishu

20 bułek

Składniki:

Poolish

300 g pszennej mąki

300 ml zimnej wody

5 g świeżych drożdży

Bułki

600 g pszennej mąki pełnoziarnistej

100 g mąki razowej

400 g pszennej mąki

60 g świeżych drożdży

500 ml zimnej wody

1¼ łyżki soli

100 g pestek słonecznika

60 g suszonej żurawiny

przepis na bułki na poolishu codojedzenia

Przygotuj poolish. Do miski wlej wodę i rozpuść w niej drożdże. Następnie wsyp mąkę i wymieszaj. Do tego celu żywam trzepaczki balonowej. Przykryj miskę folię i odstaw w ciepłe miejsce na 4 godziny. Poolish można przygotować dzień wcześniej i wstawić do lodówki na noc.

Rozpuść drożdże w wodzie i wlej do poolishu. Następnie dodaj wszystkie mąki i zarób ciasto. Kiedy drożdże już się połączą z mąką wsyp sól i zarabiaj ciasto dalej, około 5 minut. Następnie dodaj słonecznik i żurawinę. Zarabiaj dalej aż słonecznik i żurawina będą równomiernie rozprowadzone. Zarabiam ciasto przy pomocy miksera z hakiem około 10 – 15 minut. Ciasto powinno być lekko lepkie. Jeśli takie nie jest to dodaj więcej wody. Jeśli jest za rzadkie dodaj więcej mąki. Słonecznik i żurawina pochłaniają część wody, więc po wyrośnięciu ciasto będzie idealnie wilgotne i łatwe do formowania. Zawsze podkreślam, że mąka mące nierówna, więc ilości podanej wody najlepiej regulować samemu.

Przykryj miskę z ciastem folią i odstaw do wyrośnięcia na 45 minut. Po tym czasie wyłóż ciasto na oprószony mąką blat i rozciągnij i złóż kilka razy w kopertę. Włóż ciasto z powrotem do miski, przykryj folią i odstaw w ciepłe miejsce  na 45 minut do ponownego wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto podziel na 20 równych kawałków, około 135 g każdy. Uformuj okrągłe bułki i ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Odstaw do wyrośnięcia na 30 minut. W między czasie nastaw piekarnik na 250ºC.

Wyrośnięte bułki natnij nożem i wstaw do piekarnika. Piecz przez 15 minut, po czym zmniejsz temperaturę do 200ºC i piecz jeszcze przez 10 – 15 minut. Bułki powinny być rumiane i dobrze wypieczone. Dodatkowo można bułki spryskać wodą podczas pieczenia. skórka będzie wtedy jeszcze bardziej chrupiąca.

Upieczone bułki przełóż na metalową kratkę do ostygnięcia. Bułki na poolishu można zamrozić. Smacznego!

 

 

 

 

 

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *