Kokosowe makaroniki z rumem

Dzwony dzwonią z pobliskiego kościoła. Mieszkam blisko jedynego, szwedzkiego, katolickiego kościoła w Goteborgu…Czasami nie muszę spoglądać na zegarek aby wiedzieć jaka jest godzina.

Dzisiaj od rana krzątałam się po kuchni. Przygotowałam ostatni świąteczny obiad i oczywiście deser. Postanowiłam wypróbować kokosowe makaroniki z rumem, zwłaszcza, że ostatnio nagromadziłam sporo białek w lodówce, a wiadomo makaroniki przyrządza się z białkach. Bardzo lubię kokosanki ale dzisiaj wybrałam świąteczny wariant tych ciasteczek z marcepanem i czekoladową polewą. Energicznie zabrałam się za ubijanie białek. Porcja marcepanu, skórka otarta z cytryny, rum do smaku i kokosowe wiórki…Tak niewiele potrzeba aby upiec te cudownie pachnące ciasteczka, złote, przypieczone, a w środku lekko wilgotne i ciągnące. Oto przepis:

makaroniki kokosowe z rumemKokosowe makaroniki z rumem

Składniki:

na 24 makaroniki

3 białka

125 g cukru pudru

200 g marcepanu

125 kokosowych wiórków

skórka otarta z połowy cytryny

1 łyżka rumu

50 g czekolady, rozpuszczonej w kąpieli wodnej

makaroniki kokosoweNastaw piekarnik na 160ºC na termoobieg (bez termoobiegu około 15 stopni więcej). Ubij białka na sztywno. Dodaj połowę cukru i ubijaj jeszcze przez minutę.Dodaj starty na tarce marcepan i zmiksuj z białkami. Teraz dodaj resztę cukru, kokosowe wiórki, otartą skórkę z połowy cytryny i rum. Zmiksuj szybko. Napełnij rękaw cukierniczy opatrzony dużą nakładką, u mnie w kształcie gwiazdki. Wyciśnij stożki o średnicy 4 cm i odstępach, na blasze uprzednio pokrytej pergaminem. Piecz makaroniki przez 15 minut na złoty kolor.Wyjmij z piekarnika i ostudź za nim je oderwiesz od pergaminu. Rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej. Dodaj łyżeczkę oleju i wymieszaj. Maczaj makaroniki do połowy w czekoladzie i z powrotem ułóż w odstępach do zastygnięcia czekolady. Przechowuj w suchym miejscu, szczelnie zamknięte.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *