Jesień to pora na dynię. Lubię piec z dynią, nawet tworzę przepisy na domowe pieczywo z dynią, o choćby dyniowe trójkąty. Lubię też wypiekać pieczywo o różnych kształtach. Okrągłe bułki nasionami, rustykalne dyniowe bułeczki żytnie, czy kajzerki obficie posypane makiem to pyszne domowe pieczywo na śniadanie, do obiadu, czy na kolację, które pociągają kształtem i aromatem.
Dyniowe trójkąty są równie pyszne i puszyste. Jest to typowe, pszenne pieczywo na drożdżach z dodatkiem dyniowego puree i pestek dyni. Dodając dyniowe puree do ciasta nie musiałam dodawać dużo mleka. Zazwyczaj użyłam świeżych drożdży, ale tym razem postawiłam na suche drożdże. Jedno opakowanie zawiera 7 gramów drożdży i wystarcza na pół kilograma mąki. Suche drożdże trzeba koniecznie namoczyć przed użyciem, aby po prostu przywrócić je do życia.
Z tego przepisu wychodzi 10 trójkątów. Oczywiście, można formować z ciasta tradycyjne bułki, czy nawet zrobić rogale lub odrywane bułki. Ilość składników można podwoić i upiec nawet chleb z formy.
Domowe pieczywo z dynią
10 porcji
Składniki:
500 g pszennej mąki
1 opakowanie suchych drożdży, 7 g
250 ml mleka, letniego
1 łyżeczka cukru
2 łyżki soli
250 g dyniowego puree
50 g pestek dyni
Rozpuścić drożdże z cukrem w podgrzanym mleku. Odważyć mąkę i wsypać do misy miksera. Wlać zaczyn, dodać dyniowe puree i zarobić ciasto. Pod koniec zarabiani dodać sól i pestki dyni.
Przykryć miskę folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 40 minut. Wyrośnięte ciasto wyjąć na stolnicę i złożyć kilka w kopertę. Przykryć ściereczką i dać „odpocząć” ciastu 10 minut.
Rozciągnąć ciasto na kształt kwadratu, podzielić diagonalnie na 10 trójkątów. Przełożyć bułki na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką i odstawić do ponownego wyrośnięcia na 20 minut.
Nastawić piekarnika na 250ºC na termoobieg. Wstawić blachę z do nagrzanego piekarnika, zmniejszyć temperaturę do 200°C i piec przez 20 minut. Upieczone bułki ostudzić na metalowej kratce. Smacznego!