Cudze chwalicie, a swego nie znacie…Muszę przyznać, że odkrywam polską kuchnię cały czas i aż mi wstyd się przyznać, że żurek ugotowałam dopiero drugi raz w życiu. Wspaniała zupa czy biały barszcz jak tu i ówdzie żurek
jest nazywany. Na ostatnim spotkaniu szwedzkich blogerów kulinarnych nawiązałam znajomość z Ylwą, Szwedką, która przepada za polską kuchnią, a nawet włada łamaną polszczyzną. Możecie sobie wyobrazić jakie było moje zdziwienie, kiedy Ylwa zaczęła sypać jak z rękawa polskimi potrawami, że była w Polsce na warsztatach przyrządzania pierogów, że odwiedza Polskę kilka razy do roku…
Oj nasłuchałam się i nagadałam, a między innymi weszliśmy na temat żurka… Nic tylko zaraz na drugi dzień kupiłam boczek, majeranek i przystąpiłam do gotowania żuru. Tym razem użyłam mojego żytniego zakwasu na żur. Użyłam domowego mięsnego wywaru. Niestety nie miałam polskiej białej ale za to kilka kabanosów, które jakimś cudem ocalały w lodówce. Mimo wszystko żurek wyszedł wspaniały. Jadłam go przez cały dzień, a następnym razem jak go ugotuję to zaproszę Ylwę!
Przepis na żurek na żytnim zakwasie
8 – 10 porcji
Składniki:
150 g żytniego zakwasu, tutaj przepis
2 l mięsnego bulionu
300 g wędzonego boczku
1 cebula
3 ząbki czosnku
2 łyżeczki suszonego majeranki
4 ziarna angielskiego ziela
2 małe liście laurowe
2 łyżeczki chrzanu
sól i czarny pieprz do smaku
100 ml kwaśnej śmietany
Dodatkowo:
kiełbasa w plasterkach, u mnie kabanosy
jajka ugotowane na twardo
Pokrój boczek w kostkę i usmaż na patelni. Na wytopionym z boczku tłuszczu zeszklij cebulę wraz z rozgniecionym majerankiem i pieprzem. Do gotowego gorącego mięsnego wywaru dodaj boczek, zeszkloną cebulę, angielskie ziele, liście laurowe i przeciśnięty przez praskę czosnek.
Gotuj zupę przez 30 minut. Zupa nabierze fajnego, mięsnego aromatu. Zmiksuj zupę, a następnie dodaj zakwas najpierw połowę, jeśli lubisz żurek mniej kwaśny. Ja wlałam cały. Następnie dodaj chrzan. Dopraw zupę solą i pieprzem i zagotuj. Jeśli żurek jest za gęsty dolej wrzątku. Na koniec zaciągnij zupę śmietaną.
Gorący żurek podaj z plasterkami kiełbasy i polówkami jajka ugotowanego na twardo. Smacznego!
3 komentarze
Pysznie wygląda!!
Dziękuję Aniu!
taki domowy jest najlepszy